Maca: naturalny sposób na większe libido, stosowanie

Maca od dawien dawna aż do dziś dnia uprawiana jest w wysokogórskich odcinkach gór And, w Peru, używana m.in. jako naturalny sposób na większe libido i samopoczucia.

Korzeń macy należy do tej samej rodziny co rzepa, kapusta, czy rzeżucha. Pierwsze zastosowanie sproszkowanej macy odnotowano w Incans. Uważano wówczas, że jest to doskonały produkt spożywczy. 

Maca to naturalny sposób na większe libido  u Inków

Cywilizacja Inków często nazywała korzeń macy peruwiańskim żeń-szeniem. Według nich jest to prawdziwa skarbnica bogata w witaminy, minerały, białka, błonnik, węglowodany, aminokwasy, garbniki, alkaloidy i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kwasy tłuszczowe. W składzie macy znajduje się również mnóstwo substancji o działaniu fitochemicznym. Jedzenie macy było rytuałem Inków, którzy stosowali ją, aby wyzwolić z siebie ducha walki. Dodatkowo miała ona wzmacniać siłę, wytrzymałość i libido.

Stosowanie Macy

Maca do teraz chętnie jest używana przez sportowców i kulturystów, którzy stosują ją dla zwiększenia wydajności organizmu, wyzwolenia z siebie ogromnych pokładów siły i wzmocnienia wytrzymałości.

Dodatkowo sugeruje się, że warzywo to przywraca równowagę hormonalną u mężczyzn i kobiet w okresie menopauzy. Nie ma na to jednak jednoznacznych dowodów medycznych.

Poznaj korzyści wynikające ze stosowania sproszkowanego korzenia macy

Maca dla kobiet

Reguluje pracę gospodarki hormonalnej

W korzeniu macy zawiera się mnóstwo składników odżywczych, które są niezbędne do utrzymania prawidłowego poziomu produkcji hormonów w organizmie. Traktowana jest jako adaptogen hormonalny – a wszystko to za sprawą DIM – składnika, który takie właśnie zdolności wykazuje. Ten bogaty w fitochemiczne właściwości składnik występuje również w brukselce, brokułach, czy kapuście. Udowodniono naukowo, że maca poprawia równowagę stężenia estrogenu i testosteronu u mężczyzn i kobiet. Dodatkowo wykazano, że skutecznie wspomaga walkę z niektórymi odmianami chorób nowotworowych.

Normalizowanie poziomu hormonów w organizmie dzięki macy jest szczególnie korzystne dla kobiet wchodzących w okres menopauzy. Można stosować ją jako dodatek do terapii konwencjonalnej również podczas występowania raka jajnika, mózgu, astmy i innych procesów chorobowych.

Maca jest naturalnym źródłem zdrowych składników odżywczych, które zapewniają równowagę hormonalną. Niewiele osób ma świadomość tego jak prawidłowe stężenia poniektórych hormonów oddziałują na ogólne samopoczucie i kondycję organizmu.

Redukuje objawy menopauzy

Wspomniano już, że maca przywraca równowagę hormonalną a to ma znaczący wpływ na samopoczucie i ogólną kondycję kobiet w okresie menopauzy.

Według badań przeprowadzonych w 2006 roku maca redukuje zarówno psychologiczne, jak i fizjologiczne objawy menopauzalne, w tym uderzenia gorąca, nocne poty, zaburzenia snu, stany lękowe oraz depresyjne, czy kołatania serca. Naukowcy uważają, że sproszkowana maca może działać niczym toner procesów hormonalnych. To właśnie ona zmniejsza dyskomfort odczuwany przez kobiety w okresie menopauzalnym i premenopauzalnym. Jest to więc doskonała alternatywa dla stosowanego zwykle programu leczenia HRT.

Stwierdzono jednoznacznie, że zmiany poziomu hormonów przy jednoczesnym stosowaniu macy było powiązane ze znacznie mniejszą liczbą przykrych dolegliwości i objawów z tym związanych.

Kolejnym objawem menopauzy jest tak zwana mgła mózgu, która jest bezpośrednio związana z wahaniem poziomu hormonów w organizmie. Jedno z badań wykazało, że maca może chronić na przykład przed utratą pamięci. Inne badania dowodzą, że jest to silny środek neuroprotekcyjny.

Zwiększone ryzyko zachorowania na osteoporozę to kolejny atrybut okresu menopauzalnego u kobiet. Według badań maca może jednak wspomóc zachowanie naturalnej gęstości mineralnej kości, oraz stymulować ich wzrost a także utrzymanie odpowiedniego poziomu wapnia.

Na koniec warto jeszcze dodać, że menopauza często prowadzi do depresji. Na szczęście również ten stan można pokonać dzięki stosowaniu macy.

Obniża poziom cholesterolu

Maca jest bogata w sterole roślinne, w tym sitosterol, campestrol, ergosterol, brasykasterol i ergostadienol. Wszystkie przyczyniają się do utworzenia błony komórkowej w roślinach. Dla człowieka jest to doskonały sposób na to, aby zrównoważyć poziom cholesterolu. Badania jednoznacznie dowodzą, że sterole nie tylko obniżają poziom LDL w organizmie, ale również skutecznie zwalczają kilka odmian raka.

Obniża stężenie glukozy

Badania przeprowadzone w 2007 roku wskazują na to, że maca poprawia tolerancję glukozy prowadząc do obniżenia jej stężenia w organizmie. Zaobserwowano to u osób, które spożywały sproszkowaną macę regularnie przez okres dwóch tygodni.

Obniża wysokie ciśnienie krwi

Maca skutecznie chroni przed hiperglikemią i zwalcza nadciśnienie związane z cukrzycą typu 2. Badania wykazały również, że sproszkowany korzeń macy zapobiega nadciśnieniu.

Maca dla mężczyzn

Zmniejsza rozmiar prostaty

Jak się okazuje maca ma nie tylko szereg właściwości zdrowotnych dla kobiet. Czerwona odmiana korzenia macy zapobiega rozrostowi prostaty, a nawet zmniejsza wielkość gruczołu krokowego. Oznacza to, że jest doskonałą alternatywą dla konwencjonalnego leczenia łagodnego przerostu prostaty. Jest to częsty problem starszych mężczyzn.

Zwiększa płodność

Stwierdzono, że maca doskonale wpływa na leczenie męskiej niepłodności, w szczególności wtedy, kiedy jest spowodowana wysokim stężeniem ołowiu w organizmie. Oprócz tego stanowi naturalny sposób na zwiększenie libido, co samo w sobie zwiększa płodność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *