kolory a osobowość

Kolory a osobowość – kolory i temperament, analiza kolorystyczna

Kolory a osobowość – kolory pobudzają lub uspokajają, są krzykliwe lub pełne elegancji, jednak jak wszystko nie jest czarne albo białe, również kolory są zróżnicowane i występują w różnych odcieniach. Poza estetyką niosą ze sobą niesamowitą wartość dla naszego nastroju i osobowości. Kolory a osobowość to ważne zagadnienie natury psychologicznej. Zmieniając ulubiony kolor jesteśmy w stanie zmienić siebie, nastawienie do życia.

Kolory a osobowość człowieka

Odczuwanie barw i ich widzenie jest kwestią indywidualną, czego najlepszym przykładem są różnice pomiędzy odróżnianiem kolorów między kobietami i mężczyznami. Wiele kolorów można uogólnić bez wdawania siew odcienie. Podobnie bywa z nazewnictwem barw, często nazywamy kolory poprzez ich odniesienie do przyrody. Nie inaczej jest z czuciem barw.

Kolory przyrody z reguły nas relaksują, zaś te mało naturalne pobudzają, stymulują, czasem drażnią. W rzeczywistości kolor to nic innego jak drganie światła docierające do ludzkich zmysłów, które jest przetwarzane w oku. Sama temperatura koloru, jego nasycenie i nastrój związany z barwa zależą od wielu czynników, płci, wieku, samopoczucia, poczucia estetyki, pedantyzmu itd.

Analiza kolorystyczna

Zarówno w sztuce, jak też terapii wykorzystywano kolory już wczasach starożytnych, nawet prehistorycznych. Pierwszymi znanymi kolorami jakich człowiek używał świadomie był czarny oraz czerwony. Z czasem kolory przybrały znaczenie obrzędowe, religijne. Ponadto wykorzystując dostępne barwniki zaczęto używać kolorów w życiu codziennym, zmieniając barwy tkanin, przedmiotów poprzez barwniki i farby. Do dziś w niektórych kręgach kulturowych barwi się skórę dla ozdoby i nie tylko. Kolor swego rodzaju stygmatyzuje, naznacza zarówno w dobrym jak i złym znaczeniu. Chcąc się wyróżnić szukamy kontrastu kolorystycznego.

W psychologii występuje analiza osobowości oparta na preferencjach kolorystycznych. Znanym kryterium diagnostycznym jest test Lüschera opracowany w 1947 roku. Wedle naukowca 4 podstawowe kolory odzwierciedlają różne stany biologiczne. Osoba bez jakichkolwiek zaburzeń i chorób to właśnie te 4 kolory wskazuje w pierwszej piątce preferowanych. Wskazanie innego koloru można interpretować jako określone zaburzenie, w zależności od wybranej barwy można sklasyfikować sferę, której schorzenie dotyczy.

Kolory i temperament

Kolory, podobnie jak emocje są w życiu każdego z nas bardzo ważne. Według badaczy naukowych każdy człowiek ma swój indywidualny potencjał pobudzenia. Niektóre kolory mogą silnie pobudzać i szybko inne wolniej ale na dłużej. Wykorzystuje się te informacje w terapii np. stosując odcienie zielonego jako koloru uspokajającego i relaksującego w szpitalach.

Również w kwestii terapii nastroju wykorzystuje się kolory zmieniające nastawienie na pozytywne, do takich barw należy żółty, pomarańczowy, ale już nie czerwony. Czasem różnice są subtelne, a jednak zmieniają emocje. Chcą dodać drugiej osobie energii nie powinniśmy serwować jej szarości. Kolory to również mowa ciała, bowiem odzież w danym kolorze wiele o nas mówi, podobnie jak otoczenie które tworzymy, w którym pracujemy.

Kolory kształtują nasze życie co udowadniają takie powiedzenia jak czarna rozpacz, zielony w temacie itp. Większość reakcji związana z kolorami jest dla nas wyborami nieświadomymi. Dopiero poddając analizie nasze działania, wygląd, preferencje zdajemy sobie sprawę jacy jesteśmy i jak nas inni mogą odbierać przez pryzmat kolorów z jakimi się kojarzymy. Co więcej można także opracować strategię zmian na bazie kolorów, poprawiając swe życie, poczynając od koloru sukienki, czy sypialni. Warto podkreślić iż symbolika kolorów różni się w zależności od kultury, kraju, co często wiąże się z klimatem i ukształtowaniem przyrody w danym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *