Zapalenie tchawicy

Zapalenie tchawicy – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Zapalenie tchawicy nie jest groźną chorobą, jeśli w odpowiednim czasie lekarz ustali przyczynę i zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. Kaszel to złożona, wieloskładnikowa reakcja ochronna organizmu. Kaszel jest potrzebny w celu usunięcia patologicznych wydzielin lub ciał obcych z dróg oddechowych. Zapalenie tchawicy jest chorobą zapalną błony śluzowej tchawicy. Rzadko występuje samoistnie. Najczęściej towarzyszy mu przeziębienie. Czynnikiem predysponującym do rozwoju zapalenia w tchawicy jest wdychanie zimnego powietrza, ogólna hipotermia ciała. Zapalenie tchawicy jest jednym z objawów grypy.

Zapalenie tchawicy – przyczyny

Przyczyn kaszlu jest ponad pięćdziesiąt, mogą towarzyszyć chorobom serca, przewodu pokarmowego, zatok przynosowych, mogą być spowodowany przez narażenie na niektóre leki i wiele innych warunków. Ale główną przyczyną kaszlu są oczywiście choroby układu oddechowego. Zapalenie tchawicy jest chorobą górnych dróg oddechowych i może mieć inny charakter.

Owe zapalenie tchawicy najczęściej może być spowodowane infekcją wirusową (rzadziej innymi czynnikami patologicznymi), a także (często we współczesnym świecie), postacią wtórnego zapalenia krtani i tchawicy (połączenie zapalenia tchawicy z zapaleniem krtani), z powodu zarzucania kwaśnych treści żołądkowych do krtani ustnej i gardła.

Zapalenie tchawicy, o charakterze wirusowym, nie powoduje niedogodności dla chorego przez długi czas. Ta forma choroby nie wymaga specjalnego leczenia, z wyjątkiem odpoczynku i ewentualnie leków wykrztuśnych. Ale jeśli zapalenie tchawicy ma charakter bakteryjny, może prowadzić do niedrożności dróg oddechowych, stanu zagrażającego życiu.

Jednym z najczęstszych czynników powodujących takie zapalenie tchawicy jest gronkowiec złocisty. Najpoważniejsze powikłania bakteryjnego zapalenia tchawicy mogą być powodowane u małych dzieci, ze względu na stosunkowo niewielki rozmiar tchawicy.

Gatunki bakterii powodujące zapalenie tchawicy:

 • Gronkowiec ropny
 • Pałeczka zapalenia płuc
 • Pałeczka ropy błękitnej
 • Peptostreptococcus
 • Prevotella
 • Moraxella catarrhalis – jest to główna przyczyna bakteryjnego zapalenia tchawicy.

Zdarza się, że choroba rozwija się podczas palenia lub regularnego wdychania substancji toksycznych (opary farby, benzyny, inne chemikalia). U ludzi skłonnych do alergii zapalenie tchawicy może rozwijać się w zakurzonym środowisku.

Zapalenie tchawicy – objawy

Kaszel jest główną manifestacją zapalenia tchawicy. Choroba charakteryzuje się bolesnym suchym kaszlem lub odksztuszaniem plwociny. Częściej, gdy dana osoba choruje na zapalenie tchawicy kaszel pojawia się w nocy zakłócając nocny wypoczynek. Lekki kaszel zamienia się w inwazyjny i kompulsywny. Atakowi kaszlu może towarzyszyć uczucie pieczenia za mostkiem i ból głowy.

Inne objawy choroby:

 • Podwyższona temperatura ciała.
 • Ogólne osłabienie.
 • Trudności w oddychaniu, z czasem nasilające się.
 • Głośny oddech.
 • Ściskanie żeber podczas oddychania.
 • Różne stopnie niewydolności oddechowej.
 • Ból gardła, trudności w połykaniu (głos bezdźwięczny).

Temperatura ciała u dorosłych jest nieznacznie podwyższona wieczorem. U dzieci gorączka może osiągnąć 39 stopni. Początkowo ilość plwociny nie jest znacząca, notuje się jej lepkość. Wraz z rozwojem choroby ilość flegmy, wydzieliny śluzowej i ropy wzrasta.

Zapalenie tchawicy – diagnozowanie

Rozpoznanie zapalenia tchawicy opiera się na obrazie klinicznym, a także na wynikach badania otolaryngologa. Do rozpoznania choroby lekarz może również zlecić następujące badania:

 • Badanie rentgenowskie
 • Badanie endoskopowe

Zapalenie tchawicy – leczenie

Leczenie bakteryjnego zapalenia tchawicy powinno być prowadzone pod stałym nadzorem lekarza. Do leczenia bakteryjnego tchawicy lekarz przepisuje antybiotyki z grupy penicylin. Gdy ostre zapalenie tchawicy występuje w łagodnej postaci, mogą zostać zlecone leki przeciwwirusowe i przeciwkaszlowe, a także środki wykrztuśne i przeciwhistaminowe.

Leczenie przewlekłego zapalenia tchawicy

Przewlekłe zapalenie tchawicy może rozwinąć się u osób palących papierosy, jak również z powodu zatorów w drogach oddechowych lub chorobach serca, nerek. Leczenie przewlekłego zapalenia tchawicy odbywa się zgodnie z tymi samymi zasadami, co leczenie ostrego zapalenia tchawicy. Ponadto w przypadku przewlekłego zapalenia tchawicy zalecana jest inhalacja olejowo-alkaliczna. Prognozy wyzdrowienia z właściwym i terminowym leczeniem są korzystne.

Leczenie wirusowego zapalenia tchawicy u dzieci

Głównym objawem wirusowego zapalenia tchawicy u dzieci jest kaszel, który zwykle jest silniejszy rano i podczas wysiłku fizycznego. Leczenie zapalenia tchawicy powinno mieć na celu wyeliminowanie czynników przyczyniających się do wystąpienia zapalenia tchawicy i towarzyszących temu objawów. Lekarz często zaleca inhalacje, leki wykrztuśne.

Leczenie powinno być prowadzone pod nadzorem lekarza w celu wykluczenia możliwych powikłań, szybkiego wyleczenia kaszlu i związanych z nim objawów. Oczywiście rodzice nie mogą zapominać o zapobieganiu chorobie. Dziecko powinno być prawidłowo odżywiane, dużo pokarmów bogatych w witaminy, minerały, kwasy Omega-3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *