sport wydłuża życie

Sport wydłuża życie – korzyści z ćwiczeń fizycznych

Sport wydłuża życie – wśród wielu czynników determinujących długie, zdrowe i szczęśliwe życie wymienia się aktywność fizyczną. Jakie są konkretne korzyści z ćwiczeń fizycznych i w jaki sposób mogą one wpłynąć na długość i jakość naszego życia?

Czy trudno jest żyć aktywnie?

Aktywne życie kojarzy się większość z nas z regularnym uprawianiem koszykówki, czy chodzeniem na siłownię 4 razy w tygodniu. W rzeczywistości jednak wcale nie musimy się podejmować zawodowego uprawiania sportu, by aktywnie żyć. Wbrew pozorom – najprostsza czynność fizyczna uprawiana regularnie staje się dla nas korzystna. Wystarczy, że codziennie idziemy do pracy pieszo przez 30 minut, dwa razy dziennie.

Możemy też regularnie wykonywać prace w ogrodzie – grabiąc, zamiatając lub kosząc trawę. To też dobry i praktyczny sposób na aktywność! Niektórzy mogą wygospodarować tylko 20 minut dziennie na gimnastykę w zaciszu domowym. Dla innych jedyny rozsądny trening to 2 godziny na siłowni 3 razy dziennie. Są osoby, które wszędzie zamiast autem poruszają się rowerem lub na rolkach – one też regularnie uprawiają sport! Każdy znajdzie więc dla siebie z pewnością rodzaj aktywności fizycznej, na który wystarczy mu motywacji, siły i czasu.

Sport wydłuża życie – korzyści z ćwiczeń fizycznych

Ćwiczenia wspaniale wpływają na nasz organizm, dotleniając go i potęgując wszystkie zachodzące w nim procesy biologiczne. Po intensywnym fitnessie czujemy przypływ adrenaliny i dobrej energii. Gdy jesteśmy zmęczeni po wieczornym bieganiu, łatwiej przychodzi nam zasypianie i śpimy dłużej niż po kilku godzinach pracy przy komputerze. To jednak nie jedyne korzyści z ćwiczeń fizycznych dla naszego zdrowia. Dotleniony mózg łatwiej zasypia, a porządny sen sprawia, że budzimy się wypoczęci. Wysypianie się jest jednym z gwarantów dobrego samopoczucia i długiego życia!

Zaletą ćwiczeń, o której nie trzeba wspominać jest utrzymanie tkanki tłuszczowej na właściwym poziomie. Zapobiega to chorobom cywilizacyjnym – chorobie wieńcowej, miażdżycy, cukrzycy typu drugiego i innym. Szczupli z pewnością będziemy żyć o wiele dłużej niż otyli! Regularna aktywność fizyczna zwiększa też wytrzymałość i elastyczność stawów oraz wzmacnia kręgosłup. Dzięki temu nawet wieloletnia praca przy komputerze jeśli jest równoważona sportem, nie pozwoli nam się nabawić zwyrodnień kręgosłupa lub chorób stawów. Będziemy więc jako staruszkowie na tyle sprawni, by nadal cieszyć się aktywnością fizyczną!

Sport wydłuża życie – poprawa wydolności oddechowej

Najważniejszym czynnikiem wydłużającym życie przy uprawianiu sportu, jest poprawa wydolności oddechowej. Zwiększona pojemność płuc pozwala na efektywniejszą wentylację. To z kolei sprawia, że nasz organizm jest lepiej dotleniony i sprawniej usuwa wszelkie zanieczyszczenia wnikające do niego z powietrza. Tym samym – osoby regularnie uprawiające sport są odporniejsze na zagrożenia wynikające ze środowiska i skażenia atmosfery!

Podczas regularnej aktywności fizycznej ciśnienie krwi nieznacznie wzrasta. To powoduje prężniejsze krążenie krwi w żyłach, a tym samym – lepsze ukrwienie narządów wewnętrznych, skóry i kończyn. Rezultatem jest piękna, świeża cera przez długie lata, sprawnie funkcjonujące organy wewnętrzne oraz nogi, które są w stanie ponieść nas na koniec świata!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *