Alkoholowy zespół abstynencyjny

Alkoholowy zespół abstynencyjny (AZA) – przyczyny, objawy, leczenie

Alkoholowy zespół abstynencyjny to problem osób, które dotąd piły regularnie i sporo. Kiedy nagle odstawiają alkohol doznają dolegliwości związanych ze stanem trzeźwości. Niestety stan ten może być groźny i zagrażać życiu, dlatego u alkoholików stosuje się metodę sukcesywnego odstawienia, która minimalizuje skutki abstynencji.

Alkoholowy zespół abstynencyjny (w skrócie AZA)

Alkoholowy zespół odstawienny jest konsekwencją nadużywania alkoholu, zwłaszcza przewlekle. U każdego alkoholika zespół ten objawia się inaczej i pojawia w różnym czasie. Zwykle do odczucia dolegliwości AZA dochodzi w ciągu doby do 48 godzin od zmniejszenia dawki alkoholu lub zaprzestania picia.

Wiele zależy od organizmu, ale i od tego jak się wcześniej piło, jak dużo i jak często. Ryzyko AZA wzrasta u osób spożywających duże ilości alkoholu. Im dłużej trwa ciąg alkoholowy tym skutki odstawienia mogą być poważniejsze.

Alkoholowy zespół abstynencyjny – przyczyny

Alkohol odpręża, daje uczucie błogości, wesołości. Zdecydowana większość osób pije alkohol by poprawić sobie nastrój. Faktycznie alkohol wpływa na czynność mózgu. Jednak spożywając alkohol codziennie, regularnie mózg staje się coraz bardziej odporny na alkohol, dlatego też musimy pić coraz więcej aby uzyskać swój stan relaksu.

Alkohol stanowi substancję psychoaktywną oddziałująca na neuroprzekaźniki układu nerwowego prowadząc do zmniejszenia syntezy między innymi dopaminy. To właśnie stanowi przyczynę wystąpienia zespołu abstynenckiego. Kiedy przestajemy dostarczać do krwi alkoholu dochodzi do nagłego wzrostu neurotransmiterów.

Alkoholowy zespół abstynencyjny – objawy AZA

Wyróżniane są dwie postaci alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Łagodniejsza to niepowikłany alkoholowy zespół abstynencyjny o0raz powikłany zespół abstynencyjny. W przypadku tego drugiego dochodzi do napadów drgawkowych, występują drżenia rąk, biała gorączka.

U wszystkich którzy doznają objawów AZA mogą pojawić się drżenia w różnym stopniu nasilenia, zwykle drży język, dłonie lub powieki. Ponadto występuje rozdrażnienie i złe samopoczucie, a także zaburzenia snu, wręcz pojawia się trudność w zasypianiu, bezsenność. Wśród objawów somatycznych zauważa się wzrost ciśnienia krwi, tychykardię, potliwość, zawroty i bóle głowy a także wymioty, nudności.

Z powodu tych dolegliwości coraz trudniej jest wytrzymać w postanowieniu zaprzestania picia. Zdarzają się kryzysy które kuszą i przekonują do napicia się. Wówczas cykl powtarza się i sytuacja pogarsza się, gdyż organizm staje siec oraz bardziej wyczerpany objawami AZA.

Alkoholowy zespół abstynencyjny – objawy ustępują

Objawy zespołu abstynenckiego ustępują z czasem samoistnie, jednak trzeba wytrwać. Dolegliwości mogą dokuczać kilka godzin a nawet kilka dni co zależy od konkretnego organizmu ale przede wszystkim od zaawansowania problemu alkoholowego. Niestety objawy AZA mogą rodzić powikłania jak chociażby urazy spowodowane drżeniem rak.

Często występuje zmieniony rytm życia, dezorientacja, omamy i zaburzenia w odczuwaniu psychicznym. W takim stanie pacjent nie powinien być sam, gdyż może zagrać sobie i innym zarazem. W okresie zespołu abstynenckiego może dojść do psychoz a w konsekwencji np. do samobójstwa.

Alkoholowy zespół abstynencyjny – leczenie

W zasadzie AZA się nie leczy, jeżeli już to leczy się powikłania do jakich dochodzi. W dużej mierze również powikłania, głównie w sferze psychiki ustępują bez potrzeby leczenia i są kwestią czasu. Najlepsza metoda jest przeczekanie z dbałością o bezpieczeństwo, odżywienie i nawodnienie organizmu.

To rutynowe procedury odwykowe. Pacjent wymaga obserwacji, gdyż kiedy zauważamy objawy powikłanego AZA, wówczas potrzebna jest hospitalizacja. Takim symptomem mogą być majaki drżenne, czy depresja oddechowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *