Alkoholizm wysokofunkcjonujący

Alkoholizm wysokofunkcjonujący – objawy HFA, diagnoza i leczenie

Alkoholizm wysokofunkcjonujący – alkoholicy wysokofunkcjonujący zaprzecza stereotypowi alkoholika. Osoby borykające się z tą odmiana alkoholizmu, nałogu są towarzyskie, sprawiają wrażenie ludzi sukcesu, dbających o siebie, spełnionych i szczęśliwych. Jednak to doskonała maska pozorów, którą ubierają do pracy, na zewnątrz. Ci alkoholicy opijają się w domu, w tajemnicy, po kryjomu.

Alkoholicy wysokofunkcjonujący

HFA (ang. High Functioning Alcoholics) stanowi niemała grupę pacjentów z problemem specyficznego uzależnienia. Pod wpływem przytłaczająco udanego życia osoby te nadużywają alkoholu. Mimo że wyglądają w oczach osób trzecich na osoby sukcesu życiowego, którym nic nie brakuje i którym się zazdrości zaradności, powodzenia, to w rzeczywistości cierpią w samotności z nałogiem.

Często nikt nie podejrzewa ich o alkoholizm. Piją w samotności nie rzadko nawet przez kilkanaście lat oszukując bliskich i otoczenie obrazem wzorowego człowieka. Alkohol jest doskonała odskocznią od stresu, pracy, rodziny, problemów.

Alkoholizm wysokofunkcjonujący – alkoholik czy nie alkoholik?

Alkoholik wysokofunkcjonujący to zwykle osoba o odpowiedzialnej pracy. Często są to politycy, szefowie korporacji, lekarze. Prestiż zawodowy staje na drodze ich diagnozie i leczeniu. Otoczenie nie reaguje nawet kiedy widzi problem alkoholowy, po części dlatego ze alkoholik o nie dba i utrzymuje, przez co jest od niego zależne.

Dopóki choroba nie zagraża statusowi rodziny, bliscy rzadko podejmują zdecydowane kroki. Statyki są przerażające. W samym USA aż 20% alkoholików to HFA.

Alkoholizm wysokofunkcjonujący – objawy HFA

Jednym z objawów alkoholizmu jest zaprzeczenie. Osoby te nawet przed samym sobą nie przyznają się do problemu a wytłumaczeniem jest udane życie rodzinne i zawodowe jako przeciwieństwo pijaka. Kolejnym z objawów są pozory i kamuflaż.

HFA nie kryją że lubią wypić w towarzystwie, jednak nie mówią otwarcie o tym jak wiele i jak bardzo lobia pić w tajemnicy, samotnie. W ten sposób odsuwają od siebie podejrzenia. Następnym z symptomów HFA są przerwy w piciu. By otrzymać kontrolę na swym nałogiem od czasu do czasu alkoholik wysokofunkcjonujący nie pije przez tydzień, miesiąc. To zachowanie ma tez pokazać innym iż nie pije i potrafi nie pić.

Praca jest szczególnym objawem HFA. Alkoholik poświęca jej niemal całe życie, ma ona przysłonić jego nałóg, być pewną przykrywką. Niestety z czasem również w pracy alkoholik sięga po alkohol chociaż w dawkach nie budzących podejrzeń. Alkoholik wysokofunkcjonujący jest wyspecjalizowany w unikaniu konsekwencji swojego picia. Kolejnym z symptomów są wymówki.

Zawsze znajdzie się powodów do wypicia, jednak nigdy nie będzie to alkoholizm. Ten typ alkoholika traktuje alkohol jak nagrodę za ciężką pracę którą po całym dniu mu się należy. Często otacza się ludźmi pijącymi, dzięki czemu ma kolejną wymówkę: „przecież wszyscy piją, więc to normalne”.

Alkoholizm wysokofunkcjonujący – diagnoza i leczenie

Diagnoza HFA jest utrudniona, bowiem alkoholik zaprzecza podobnie jak i cała jego postawa zaprzecza stereotypom o alkoholizmie. Trudno jest też nakłonić alkoholika do terapii. Co ciekawe wśród HFA nie brakuje kobiet. Często to kobiety około 30 lat. Za powód nałogu uznają odreagowanie. Zazwyczaj momentem przełomowym jest poważny zatarg z prawem bądź kryzys rodzinny, zawodowy.

Elementem zniechęcającym do leczenia są terapie mieszające pijaków i alkoholików razem. Alternatywą jest leczenie w placówkach prywatnych obecność osób o podobnym statusie społecznym, sytuacji materialnej czy rodzinnej, motywuje do zerwania z nałogiem. Największą skutecznością w leczeniu nałogu odznacza się terapia grupowa, chociaż możliwa jest także indywidualna psychoterapia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *