Opieka zdrowotna

Opieka zdrowotna – refundacja leków, negocjacje cenowe, absurdy

Opieka zdrowotna w Polsce jest ewidentnie chora. Wszelkie plany na jej uzdrowienie spełzają na niczym. Mimo zmian wciąż pacjent traci najwięcej. Coraz bardziej zaczyna brakować fachowych lekarzy. Lekarze pierwszego kontaktu nie spełniają się w swej roli, a oczekiwania w kolejkach do specjalistów wołają o pomstę do nieba.

Opieka zdrowotna – absurdy

Prócz dostępu do opieki medycznej warto zwrócić uwagę na kwestie finansowania leków. Tylko w pierwszym kwartale roku dopłacają do leków ponad 40%. taki wskaźnik sprawia iż Polska zaczyna wieść prym wśród państw europejskich pod tym katem. Co zatem na refundacji leków zyskał pacjent?

Raczej nic, za to zyskało państwo i Narodowy Fundusz Zdrowia. To te instytucje narzucają ceny za leki i jak się okazuje zarabiają na nich.

Negocjacje cenowe

Ceny leków maja być negocjowane z producentami co nakłada prawo. Ustawa refundacyjna sprawiła iż firmy nie będące skore do negocjacji cen lekarstw wypadły poza listę refundacji. Co za tym idzie wielu pacjentów bardzo chorych pozostało z możliwością leczenia się wyłącznie lekami pełnopłatnymi.

Z uwagi na wysokie koszty leczenie stało się wręcz niemożliwe. W 2012 roku Narodowy Fundusz Zdrowia zaoszczędził 2 miliardy złotych na obniżeniu cen leków, ale w cenie wyjściowej niekoniecznie mającej przełożenie dla pacjenta. Warto w tym miejscu podkreślić, iż to NFZ zaoszczędził, bowiem pacjenta ustawa refundacyjna kosztuje więcej niż dotąd.

Refundacja leków

Wysokość refundacji leku zależy od jednostki chorobowej. Opłata za lek, dla konkretnych chorych, jest bowiem uzależniona także od tego, jak zaawansowana jest choroba i czy jest to choroba przewlekła. Tym samym opoidy o wyższej dawce kosztują mniej niż te same opoidy o mniejszej zawartości substancji czynnej. Czasem różnice są bardzo duże.

Bywa iż aby pacjent uzyskał tańszy lek musi prezentować „złe „ objawy i rokowania. Tzw. wskaźnik FEV1 musi przekraczać 50%. są to swego rodzaju absurdy polskiego lecznictwa, które nijak pacjentom nie pomagają. Dzięki tak chorej polityce współfinansowania leczenia wielu Polaków się nie leczy lub tez przerywa leczenie z powodu braku środków. Wraz z podrożeniem leków na choroby rzadkie zaroiło się od próśb fundacji w sprawie datków na rzecz leczenia poszczególnych osób.

Wiele leków który przestały być refundowane lub refundacje zmniejszono sprawiło iż tysiące pacjentów stanęło przed wizją rychłej śmierci, gdyż leki te są niezbędne do utrzymania pacjenta przy życiu. Co więcej wiele kuracji zostało zniweczonych przerwaniem leczenia z powodów finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *