skuteczność treningu kardio

Skuteczność treningu kardio a interwały – co lepiej odchudza?

Skuteczność treningu kardio, jak i interwałów zależy od wielu czynników, jednak warto zastanowić się która metoda w odchudzaniu przynosi lepsze efekty. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie trening interwałowy jest zdecydowanie wydajniejszy, zwłaszcza gdy na trening nie możesz poświecić zbyt wiele czasu.

Skuteczność treningu kardio

Skuteczność treningu kardio wypada blado przy treningach interwałowych, jakie zyskują trzy razy szybsze tempo chudnięcia. Tkanka tłuszczowa ćwicząc interwałowo spalana jest szybko przez maksymalnie kilkanaście godzin od treningu. Interwały angażują około 80% mięśni ciała, co za tym idzie organizm wymaga spora dawkę energii dla regeneracji.

W przypadku treningu kardio wykorzystuje się zaledwie 40% mięśni ciała. Energia do regeneracji pobierana jest z tkanki tłuszczowej, niezależnie do tego czy śpimy, czy wylegujemy się na kanapie chudniemy nawet do 24 godzin po treningu interwałowym.

Różnice między ćwiczeniami

Różnica polega również na tym, iż treningi kardio, by były skuteczne winny odbywać się w systemie ciągłym codziennie przez minimum pół godziny. Trening interwałowy wymaga powtórzeń 3 razy w tygodniu przez około pól godziny. To znaczna oszczędność czasu, przy zwiększeniu efektywności odchudzania. Nie trudno się dziwić iż więcej osób wybiera właśnie trening interwałowy.

Niestety nie jest on dla każdego wskazany, ponadto wymaga sporego wysiłku. Zaletą przekonującą do interwałów jest fakt, iż trening ten pobiera tkankę tłuszczową z miejsca najbardziej newralgicznych w pierwszej kolejności. Dlatego też polecany jest kobietom marzącym o płaskim brzuchu i chudych udach, biodrach. Ćwiczenia w interwałach maja za zadanie odchudzać, spalać tkankę tłuszczową i powodować wysiłek, zapotrzebowanie na energię, nie zaś wzmacniać mięśnie. To znaczna różnica.

Warto dodać iż trening interwałowy nie przyczynia się do spalania tkanki mięśniowej, co jest wartością dodaną tej formy odchudzania i aktywności fizycznej. To ważne dla tych, którym zależy na odchudzeniu się ale i ujędrnieniu ciała, zapewnieniu mocnych mięśni.

Nie rezygnuj!

Trening kardio to nie porażka, nie jest warto z niego całkowicie rezygnować. Przede wszystkim osoby dopiero rozpoczynające treningi winny zacząć od kardio. Interwały to wysiłek energetyczny mogący zniechęcić do dalszych ćwiczeń, spowodować zakwasy i kontuzje. Treningi kardio minimalizują ryzyko przetrenowania. Umiarkowane ćwiczenia aerobowe to świetna rozgrzewka przed intensyfikacją treningów w postaci interwałów.

Poza tym należy nadmienić iż treningi kardio są dedykowane jako optymalne ćwiczenia dla osób z problemami krążenia, praca serca oraz niewydolnością oddechową i nadmierną otyłością. Aby nie obciążać za bardzo organizmu interwałami poleca się treningi kardio, których skuteczność jest porównywalna jednak rozłożona w czasie. Schudniecie treningami kardio wymaga dłuższego treningu bez wzmożonej intensyfikacji ćwiczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *