Przerośnięte migdałki podniebienne

Przerośnięte migdałki podniebienne – przyczyny, objawy, leczenie

Przerośnięte migdałki podniebienne zasadniczo diagnozowane są u dzieci, rzadziej natomiast w przypadku osób dorosłych. Przerośnięcie migdałków podniebiennych po obu stronach najczęściej wskazuje na alergie bądź infekcję. Natomiast powiększenie jednego migdałka może wskazywać na bardziej zaawansowane w skutkach schorzenia, w tym również nowotwór. Jakie zatem są przyczyny oraz objawy stanu określonego jako przerośnięcie migdałków podniebiennych? Czy w każdej sytuacji niezbędne staje się wycięcie migdałków podniebiennych?

Przerośnięcie migdałków podniebiennych nie stanowi choroby biorąc pod uwagę dosłowne znaczenie. Jest to przejaw aktywności naszego układu odpornościowego. Podkreślić należy bowiem fakt, że migdałki stanowią część określonego układu.

Migdałki są bowiem pierwszą barierą chroniącą układ oddechowy przed różnymi patogenami, co powoduje że zapobiegają one rozchodzeniu się zarazków oraz dalszemu uaktywnianiu się choroby. W sytuacji, w której dojdzie do infekcji, migdałki reagują przez większą produkcję antygenów oraz ulegają powiększeniu, sygnalizując w ten sposób, że są gotowe do podjęcia walki z drobnoustrojami. Powrót do zdrowia powodują, że migdałki powracają do zwyczajnych rozmiarów.

Przerośnięte migdałki podniebienne – przyczyny

Podstawowym powodem przerośniętych migdałków podniebiennych są nawracające stany zapalne, takie jak powracająca nagina, zapalenie zatok przynosowych bądź śluzówki nosa. Dodatkowo przyczyną prowadzącą do powstania przerośniętych migdałków podniebiennych może być również działanie alergenów, na przykład pokarmowych, wziewnych, a także bakterie które stanowią znaczący element alergenny.

Podkreślić należy, ze bardziej poważny jest jednostronny przerost migdałków podniebiennych. Powiększenie jednego migdałka może być bowiem wskazaniem na obecność infekcji bakteryjnej, kiły, gruźlicy, zakażenia grzybiczego, ponadto chłoniaka czyli nowotworu układu chłonnego. Do jednostronnego przerostu migdałka podniebiennego może dojść na skutek anginy Plauta – Vincenta.

Przerośnięte migdałki podniebienne – objawy

W normalnym stanie, migdałki zlokalizowane pomiędzy przednim a tylnym łukiem cieśni gardła są praktycznie niedostrzegalne, ukryte w łukowatych zagłębiach błony śluzowej. W sytuacji, gdy dojdzie do przerośnięcia migdałków podniebiennych, bardzo często stykają się one w linii środkowej gardła. Dodatkowo pojawiają się także inne symptomy świadczące oo stanie przerośniętych migdałków podniebiennych, takie jak trudności w połykaniu, zmiana barwy głosu, a także mowa kluskowata (niewyraźna).

Przerośnięte migdałki podniebienne – diagnostyka

W diagnostyce przerośniętych migdałków podniebiennych lekarz laryngolog przeprowadza zabieg określany mianem rynoskopii przedniej, który jest wziernikowaniem nosa, a także rynoskopię tylną z wykorzystaniem lusterka, która pozwoli zauważyć powiększone migdałki podniebienne. Koniecznie trzeba także określić, czy tylko migdałki podniebienne uległy powiększeniu, czy tez migdał gardłowy.

Przerośnięte migdałki powinny być zróżnicowane z:

 • polipami nosa
 • wadą wrodzoną nosa
 • nowotworem obszaru nosowego gardła
 • występowaniem ciała obcego.

Przerośnięte migdałki podniebienne – leczenie

W sytuacji, gdy migdałki podniebienne nie są bardzo przerośnięte, można wykorzystać leczenie farmakologiczne. W innych przypadkach stosowana jest tonsillotomia lub tonsilektomia.

Pierwszy z wymienionych zabiegów, to działanie którego celem jest fragmentaryczne usunięcie przerośniętych migdałków podniebiennych. Wskazania do przeprowadzenia określonej operacji to symptomy świadczące o zespole obturacyjnych bezdechów sennych, a także utrudnienia w połykaniu oraz nieprawidłowości mowy.

Tonsilektomia natomiast ma za zadanie całkowite wyłuszczenie migdałków podniebiennych. Przeprowadzana jest w następujących przypadkach:

 • obturacyjnych bezdechów sennych,
 • konieczności dokonania pobrania migdałka do badania w przypadku podejrzewania zmian nowotworowych
 • powracających stanów zapalnych migdałków podniebienia.

Względnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu może stanowić rozszczep podniebienia.

Przerośnięte migdałki podniebienne – niepożądane skutki

Przerośnięcie migdałków podniebiennych może prowadzić do dużych trudności podczas procesu oddychania. Brak podjęcia działań leczniczych może skutkować powstaniem nieprawidłowości podczas snu. To może spowodować niedotlenienie zmian w obrębie płuc, a także zaburzeń pracy serca. Skrajne przypadki mogą przynieść zatrzymanie akcji serca.

Obecność zespołu zaburzeń w czasie snu objawia się następującymi symptomami:

 • nierytmicznością oddechu podczas snu,
 • chrapaniem z obecnością bezdechu sennego,
 • budzeniem się w środku nocy,
 • niespokojnym snem,
 • moczeniem nocnym u dziecka,
 • nieregularnym rytmem oddychania,
 • przyspieszonym oddechem,
 • ogólnym stanem zmęczenia,
 • osłabieniem organizmu,
 • obecnością dolegliwości bólowych głowy w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *