Alkoholizm dzieci

Alkoholizm dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, symptomy alkoholowe

Alkoholizm dzieci brzmi nienaturalnie, a jednak występuje. Obejmuje również młodzież. Mimo iż wiele osób stara się rozsądnie wychowywać dzieci w kwestii akceptacji i korzystania z alkoholu to wciąż wiele nieletnich sięga po alkohol, nadużywając go. Taka sytuacja prowadzi szybko do uzależnienia.

Alkoholizm dzieci

Warto się zastanowić jakie są przyczyny alkoholizmu dzieci i skąd się bierze nałóg u nastolatków. W Polsce wiek sięgania po alkohol to 12 lat. Zwykle pierwszy alkohol dzieci piją w domu i to w obecności rodziców, kolejnym epizodem jest presja rówieśników i skosztowanie alkoholu w towarzystwie. To jednak nie jest przyczyna alkoholizmu. Niestety im wcześniej zaczynają dzieci sięgać po alkohol tym szybciej popadają w nałóg.

Z oceny lekarzy wynika, że 1,5 roku, 2 lata regularnego picia alkoholu przez dziecko czy nastolatka prowadzi do uzależnienia, ale oczywiście może to nastąpić wcześniej. Amerykańscy badacze dowiedli, że dzieci zaczynające przygodę z alkoholem przez 15 tymi urodzinami popadają w nałóg 4 razy częściej od tych osób, które po alkohol zaczęły sięgać po 20 tym roku życia.

Alkoholizm dzieci – moda na picie

Alkohol w Polsce to nic nowego. Polacy piją z różnych powodów, nie tylko dla zabawy ale i dla zapomnienia o problemach, stresie, dla odwagi. Ponadto nie istnieje w Polsce dezaprobata picia. To wszystko przyczynia się do tego, ze alkohol dzieciom wydaje się pozytywny i atrakcyjny. Z pokolenia na pokolenie powielają się wzorce zaglądania do kieliszka.

Alkohol towarzyszy uroczystościom rodzinnym, więc dziecko nie widzi nic złego w jego piciu, tym sposobem modeluje się przyszłe nastawienie dziecka do alkoholu. Dla nastolatków alkohol jest najłatwiej dostępną i najpopularniejszą substancją psychoaktywną. Do picia alkoholu przyznaje się 87,3 proc. 15–16-latków i 95,2 proc. 17–18-latków. Jeśli obawiamy się o alkoholizm u dziecka zwróćmy uwagę na jego zachowanie.

Alkoholizm dzieci – symptomy alkoholowe

Jeśli nastolatek traci zainteresowanie dotychczasowymi zajęciami, jest nadpobudliwy, sfrustrowany i zaczyna mieć problemy w szkole warto jest poszukać przyczyny. Powodem może być alkohol. Ukrywanie się przed rodziną, stronienie od towarzystwa, apatia i zmienność nastrojów to skutek nałogu. Oczywistymi symptomami jest zapach alkoholu z ust, zaczerwienione oczy.

Towarzyszą tym objawom często niewyspanie, niechlujność, brak dbałości o zdrowie, siebie oraz niedobór finansowy i ukrywanie wydatków przed rodzicami. Zdarza się iż nałogowcy są zdolni do podbierania pieniędzy z portfeli rodziców. Wcześniejsze próbowanie różnych trunków czasem ma związek z potrzebą poczucia się dorosłym, chęcią podniesienia swojej pozycji wśród kolegów, czasem to kwestia ciekawości.

Młodzież pije, aby nie odstawać od grupy rówieśniczej, jak również po to by wprowadzić się w stan euforyczny, wyzwolić dowagę i nie hamować się. Wiele dzieci sięga po alkohol by zapić smutek, żal, niezrozumienie i stres wynikające z okresu dojrzewania.

Alkohol ale jaki

Najczęściej młodzież i dzieci sięgają po piwo, najmniej po wino. Większość ankietowanych nastolatków wskazuje że kupno alkoholu to nie problem. Szkody, jakie czyni alkohol w organizmie młodego człowieka, dotyczą zarówno jego ciała, jak i psychiki. Alkohol oddziałuje na psychikę i układ nerwowy trwale go uszkadzając.

Dziecko przestaje logicznie myśleć, nie potrafi się uczyć. Ponadto alkohol wpływa negatywnie na zmysły, zwłaszcza wzrok i słuch. Dzieci nadużywające alkoholu tracą apetyt, maja duże niedobory witamin i minerałów. Ostatecznie alkohol obniża odporność organizmu.

Nadmiar alkoholu wywołuje stan zapalny błony śluzowej w jamie ustnej, żołądku i dwunastnicy oraz zaburzenia perystaltyki jelit. Piciu często bowiem towarzyszy palenie papierosów, niekiedy zażywanie narkotyków oraz przedwczesna inicjacja seksualna z większym niż u starszej młodzieży prawdopodobieństwem nieplanowanej ciąży, to również ryzyko HIV.

Leczenie nastolatków z alkoholizmu różni się od leczenia dorosłych. W przypadku tych drugich terapia opiera się na bilansie szkód i strat. W przypadku nastolatków to nie działa, nastolatek alkoholik staje się dla rówieśników autorytetem co utrudnia leczenie. Nastolatkowi wydaje się wówczas, że picie alkoholu przynosi same korzyści. Duże znaczenie ma w tej kwestii postępowanie rodziców. Gdy dziecko czuje się kochane i z ust rodziców usłyszy jasny komunikat, że zakaz picia wynika z troski o nie, będzie starało się nie zawieść zaufania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *