dobre bakterie

Dobre bakterie – ochrona przed chorobami, probiotyki, odchudzanie

Dobre bakterie występują w organizmie ludzkim całkiem licznie. Odpowiadają one za regulację działania organizmu i są niezbędne. Każdy z nas jest posiadaczem około 90 bilionów dobrych drobnoustrojów. To przeciętnie dwa kilogramy bakterii. Jednak nie wszystkie bakterie są tymi dobrymi.

Dobre bakterie czyli które

Zdecydowana większość bakterii jakie są obecne w ciele to bakterie symbiotyczne i pożądane przez człowieka. Zwykle pełnia rolę strażnika, chroniąc przed namnażaniem się drobnoustrojów chorobowych. Największa ilość dobrych bakterii występuje w jelicie grubym. Do najważniejszych tego rodzaju bakterii należą bakterie kwasu mlekowego – Lactobacillus oraz Bifidobacterium i saccharomyces boulardii.

To reprezentanci drożdżaków, pokrywają one nabłonek jelitowy chroniąc przed przenikaniem do krwi toksyn i substancji szkodliwych zawartych w resztkach niestrawionej treści żołądka. Niezbędne jest zachowanie równowagi między bakteriami a organizmem człowieka, jej zaburzenie zarówno poprzez niedobory bakterii jak i ich nadmiar prowadzi do stanów chorobowych.

Gdy złe bakterie przechodzą do ataku występuje probioza, czyli zwiększenie ilości bakterii probiotycznych chroniących człowieka przed infekcją. Sztuczne doprowadzanie do mnożenia się bakterii probiotycznych bez potrzeby jest niewskazane.

Rola dobrych bakterii

Rolą dobrych bakterii jest regulacja, normalizacja i ochrona. Działanie ich można dostrzec poprzez udział w produkcji witamin grupy B, obniżenie cholesterolu, wpływ na kwasowość środowiska jelitowego, a także usprawnienie ruchów robaczkowych jelita poprawiających przemianę materii. Ponadto dobre bakterie maja zdolność zwalczania wrzodów żołądka, produkcji przeciwciał, łagodzenia bólu i świądu w przypadku grzybicy, zwłaszcza po antybiotykoterapii.

Drobnoustroje symbiotyczne stymulują również układ odpornościowy, zapobiegają rozwojowi nowotworów, zwłaszcza w jelicie, poprawiają florę bakteryjną po biegunkach oraz obniżają ciśnienie tętnicze, łagodzą nietolerancje laktozy, jak też chronią zęby redukując mnożenie się gronkowców w jamie ustnej. Tak szeroki wachlarz działań korzystnych dla zdrowia człowieka sprawia, iż o dobre bakterie należy dobrze dbać.

Probiotyki

Na rynku dostępnych jest cały arsenał probiotyków, a my jesteśmy zachęcani do ich zażywania. Aby dobrze zadbać o florę probiotyczną warto wybierać preparaty z wyszczególnionym składem bakterii np. lactis (gatunek) DN-173 010 (szczep). Tylko takie preparaty maja wartość probiotyczną. Aby mówić o dobrym probiotyku winien on zawierać minimum 10 mln żywych komórek w ml.

Dobre bakterie odchudzają

Dobre bakterie układu pokarmowego zapewniają poprawny metabolizm i wchłanianie się substancji odżywczych. Bakterie te poza ochroną mają tez wpływ na trawienie tłuszczu ograniczając skuteczność działania kwasów żółciowych wydzielanych przez wątrobę. Osoby otyłe mają więcej Firmicutes niż osoby szczupłe, to zaś prowadzi do efektywniejszego trawienia tłuszczu i tym samym nadwagi. Stosowna dieta może przyczynić się do redukcji tych bakterii na korzyść Bacteroidetes, dzięki którym waga spada.

Bakterie w pochwie

Mikroflora bakteryjna jest niezbędna nie tylko w przewodzie pokarmowym ale również w pochwie. Za rozwój tejże mikroflory odpowiadają estrogeny, stad po menopauzie ilość dobrych bakterii jest znikoma. Łatwo jest je wyniszczyć antybiotykami, antykoncepcją jak tez tamponami. Prowadzi ta sytuacja do infekcji, pieczenia i swędzenia. Kuracja probiotykiem winna pomóc i nie rzadko jest niezbędna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *