dieta białkowa

Dieta białkowa – szkodliwość diety białkowej, dieta dukana

Dieta białkowa – jakiś czas temu na całym świecie ogromną popularnością zaczęła cieszyć się dieta białkowa, opracowana przez francuskiego lekarza i nazwana przez niego dietą Dukana. Również w Polsce wiele kobiet zainteresowało się tą dietą odchudzającą, ponieważ słyszy się o jej doskonałych i bardzo szybkich efektach. Wielu lekarzy przestrzega jednak przed stosowaniem diety białkowej, ponieważ może być ona niezwykle szkodliwa dla naszego organizmu.

Na czym opiera się dieta białkowa?

Przede wszystkim, na spożywaniu dużych ilości białka, głównie zwierzęcego. Co jakiś czas do diety włącza się niewielkie ilości węglowodanów i tłuszczy.

Zalecane jest spożywanie przede wszystkim chudego mięsa drobiowego, ryb oraz produktów zwierzęcych, jak jogurty, twarogi i różnego rodzaju serki, jak również jaja.

Posiłki można spożywać dość spore, jednak nie wolno stosować innych składników, niż wskazane w diecie. Co tydzień pojawiają się niewielkie ilości warzyw w diecie, jednak spożywane jest głównie białko.

Menu takiej diety wcale nie jest ograniczone. Powstało wiele książek z jadłospisami dla osób przestrzegających zaleceń doktora Dukana. Również w Polsce pojawiły się takie pozycje książkowe, w których wskazuje się na nasze rodzime produkty i możliwości zakupowe. Na diecie można pozwolić sobie nawet na słodkości, pod warunkiem, że są one samodzielnie przygotowywane. W menu znajduje się na przykład sernik, który dosładzany jest słodzikami. Doktor Dukan nie widzi również nic złego w piciu napojów gazowanych, o ile nie są one słodzone cukrem.

Dlaczego lekarze przestrzegają przed tą dietą?

Okazuje się, że dieta białkowa jest bardzo szkodliwa dla zdrowia. Przede wszystkim, powoduje ona przebiałczenie i zakwaszenie organizmu. Jest to bardzo niebezpieczne dla naszych jelit, ale również dla wszystkich organów. Osoby, które długotrwale prowadzą taką dietę, mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia nerek i innych organów. Znane są już przypadki takich zachorowań na całym świecie, a sam twórca diety sądzony był we Francji i pozbawiono go prawa do wykonywania zawodu.

Efekty nadużywania białek w diecie

Spożywanie samego białka, zwłaszcza zwierzęcego nie jest dla naszego organizmu niczym normalnym. Konieczne jest wprowadzanie sporej ilości warzy, jak również zdrowych tłuszczów. Pomimo tego, że sama dieta prowadzi do szybkiej utraty masy ciała, nie jest ona wskazana dla nikogo.

Często pierwsze skutki można zauważyć bardzo szybko. Pojawia się zmęczenie, bóle brzucha i zaparcia, z czasem dochodzi również do zakwaszenia organizmu. Wówczas należy koniecznie zrezygnować ze stosowanie diety Dukana. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie dietetyka i opracowanie wspólnie z nim diety opartej na swoich ulubionych produktach spożywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *