Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Koronawirus – objawy, przebieg i leczenie

Od ponad miesiąca świat drży przed koronawirusem. Czym jest SARS-CoV-2 i jak się przed nim chronić?

Czym jest koronawirus?

Słowo „wirus” podchodzi od łacińskiego „virus” oznaczającego jad. To niewielkich rozmiarów struktury liczące od dwudziestu do kilkuset nanometrów. Z punktu widzenia człowieka, jedną z najistotniejszych właściwości wirusów jest zdolność do atakowania żywych organizmów. Obecnie mianem koronawirusa określamy chorobę COVID – 19, którą wywołuje jeden rodzaj koronawirusa, a mianowicie SARS-CoV-2. Sama nazwa opisywanej dolegliwości pochodzi od roku, w którym została wykryta (2019), natomiast pozostałe człony oznaczają CO-rona-VI-rus D-isease.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Przebieg COVID – 19

COVID – 19 to choroba, której zarówno objawy, jak i przebieg zbliżone są do grypy. Niestety, w odróżnieniu od znanej nam grypy nie istnieje ani lekarstwo, ani też szczepionka chroniąca przez zarażeniem opisywaną dolegliwością. Czy w takim razie jest się czego bać? W przypadku większości chorych infekcja ma łagodny przebieg, nie oznacza to jednak, iż nie mamy powodów do niepokoju. Jak się bowiem okazuje, u ok. 20% osób COVID-19 może prowadzić do powstania poważnych powikłań płucnych, natomiast u ok. 1 – 3% może powodować zgon. Pocieszający wydaje się jednak fakt, że  śmiertelność w przypadku choroby COVID-19 nie jest duża. Aktualnie szacuje się, że wynosi ona 3,4%.

Pierwsze objawy choroby pojawiają się z reguły 5 dni po zarażeniu, niemniej jednak proces inkubacji wirusa wynosi aż 14 dni co w praktyce oznacza, że równie dobrze mogą pojawić dopiero po 2 tygodniach. Jak długo dochodzi się do zdrowia? Wszystko zależy od wieku oraz kondycji naszego organizmu. Niekiedy choroba przebiega bezobjawowo, niemniej jednak w zdecydowanej większości przypadków trwa od 6 do 14 dni. Jak stwierdził  w rozmowie z CNN dr Michael Ryan ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w przypadku osób z bardzo ciężką postacią infekcji wyleczenie choroby COVID-19 zajmuje nawet sześć tygodni.

Objawy koronawirusa

COVID-19 – podobnie jak znaną nam grypą – możemy zarazić się drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną lub też przez skażone wirusem powierzchnie. W praktyce oznacza to zatem, że jeśli zakażony wirusem człowiek kichnie lub zakaszle, to kropelki śliny, w których obecny jest wirus pokrywają znajdującą się w jego otoczeniu powierzchnię. Aby zarazić się wirusem wystarczy zatem mieć kontakt ze wspomnianą powierzchnią, a następnie przenieść wirusa do organizmu (np. przy pomocy dłoni) poprzez potarcie okolic twarzy. Warto dodać, iż zwierzęta nie są odpowiedzialne za przenoszenie koronawirusa SARS- CoV-2.

Jak wspominaliśmy, obraz COVID – 19 różni się w zależności od konkretnego przypadku. Niemniej jednak do charakterystycznych objawów opisywanej dolegliwości należą:

  • Wysoka gorączka,
  • Kaszel,
  • Duszności, problemy z oddychaniem,
  • Uczucie rozbicia,
  • Silne osłabienie,
  • Brak apetytu,
  • Bóle mięśni.

Nieco rzadziej COVID – 19 towarzysz także ból gardła, ból głowy, wymioty oraz biegunka.

Czy wystąpienie wspomnianych powyżej objawów jest równoznaczne z zachorowaniem na COVID – 19? Nie, dlatego – w razie pojawienia niepokojących symptomów – należy skontaktować się z Sanepidem, NFZ lub też udać się do najbliższego szpitala zakaźnego.

Komu w największym stopniu zagraża koronawirus?

Do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na koronawirusa należą:

  • Osoby starsze (po 65 roku życia),
  • Dzieci przed 2 rokiem życia,
  • Osoby borykające się z chorobami przewlekłymi, obniżoną odpornością, a w szczególności cierpiące na choroby płuc.

Warto dodać, że SARS-CoV-2 zdecydowanie częściej atakuje mężczyzn, niż kobiety.

COVID – 19, a osoby starsze

Koronawirus w największym stopniu zagraża osobom starszym. 15% chorych powyżej 80 roku życia ma ciężkie powikłania. Stopień zagrożenia wzrasta w przypadku, gdy senior choruje przewlekle na dolegliwości takie jak cukrzyca, niewydolność serca, przewlekłą chorobę płuc, nadciśnienie tętnicze bądź też choroba nowotworowa. Z tego względu to właśnie osoby starsze powinny ograniczyć wszelki niepotrzebny kontakt z innymi ludźmi.

Jak ustrzec się przed koronawirusem?

Z racji na fakt, iż wirus przenosi się drogą kropelkową, toteż niezwykle istotne jest maksymalne ograniczenie kontaktu z innymi ludźmi. W związku z powyższym radzi się unikać zamkniętych pomieszczeń, takich jak sklepy, autobusy, kościoły czy przychodnie lekarskie. Jeśli to możliwe, zostańmy w domu, a niezbędne sprawy załatwiajmy telefonicznie bądź też za pośrednictwem internetu. Pamiętajmy o częstym i dokładnym myciu rąk wodą z mydłem (zwłaszcza po powrocie do domu) oraz używaniu środka do dezynfekcji. Ponadto należy powstrzymać się przed dotykaniem okolic twarzy oraz wyeliminować nawyk witania się z innymi poprzez podanie ręki. A co z zapasami? Czy warto je gromadzić? Tak, gdyż wspomniane postępowanie umożliwi ograniczenie kontaktu z przypadkowymi osobami.

Leczenie koronowirusa

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia i NFZ: “Na razie nie ma szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Niedostępne są też leki hamujące namnażanie się tego wirusa. Lekarze stosują dotychczas znane leki, które pomagają zwalczyć objawy choroby wirusowej (leczenie objawowe)”.

Koniec epidemii?

Obecnie z koronawirusem walczy aż 114 państw. Zhong Nanshan, szef zespołu ekspertów medycznych powołanych przez Chińską Narodową Komisję Zdrowia, znany specjalista od chorób układu oddechowego i prezes Chińskiego Towarzystwa Medycznego ogłosił na konferencji prasowej, że choć w Chinach wciąż odnotowywane są nowe przypadki zachorowań, to jednak epidemia zaczyna spowalniać. Zdaniem eksperta Chiny pokonają koronawirusa do końca kwietnia, a pozostałe państwa do końca czerwca. Wszystko to pod warunkiem wdrożenia zdecydowanych metod walki z epidemią. Niestety, obecnie zdecydowana większość krajów nie traktuje zagrożenia epidemiologicznego na tyle poważnie, by optymistyczny scenariusz miał szansę się urzeczywistnić.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *