bezsenność

Bezsenność – wpływ faz księżyca na bezsenność, jakość snu, przyczyny

Bezsenność – fazy księżyca oddziałują na to jak śpimy. Osoby cierpiące na bezsenność w szczególności doznają wpływu zmian w związku z fazami księżyca. Tę zależność zaobserwowano już wieki temu, a współczesne badania naukowe jedynie potwierdzają prawdziwość tej teorii. Fazy księżyca wpływają nie tylko na jakość snu, ale również na to jak łatwo jest nam zasnąć.

Bezsenność a fazy księżyca

Ustawienie ziemskiego satelity wpływa nie tylko na sen ale i na funkcjonowanie organizmu w ciągu dnia. Motyw faz księżyca często przewija się w podaniach ludowych i legendach nie bez powodu. Uważa się iż pełnia księżyca wzmaga zaburzenia psychiczne, jak i stymuluje popęd płciowy, wpływa na płodność, ale też budzi niepokój. Blask księżyca w pełni potrafi wybudzać nas ze snu, ale tez powodować koszmary, skłaniać do lunatykowania.

Jakość snu

Jakość snu jest bardzo ważna, bowiem to od niej zależy jak czujemy się w ciągu dnia, czy nasz mózg zdołał wypocząć i organizm się zregenerować. Częste pobudki w nocy, niespokojny i płytki sen sprawiają, że po nocy czujemy się bardziej zmęczeni niż przed położeniem się spać. Pełnia księżyca znacząco obniża jakość snu, czy nam się to podoba czy nie.

Niektórzy są mniej podatni na jej wpływ. Nie ma w tym wypadku znaczenia ani płeć, ani wiek, ani też miejsce zamieszkania czy inne czynniki. Eksperymenty naukowe dowodzą iż w czasie pełni nasz organizm produkuje mniej melatoniny, która odpowiada za regulację rytmu snu. Osoby bardziej wrażliwe na działanie księżyca mogą odczuwać trudności w zasypianiu i spaniu już na kilka dni przed pełnią, jak tez i po pełni.

Przyczyny zaburzeń snu

Mimo oczywistych faktów wciąż nie jest znana przyczyna jaka powoduje bezsenność czy zaburzenia snu w czasie pełni księżyca. Bez wątpienia należy wykluczyć autosugestię. Część hipotez skupia się zmianie promieniowania elektromagnetycznego lub oddziaływaniu grawitacyjnym ziemskiego satelity. Inne podejrzenia padają na gospodarkę wodna organizmu, która działa podobnie do pływów morskich. To dość nieprawdopodobna teza, aczkolwiek teoretycznie możliwa.

Ponadto zauważono korelacje między osobami meteopatami i osobami cierpiącymi z powodu pełni księżyca. Zwykle osoby te są zarówno wrażliwymi na zmiany pogody jak i zmiany księżyca, co może mieć związek z magnetyzmem Ziemi, układem prądów morskich, jak i stratosfery.

Zasypianie a księżyc

Na szczęście pełnia księżyca występuje rzadko bo zaledwie przez 3 noce w miesiącu. By zapobiec trudnościom w zasypianiu w tym czasie warto zadbać o komfort snu wspomagając się zaciemnionym pomieszczeniem, relaksem przed snem, wyciszeniem itp. Przewietrzenie pomieszczenia, szczelne rolety zaciemniające, lawendowy aromat pomogą nam zdrowo się wyspać. Przydadzą się domowe sposoby na zasypianie jak szklanka mleka, kakao czy soku wiśniowego przed snem.

Można tez postawić na farmakologię poprzez zażycie tabletek z magnezem, melatoniną. Higiena snu również jest nie bez znaczenia. Należy położyć się odpowiednio wcześnie, nie oglądając przed snem telewizji, czy komputera, bowiem niebieskie światło blokuje wydzielanie melaniny i tym samym powoduje bezsenność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *