meteopatia

Meteopatia – zmiany pogody i samopoczucie, objawy, wpływ pogody

Meteopatia – często mówi się, że „idzie burza, czuję to w kościach”. Nie jest to tak bardzo pozbawione sensu. Okazuje się, że co trzecia osoba reaguje negatywnie na zmiany w pogodzie.

Jak pogoda wpływa na organizm człowieka?

Wydawać by się mogło, że pogoda swoje, a organizm człowieka swoje – to przecież zupełnie odrębny od czegokolwiek organizm. A jednak żyjemy w środowisku i odczuwamy różne zmiany w jego klimacie – często dość boleśnie. Nazywa się to meteopatią i nie jest wcale tak rzadkie. Najczęściej odczuwa się zmiany w ciśnieniu atmosferycznym. Niskie ciśnienie atmosferyczne powoduje, że czujemy się ospali, osłabieni, boli nas głowa.

Reagujemy również negatywnie na wszelkie przemieszczanie się frontów atmosferycznych oraz charakterystyczne zmiany pogody. Gdy jest ciepło i bezwietrznie, wyżowo, a ma nadejść deszczowa niżowa pogoda, automatycznie „czujemy to w kościach” na dzień lub dwa przed tak gwałtownym przejściem jednej pogody w drugą. Meteopatów dość specyficznie pobolewają wtedy stawy, zniechęcając do wszelkiej aktywności fizycznej.

Meteopatia a zapotrzebowanie na sen

Jesienna, deszczowa i pozbawiona światła pogoda wpływa na nas usypiająco. Tego doświadcza praktycznie każdy. Ma to związek z brakiem światła słonecznego, które pobudzać powinno nasza skórę do produkcji melaniny i witaminy D, a tym samym zwiększać poziom energii w organizmie, dodawać chęci do życia. Meteopata z jednej strony odczuwa załamanie pogody, budzi się niewyspany i cały dzień chodzi senny i próbuje ratować się dużymi ilościami kawy, która nie pomaga.

Z drugiej jednak strony – dolegliwości meteopatyczne są dlatego tak przykre, bo nie można ich przespać. Byłoby o wiele łatwiej, gdyby brzydką pogodę, bóle stawów i uczucie osłabienia można było po prostu przespać – ale niestety, meteopatia sprzyja zaburzeniom snu. To między innymi dlatego tak trudno się w tych dniach wyspać. Na zmiany w pogodzie najlepiej reagować suplementując się większą dawką witaminy D, czekoladą, ciepłym kakao lub magnezem z witaminą B6, które pozwolą choć częściowo zapanować nad ociężałym ciałem.

Pozostałe objawy w meteopatii

Meteopaci często skarżą się też na bolesne migreny. Są one zwykle konsekwencją nagłego spadku ciśnienia atmosferycznego, powiązanego dodatkowo ze skłonnościami migrenowymi. Niestety, wszelkie bóle głowy, problemy z koncentracją, rozkojarzenie, problemy z refleksem – są szkodliwe dla meteopatów. Choć nie wpływają one bezpośrednio na stan zdrowia pacjenta, to pośrednio mogą go narazić na różne groźne wypadki, na przykład podczas prowadzenia samochodu.

Bóle głowy pojawiające się nagle, silnie i nieregularnie, za to często przy zmianach pogody, mogą być zwiastun  zmian miażdżycowych. Niestety, również serce jest bardzo wrażliwe na zmiany frontu atmosferycznego. Meteopaci często skarżą się na dygotania serca, wahania ciśnienia tętniczego nawet pomimo regulacji lekami. Co ciekawe, pogoda wpływa również w charakterystyczny sposób na nasz układ nerwowy. Bywa, że przed zmianami pogody stajemy się dziwnie pobudzeni, mamy nadmiar energii lub wręcz przeciwnie – nic nam się nie chce i najchętniej byśmy przespali cały dzień, a także bywamy agresywni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *