zapalenie piersi

Zapalenie piersi – przyczyny, połogowe zapalenie piersi

Zapalenie piersi jest poważnym schorzeniem wymagającym natychmiastowego leczenia. Zapalenie gruczołu mlekowego brodawki sutkowej może obejmować jedną lub obie piersi naraz. Wyróżnia się kilka rodzajów zapalenia z uwagi na okres, w którym powstaje. Najczęściej mamy do czynienia z połogowym zapaleniem piersi, jednak może mieć też miejsce pozapołogowe zapalenie lub noworodkowe zapalenie piersi.

Zapalenie piersi – zapalenie piersi

Mimo iż zapalenie sutka kojarzy się z laktacją to może do niego dojść również bez związku z karmieniem piersią. Aż 95% przypadków to połogowe zapalenie. Postać zapalenia także bywa różna, bowiem możemy mieć do czynienia z zapaleniem brodawki sutkowej lub gruczołów sutkowych.

Objawami zapalenia w obrębie piersi jest przede wszystkim bolesność tejże okolicy. Ponadto pojawia się tez obrzęk, zaczerwienienie, ucieplenie skóry oraz dyskomfort. Co ciekawe zapalenie piersi może dotyczyć także mężczyzn, chociaż odnotowuje się zaledwie pojedyncze przypadki zachorowania. Leczenie tego stanu musi być skuteczne, w przeciwnym razie kiedy nie przynosi efektów wykonuje się badanie histopatologiczne. Ma ono wykluczyć rozwój raka piersi bądź raka Pageta.

Zapalenie piersi – połogowe zapalenie piersi

Zazwyczaj dochodzi do niego między drugim a szóstym tygodniem od porodu. Może do niego dojść w każdym momencie laktacji tak pierwszego dnia jak i po kilkunastu tygodniach. Stan ten trwa kilka dni i wymaga pomocy medycznej. Najtrudniej poradzić sobie z objawami drugiego dnia.

Często zapalenie obejmuje kobiety które rezygnują z laktacji i nie ściągają należycie pokarmu, który i tak się tworzy w piersi. Zdarza się iż do zapaleni prowadzi zastój w piersi. Pokarm nie spijany przez dziecko tworzy zastój w drodze mlecznej i stanowi ognisko zapalenia.

Podjecie leczenia ma za zadanie zbicie gorączki i redukcje bólu. Zapalenie wywoływane jest przez gronkowca złocistego bądź skórnego, a także liczne paciorkowce, pałeczki okrężnicy i grzyby. By jednak doszło do zakażenia muszą wystąpić pewne okoliczności umożliwiające kolonizacje piersi przez drobnoustroje.

Zapalenie piersi – przyczyny

Podstawową przyczyną zapalenia piersi niezależnie czy jest to zaraz po porodzie, w połogu czy później jest zastój pokarmu i niepełne opróżnienie piersi. Bywa też że powodem jest uraz piersi np. poprzez mocne uderzenie, ściśnięcie stanikiem. Częstym problemem wiążącym się z zastojem jest nadprodukcja pokarmu, nawał mleka.

Do rzadszych przyczyn należy anemia, niewłaściwa dieta, słaba odporność, wcześniejsze stany zapalne i uszkodzenia brodawek np. przez pogryzienie przez dziecko. Wyodrębnia się dwa rodzaje zapalenia – adenitis (zastój pokarmu zatyka przewód mleczy i prowadzi do otorbienia i powstania ropnia) oraz cellulitis (tkanka jest zakażana przesz uszkodzenia skórne brodawki). Leczenie zapalenia bazuje na antybiotykach.

Gdy po dwóch dobach objawy nie ustępują zaleca się wykonanie antybiogramu celem sprawdzenia szczepu bakterii, które wywołują stan zapalny. Antybiogram zalecany jest też przy nawrotowym zapaleniu piersi.

Zapalenie piersi – jak uniknąć zapalenia?

Hartuj piersi jeszcze przed porodem. Ponadto dbaj o ich pielęgnację unikając uszkodzenia tkanki w obrębie piersi. Jeśli sutki ulegają pękaniu stosuj maści. Ostrożnie odciągaj pokarm. Gdy zauważysz oznaki zapalenia lub uszkodzenia sutka zaprzestań karmienia na 1-2 dni, jednak pamiętaj o opróżnianiu piersi.

Jeśli laktator cie radzi i podrażnia spróbuj ściągnąć pokarm ręcznie. Kiedy już pojawi się zapalenie pomóż sobie chłodnym okładem i odpoczynkiem, a także należytym nawodnieniem organizmu. Naturalnym sposobem na obrzęk i ból są okłady z kapusty.

W leczeniu połogowego zapalenia piersi można stosować leki hamujące wydzielanie prolaktyny, a co za tym idzie hamujące laktację, takie jak bromokryptyna. Powikłaniem zapalenia jest ropień piersi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *