Nowoczesne metody leczenia raka

Nowoczesne metody leczenia raka – lepsze rokowania

Nowoczesne metody leczenia raka mają ograniczony dostęp z uwagi na koszty leczenia, zwłaszcza leków o innowacyjnej strukturze. Mimo iż leki te dają realną szansę na wydłużenie życia to nie są dla każdego. Po zastosowaniu kuracji zwykle choroba nowotworowa przekształca się w przewlekłą, czasem może dojść do całkowitego wyzdrowienia. Dostępność do leków wydaje się być naturalna, tymczasem tak nie jest.

Nowoczesne metody leczenia raka

W Polsce prognozuje się iż w najbliższym dziesięcioleciu na raka zachoruje co czwarty Polak, już dziś statystyki nie są pozytywne. Przeciętny Polak chorujący na nowotwór ma znacznie mniejsze szanse na przeżycie niżeli mieszkańcy innych krajów Europy, a to głównie za sprawą dostępu do metod leczniczych. Zdecydowana większość polskich pacjentów dobrze ocenia swój proces leczenia.

Ta ocena wynika głównie z braku świadomości dotyczących wiedzy o dostępnych metodach leczenia raka. Do Polski nowoczesne leki docierają z poważnym opóźnieniem, nie rzadko aż dwuletnim. Tymczasem u zachodnich sąsiadów, niemieccy pacjenci skorzystać z nowoczesnych leków mogą zaledwie w 3miesiace od ich dopuszczenia do obrotu. Ponadto leki na nowotwory, które znajdują się na liście refundacyjnej o wiele trudniej jest zakupić niżeli te pełnopłatne.

Ministerstwo Zdrowia ustala bardzo restrykcyjne zasady obrotu tymi lekarstwami ingerując w proces leczenia i niemalże zastępując opinię lekarza. Co za tym idzie wiele chorób nowotworowych leczy się nie w pełni nowoczesnymi i nierzadko mniej skutecznymi lekami, co często skazuje chorych na przegraną.

Nowoczesne metody leczenia raka – lepsze rokowania

Porównując sytuacje sprzed kilkunastu lat Polacy są leczeni lepiej, jednak tempo wzrostu szans na przeżycie i wygraną z rakiem jest bardzo powolne. Na przestrzeni ostatniej dekady zachorowało na raka około 2 milionów osób z czego 1,5 miliona zmarło. Najliczniej chorują osoby starsze, jednak wzrost zachorowań w grupie do 35 roku życia również jest niepokojący i utrzymuje się na poziomie 22% z tendencją wzrostową.

Najwięcej przybywa kobiet chorych na raka piersi. Jedynymi spadkami w zachorowaniach mogą się wyróżnić rak żołądka i szyjki macicy. W większości krajów postawiono na profilaktykę, która zapobiega rozwojowi choroby i tym samym ogranicza koszty leczenia chorych jak i ocala ich życie. Niestety w Polsce udało się obniżyć ilość zgonów z powodu raka jedynie o 8%, kiedy w innych krajach procent ten wynosi 32.

Nowoczesne metody leczenia raka – rodzaje nowotworów

Z 14 preparatów stosowanych w leczeniu nowotworów oskrzeli i płuc Polska korzysta zaledwie z 2. Jeszcze gorzej jest w przypadku leczenia raka piersi bowiem dostępny jest tylko jeden z ośmiu preparatów. Podobnie jest z leczeniem raka odbytnicy, nerek, prostaty, jajnika, czy jelita grubego.

W niektórych rodzajach raka nie ma w Polsce żadnych dostępnych leków dla pacjentów. Tak jest w przypadku przewlekłej białaczki limfocytowej, chłoniaków rozlanych, raka pęcherza moczowego. Leczenie pełnopłatne jest szerzej dostępne dzięki współfinansowaniu organizacji pozarządowych. Aktem dotyczącym refundacji jest ustawa refundacyjna z 2012 roku. Jej celem było zwiększenie dostępu do leków, jednak założenie to nie zostało zrealizowane.

Wydatki na innowacyjne leki onkologiczne stanowią 1,5% całego budżetu refundacyjnego. Do listopada 2016 r. na listę refundacyjną wprowadzono 51 leków stosowanych w terapiach onkologicznych. Leki te są obwarowane restrykcyjnymi zasadami uczestnictwa w programach leczniczych. Nie wszystkich chorych leczenie to obejmuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *