jazda samochodem po narkotykach

Jazda samochodem po narkotykach – ocena ryzyka i konsekwencje

Jazda samochodem po narkotykach jest niezwykle niebezpieczna i stanowi zagrożenie podobnie jak jazda po pijanemu. Substancje psychoaktywne upośledzają koncentrację i zdolność do szybkiej reakcji, co za tym idzie narkotyki wykluczają prowadzenie samochodu. Bez względu na to czy jest to marihuana, kokaina czy LSD ich spożycie nie pozwala na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Jazda samochodem po narkotykach

Jazda pod wpływem narkotyków to nie tylko zagrożenie dla siebie, swojego życia i zdrowia ale i dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, a w tym dla pieszych i osób postronnych. Ryzyko wypadku po narkotyku jest bardzo duże, bowiem świadomość kierowcy zostaje zaburzona. Konsekwencje prawne wobec prowadzącego pojazd są tożsame z prowadzeniem samochodu pod wpływem alkoholu, co oznacza utratę prawa jazdy.

Warto podkreślić, iż chodzi o narkotyki z tzw. dopalaczami włącznie. Nie ma znaczenia doświadczenie kierowcy, bowiem narkotyki zaburzają funkcje poznawcze organizmu tak samo i wpływają negatywnie na bezpieczeństwo.

Skutki działania narkotyków

Różne narkotyki wpływają różnie na stan świadomości. Niektóre upośledzają zdolności psychomotoryczne, inne opóźniają reakcje i modyfikują postrzeganie rzeczywistości, w tym poczucie prędkości i odległości. Efektem działania substancji psychoaktywnych może być zniekształcenie percepcji wzrokowej polegające na zaburzeniu ostrości widzenia, czy halucynacjach i złudzeniach wzrokowych.

Ponadto niektóre z narkotyków wpływają również na zmysł słuchu poprzez zaburzenie lokalizacji dźwięków, złudzenia słuchowe. Typowym objawem działania narkotycznego są zaburzenia koncentracji i koordynacji, rozproszenie myśli, brak zdolności do syntezy faktów, zwłaszcza w krótkim czasie. Powyższe działanie znacząco odbija się na jakości prowadzenia samochodu i bezpieczeństwie uczestniczenia w ruchu drogowym.

Biorąc pod uwagę iż to zaledwie kilka objawów jakich doznają osoby pod wpływem narkotyków ważne jest, by nie wsiadać za kierownicę spożywając narkotyki, jak i leki o działaniu psychoaktywnym.

Jazda samochodem po narkotykach – ocena ryzyka

Większość osób po zażyciu narkotyku ma zaburzone poczucie pewności siebie przy jednoczesnej ograniczonej zdolności oceny ryzyka. Ponadto reakcja na narkotyk często wiąże się z nagłą sennością, nie rzadko z mdłościami, zawrotami głowy, drżeniem rak i innymi objawami fizycznymi utrudniającymi prowadzenie pojazdu. Brak stabilności emocjonalnej tylko potęguje zagrożenie na drodze. Impulsywność, agresja jak tez stany lekowe wykluczają zdolność do prowadzenia samochodu.

Jazda samochodem po narkotykach – konsekwencje

Konsekwencje prowadzenia samochodu pod wpływem narkotyków bywają różne w zależności od samego narkotyku, jego dawki i innych okoliczności i czynników. Tym samym są one trudne do przewidzenia, jednak mając na względzie jak szeroki repertuar skutków działania narkotyków wpływa na upośledzenie zdolności prowadzenia nie warto jest ryzykować. Do najpopularniejszych narkotyków należy amfetamina, która z pozoru pobudza i poprawia uwagę.

W rzeczywistości narkotyk zaburza percepcje wzrokową i słuchową, a kierowca pod jego wpływem ma tendencje do brawurowej jazdy przy rozproszonej uwadze. Drugim z narkotyków o podobnym działaniu jest kokaina – upośledza ona percepcję bodźców zewnętrznych na tyle iż kierowca staje się chaotyczny i nieuważny, bez zdolności analizy sytuacji w czasie. Odwrotnie działa marihuana, która spowalnia i zniekształca odbiór bodźców, dając jednocześnie poczucie odprężenia. To powoduje upośledzenie uwagi i senność. Bardzo podobne działanie ma heroina i LSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *