E-papieros

E-papieros – szkodliwość dla zdrowia, zalety i wady, popularność

E-papieros – popularność jaką zdobył e-papieros na polskim rynku jest ogromna. Liczna użytkowników rośnie, jednak czy faktycznie e-papieros jest zdrowy,a raczej bezpieczny dla zdrowia? Co prawda elektroniczne papierosy nie śmierdzą, są tańsze i co więcej można z nich korzystać, tam gdzie nikotyna w klasycznej postaci jest niedozwolona, to budzą kontrowersje nie bez przyczyny.

E-papieros i jego cechy

Kluczową różnicą między papierosem a e-papierosem jest brak dymu. E-papierosy wytwarzają aerozol. Zaletą tychże jest tez brak zakazu sprzedaży ich osobom poniżej 18 roku życia. To sprawiło, ze e-papierosy zyskały popularność wśród młodzieży. Szacuje się, iż w Polsce pali papierosy elektroniczne milion osób. Pomimo mody, reklam to również jest nikotyna.

E-papieros to inhalator z nikotyną, wynalazek datowany an 2004 rok. Świeży oddech, czystość środowiska przemawiają za papierosami elektronicznymi. Atutem wydaje się być tez mniejsza szkodliwość i pomoc w zerwaniu z nałogiem. Niestety wciąż niewiele jest badań potwierdzających brak szkodliwości lub też negatywny wpływ na zdrowie. Tym samym jest to swego rodzaju kot w worku. Brak rzetelnych badań nie dowodzi faktu iż e-papierosy są zdrowe.

Zdrowy papieros nie istnieje

E-papieros to tak samo jak tradycyjny papieros – używka, w dodatku podobnie jak klasyk uzależniająca używka. Już sam fakt uzależnienia wpływa na negatywna ocenę urządzenia. Lekarze prezentują rozbieżne opinie dotyczące e-papierosów, większość traktuje je jako mniejsze zło, ale jednak zło. Z uwagi na to, ze to dym tytoniowy uchodzi za najbardziej niezdrowy, e-papierosy stały się doskonała alternatywą i wymówka dla palaczy.

Eliminując dym tytoniowy wydaje się im, że eliminują ryzyko chorób i utraty zdrowia. Obecnie badania nad aerozolem trwają i biorą pod uwagę substancje zawarte w dymie tytoniowym w zestawieniu z ewentualnymi substancjami toksycznymi zawartymi w aerozolu.

Polska wiedza

Poza światowymi ośrodkami badawczymi, również w Polsce prowadzi się badania nad wpływem e-papierosów na zdrowie. Są one kierowane przez prof. Andrzeja Sobczaka, kierownika Zakładu Chemii Ogólnej i Nieorganicznej Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Dotychczasowe wyniki wskazują iż nie stwierdza się w aerozolu e-papierosa substancji toksycznych występujących w dymie tytoniowym. W dalszym ciągu nie dowodzi to tego, by substancje zawarte w aerozolu były bezpieczne.

Wiemy już iż skład dymu to nie to samo co skład aerozolu, wiemy również iż e-papierosy nie wpływają na zmiany ciśnienia tętniczego ani też układ oddechowy, puls, czy morfologię krwi. Brakuje jednak długofalowych badań, aby jednoznacznie potwierdzić tezę, jakoby e-papierosy nie powodowały raka i innych chorób typowych dla palaczy.

Szkodliwość nikotyny zawartej w e-papierosach jest jednak pewnikiem. Ponadto zawarty glicerol i glikol propylenowy również nie są obojętne dla człowieka. Co o zasady nie są one szkodliwe, jednak przy podgrzaniu do 200 stopni nie jest to już pewne. Tym samym decydując się na e-papierosa podejmujemy pewne ryzyko, znacznie mnijże niż przy klasycznym papierosie, ale jednak. Wybór należy do nas samych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *