kryzys wieku średniego

Kryzys wieku średniego – późne macierzyństwo, niedobory serotoniny

Kryzys wieku średniego to zjawisko często dające o sobie znać, mimo pozytywnego nastawienia do siebie i życia, akceptacji swego wieku. Kapitał w postaci kariery, udanego życia rodzinnego, doświadczenia życiowego oraz pomyślnego pożycia małżeńskiego nie wystarcza, a wręcz zaczyna przytłaczać. Szukając wrażeń, oczekując od życia więcej, próbując zdążyć zatracamy się w kryzysie.

Kryzys wieku średniego a zmiany

Z czasem nasze ciało się zmienia czy tego chcemy, czy nie. Huśtawki nastroju, stany przygnębienia i dylematy skłaniają do refleksji nad opływającym czasem. Dla jednych czterdzieści lat to początek nowego życia, nowy rozdział w życiu, dla innych koniec czegoś pięknego co przestaje trwać nie z naszej winy. W życiu kobiety coraz częściej okres ten wiąże się z decyzją o macierzyństwie, późnym ale jednak, bądź ciąży kolejnej i najpewniej ostatniej.

Późne macierzyństwo

Ciąża koło czterdziestki to spore ryzyko. Obecnie co 10 ta kobieta w ciąży to matka 40+. Mimo, iż naukowcy dowodzą, ze późna ciąża przedłuża życie, praktyka dowodzi zupełnie czegoś innego. Aby w ogóle zajść w ciążę mając 40 lat trzeba cieszyć się dobrym zdrowiem, co przy współczesnym trybie życia rzadko jest bezproblemowe. Ciąża opóźnia menopauzę i wyzwala estrogeny – hormony młodości, jednocześnie obciąża organizm, a macierzyństwo wyczerpuje z sił.

Kryzys wieku średniego – antykoncepcja za wszelką cenę

Poza matkami 40+ jest tez mnóstwo kobiet, które w tym wieku mają już odchowane dzieci i nie chcą mieć kolejnych, a naturalne metody antykoncepcji mogą zawodzić w związku z coraz mniej regularnym cyklem, różnorodnością krwawień itp. Dodatkowo tabletki antykoncepcyjne odbierają ochotę na seks. Warto zwrócić uwagę iż pigułki to także terapia hormonalna, mogą powodować liczne dolegliwości, dlatego istotne jest należyte dopasowanie leku. Nie jest to tak proste u młodej zdrowej kobiety, wymaga za to wykonania profilaktycznych badań krwi, określenia poziomu hormonów, których stężenie może być zaburzone z racji wieku.

Kryzys wieku średniego – niedobory serotoniny

Braki w produkcji serotoniny to częsty powodów kryzysu wieku średniego. W takich przypadkach dopada nas depresja, uczucie ciągłego niezadowolenia. Często stan ten wymaga farmakoterapii. Kobiety są bardziej podatne na smutek, zwłaszcza w wyniku rezultatu bilansu korzyści i strat swego dotychczasowego życia.

Kryzys wieku średniego – wcześniejsza menopauza

Co prawda tylko, a może aż jedna na dwadzieścia kobiet przekwita przed czterdziestką, to problem przedwczesnej menopauzy jest spory. Statystyka wskazuje iż w stosunku do lat 80tych liczba ta wzrosła pięciokrotnie. Poza menopauzą kobiety w wieku dojrzałym dopada miażdżyca, cukrzyca, choroby serca i zaburzenia w pracy tarczycy. To wina złego trybu życia w młodości, zwłaszcza palenia papierosów i picia alkoholu, braku ruchu i sporych dawek stresu.

Kryzys wieku średniego – otyłość i nadwaga

Niemal nieodłącznym problemem kryzysu wieku średniego jest otyłość. Skłonność do tycia po czterdziestce to wynik zaburzeń hormonalnym, w tym stanów depresji oraz upośledzenia pracy wątroby. Wraz z wiekiem w naturalny sposób proces przemiany materii zwalnia, układ pokarmowy pracuje mniej wydajnie. Potrzeba jest akceptacji jak też stosownej diety aby uchronić się przed otyłością. Sposobem na kryzys jest właściwa higiena życia, dieta oraz profilaktyka zdrowotna. Kierując się doświadczeniem i życiowa mądrością mamy szanse na udane życie po czterdziestce bez błędów już raz popełnionych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *