sport na kacu

Sport na kacu – trening na kacu, jak ćwiczyć na kacu?

Sport na kacu – o spożyciu alkoholu zwykle towarzyszy nam tak zwany kac, czy w takim stanie jest bezpiecznie wykonywać ćwiczenia? Sport na kacu jest nieefektywny, w dodatku obciąża odwodniony organizm. Gdy treningi prowadzisz systematycznie nie chcesz robić przerwy z powodu kaca, winieneś wesprzeć w ten dzień swój organizm należytym przygotowaniem, zwłaszcza nawodnieniem, które pozwoli zregenerować siły po imprezie alkoholowej.

Sport na kacu

Trenowanie na kacu nie jest niedozwolone, jednak warto się zastanowić czy jest potrzeba forsowania organizmu w tym stanie. Trenerzy odradzają ćwiczenia na kacu, bowiem mają one znikoma skuteczność. Samo spożywanie alkoholu przez sportowców jest nieporozumieniem, a jeszcze bardziej wydaje się nie na miejscu przez osoby odchudzające się, bowiem alkohol to nic więcej jak puste kalorie. 1 gram alkoholu to 7 kcal, kiedy 1 gram tłuszczu to zaledwie 2 kcal. Ponadto alkohol upośledza układ nerwowy i degraduje komórki mózgu nieodwracalnie co obniża zdolność intelektualną oraz sprawność fizyczną.

Kiedy warto ćwiczyć

Wstając z łózka na kacu czujemy dezorientację, rozbicie i ogólne zmęczenie, często mamy nudności i boli nas głowa, a w dodatku negatywnie reagujemy na hałas, światło. To objawy faktu, iż organizm nie usunął jeszcze toksyn z organizmu po spożytym alkoholu. Stan ten można porównać do choroby, zatrucia, czy wówczas trening i wysiłek są wskazane? Na to pytanie możemy odpowiedzieć sobie sami.

Trening w stanie osłabienia może doprowadzić do zawału lub udaru, obciążyć nerki i skutkować chorobą. Niemniej wysiłek jako taki, aktywność najlepiej na świeżym powietrzu są polecane dla przyspieszenia oczyszczenia organizmu. Zatem ćwiczenia owszem, jednak nie dla treningu. Na kacu lepiej zrobić przerwę w trenowaniu, wybrać się na spacer lub jogging, bez nadmiernego forsowania organizmu.

Lekki kac

Każdy toleruje alkohol inaczej, w dodatku picie alkoholu bywa w różnych ilościach i gatunkach. Jeżeli nasz organizm radzi sobie z kacem dobrze i drugiego dnia po spożyciu czujemy się dobrze to trening może nam tylko pomóc. Mimo wszystko warto zluzować tempo, gdyż obciążenie toksynami wciąż może być duże, mimo że tego nie odczuwamy. Pamiętać należy iż część szkodliwych substancji z organizmu wydobywa się przez pot, i temu właśnie sprzyjają ćwiczenia.

Ciężki trening interwałowy niestety odpada. Podczas treningu alkohol wzmaga męczliwość mięśni oraz blokuje przyrost masy mięśniowej sprawiając, iż trening jest zbytecznym narażeniem zdrowia. Dodatkowo upośledzenie reakcji może prowadzić do kontuzji, brak należytej koncentracji wręcz grozi wypadkiem podczas treningu. Wybierając się na siłownię, trening po alkoholu warto jest ocenić swój tan, na ile jesteśmy trzeźwi.

Skutki kaca

Zagadnienie łagodzenia skutków kaca jest bardzo istotne. Pomyśleć jednak warto o tym już w chwili picia alkoholu nawadniając organizm oraz należycie go odżywiając wespół z popijaniem alkoholu. To sprawi iż alkohol inaczej się będzie wchłaniał i skutki drugiego dnia będą lżejszej postaci. Przed położeniem się do łózka po spożyciu warto jest wypić dobry sok warzywny lub owocowy, dzięki któremu organizm uzupełni niedobory mikro i makroelementów, zwłaszcza witaminy C, która odpowiada za szybkie usunięcie toksyn alkoholowych z organizmu.

Alternatywą jest spożycie musującej tabletki witaminy C w dawce minimum 1000mg. Warto tez uzupełnić elektrolity, najlepiej napojem izotonicznym lub sokiem pomidorowym. Śniadanie na kacu winno być bogate w białko. Idealnie lekkostrawna i obfita w białko jest jajecznica, bądź mleko, jogurt z chudym mięsem drobiowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *