Irydotomia laserowa

Irydotomia laserowa – wskazania, zalety, komplikacje, objawy

Irydotomia laserowa jest procedurą tworzenia otworów w tęczówce oka, przez którą ustala się normalny wypływ płynu. Ten rodzaj leczenia jest zalecany osobom, które muszą wyrównać ciśnienie wewnątrzgałkowe między przednią a tylną komorą oka.

Irydotomia laserowa – czym jest jaskra, jak się objawia?

Jaskra jest przewlekłą chorobą oczu, która zwiększa ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jeśli ciśnienie w oku nie zostanie zredukowane do normy w czasie, nerw wzrokowy umiera, co prowadzi do nieodwracalnej ślepoty. Istnieją choroby oczu, które rozwijają się niedostrzegalnie, ale ostatecznie prowadzą do całkowitej utraty wzroku. Klasycznym przykładem jest jaskra. Jaskra jest dość powszechną chorobą: według statystyk 14-15% wszystkich niewidomych na świecie straciło wzrok z tego właśnie powodu

Ciśnienie wewnątrzgałkowe wzrasta w przypadkach, gdy upośledzone jest usuwanie płynu wewnątrzgałkowego. Istnieją trzy główne typy jaskry: pierwotna, wrodzona i wtórna. Pierwotna jaskra jest najczęstsza. Pojawia się w pozornie zdrowych oczach bez wyraźnego powodu, zwykle u osób starszych niż 40 lat. Istnieją czynniki ryzyka, które wpływają na początek i postęp procesu jaskrowego. Istnieją czynniki lokalne: krótkowzroczność i współistniejąca w wieku powyżej 60-65 lat, dziedziczność, cukrzyca, niedociśnienie, choroby tarczycy, układ nerwowy itp.

Wrodzona jaskra może być spowodowana zaburzeniami rozwoju zarodkowego oka, jak również wynikiem innych chorób oczu: nowotwory, stany zapalne, urazy, które zostały przeniesione przed lub w trakcie porodu. Operacje jaskry są różne. Niektóre są wykonane za pomocą lasera, inne są związane z otwarciem gałki ocznej. Celem większości operacji przeciwjaskrowych jest zwiększenie szybkości odpływu cieczy wodnistej z oka. Jedną z metod operacji jaskry jest irydektomia laserowa.

Kiedy stosuje się irydektomię laserową?

Istota metody polega na zapewnieniu warunków swobodnego obiegu płynu między przednią a tylną komorą oka. Technika ta jest stosowana, gdy kąt przedniej komory oka jest zbyt wąski, co powoduje zablokowanie normalnego wypływu płynu. Również procedura jest dobra, jako środek zapobiegawczy w przypadku ataków jaskry. Jeśli operacja jest wykonywana na jednym oku, ryzyko drugiej zmiany jest znacznie zmniejszone.

Irydektomię laserową stosuje się do:

 • Pierwotna i wtórna jaskra zamkniętego kąta
 • Mieszana jaskra
 • Blok źreniczny
 • Nadmiar pigmentu, który zakłóca filtrację płynu w obszarze aparatu beleczkowego oka
 • Stały kąt, obecność wąskiego lub zamkniętego kąta komory przedniej
 • Zapobiegania jaskrze z kątami zamkniętymi u osób z wąskimi rogami drenażowymi

Jak przebiega procedura irydektomii laserowej?

 • Przed leczeniem wpuszczane są krople do oczu będące środkiem znieczulającym, aby wyeliminować możliwe nieprzyjemne odczucia.
 • Okulista przykłada specjalną soczewkę (gonioliny) do oka pacjenta, która zapewnia możliwość widzenia obszaru operacji pod powiększeniem.
 • Poprzez soczewkę promień lasera skupia się na wymaganym obszarze tęczówki, zwykle bliżej jej obrzeża, w naturalnych zakamarkach i obszarach jego przerzedzania.
 • Laser wypala maleńką dziurę lub kilka dziur. W rezultacie pojawiają się nowe ścieżki dla obiegu płynu wodnego.

Irydotomia laserowa – zalety

 • Nie ma potrzeby naruszania integralności innych tkanek, aby zapewnić dostęp do tęczówki.
 • Tworzy ścieżki dla naturalnego odpływu cieczy wodnistej w oku.
 • Efekt pojawia się natychmiast po zabiegu.

W rezultacie z reguły zmniejsza się ciśnienie śródgałkowe i zapobiega się jego skokowi, który jest możliwy w przypadku jaskry z zamkniętym kątem. Niektórzy pacjenci odczuwają bolesne, ale nie ostre odczucia w oku podczas zabiegu. Jednak wrażenia te ustają natychmiast po zabiegu. Z reguły jaskra o zamkniętym kącie ostatecznie wpływa na oba oczy. Gdy w jednym oku pojawia się jaskra o ostrym kącie, operację laserową wykonuje się również na drugim oku, aby zapobiec rozwojowi choroby. Bez odpowiedniego leczenia szansa, że jaskra rozwinie się w drugim oku, wynosi 50%.

Należy pamiętać, że wysokie ciśnienie śródgałkowe może przeszkadzać po irydotomii laserem. Być może trzeba będzie uważnie monitorować ciśnienie. Ponadto niektórzy pacjenci z jaskrą wymagają dodatkowego leczenia, takiego jak krople do oczu lub zabieg chirurgiczny, w celu zmniejszenia ciśnienia w oku.

Irydotomia laserowa – wady i komplikacje

Ryzyko powikłań utrzymuje się w każdym rodzaju operacji, ale ta zaawansowana technologicznie interwencja ma minimalne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Ze względu na zdolność wiązki laserowej do penetracji nienaruszonej rogówki do głębszych obszarów oka (na tęczówce), procedura ta w wielu przypadkach pomaga uniknąć szerszej interwencji chirurgicznej.

Może zaistnieć potrzeba powtarzających się operacji, ponieważ dziurki mogą częściowo zarastać, a ich filtracja ulegnie pogorszeniu. Czasami w obszarze otworów rozwijają się zrosty, które również mogą pogarszać przepływ płynu. Podczas zabiegu istnieje niewielkie ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych tęczówki, ciała rzęskowego i soczewki. Czasami zbyt duża dziura może powodować efekt „drugiej źrenicy”. Przejawia się to obecnością wad w polu widzenia oka.

Właściwe przygotowanie przedoperacyjne (badanie, kontrola i utrzymanie wymaganej szerokości źrenicy itp.). A także zgodność z niuansami technicznymi operacji (lokalizacja otworów bliżej obrzeża tęczówki itp.), Pomaga zminimalizować wszystkie istniejące zagrożenia i uniknąć komplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *