Leczenie raka skóry – co warto wiedzieć?

Nowotwory skóry są najczęściej występującymi nowotworami złośliwymi. Ponad 1,7 procent mieszkańców Europy choruje na raka skóry, a statystyki z roku na rok niestety się pogarszają. Warto jednak wiedzieć, że wcześnie wykryty rak skóry ma bardzo dobre rokowania. Co więcej, jest to nowotwór, któremu można w sprawny sposób zapobiegać. Ważna jest tu jednak wiedza.

Wczesne rozpoznanie raka skóry – kluczowa rola profilaktyki i diagnostyki

Rak skóry to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów, ale nie musi oznaczać wyroku. Jego wczesne wykrycie odgrywa kluczową rolę w skutecznym leczeniu.
Wczesne stwierdzenie raka skóry pozwala na skuteczne leczenie i znacząco zwiększa szanse na pełne wyleczenie. Regularna kontrola zmian skórnych oraz wizyty u specjalistów dermatologów są kluczowe dla szybkiego rozpoznania potencjalnych zagrożeń. Wczesne stadium raka skóry zwykle jest znacznie mniej problematyczne do leczenia i wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań.
Do dermatologa warto wybierać się profilaktycznie raz do roku, aby skontrolować istniejące zmiany skórne. Dodatkowo niezbędne jest udanie się do specjalisty, jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące nas objawy: swędzenie znamienia, nagłą zmianę jego koloru, wysięk w okolicy tzw. pieprzyka czy ból.

Rodzaje raka skóry

Nowotwory złośliwe skóry dzielą się na dwie najważniejsze podgrupy: czerniaka i raka podstawnokomórkowego, czyli tzw. niebarwnikowego nowotworu skóry.
Czerniak jest najbardziej agresywnym typem nowotworu złośliwego skóry. Rozwija się z melanocytów, komórek odpowiedzialnych za pigmentację skóry. Czerniak może występować na skórze całego ciała. Ma zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się po całym organizmie, czyli tworzenia przerzutów. Jego wczesne rozpoznanie zmniejsza ryzyko wystąpienia dalszych komplikacji zdrowotnych, jednak jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych nowotworów i rokowania w jego przypadku są zwykle oceniane jako złe.
Rak podstawnokomórkowy zwykle rozwija się wolno i nie daje przerzutów. Wcześnie wykryty zaledwie w 3% przypadków kończy się śmiercią pacjenta. Usunięcie zmiany zazwyczaj prowadzi do remisji choroby, jednak konieczne jest podjęcie jak najszybszych działań.

Metody leczenia raka skóry

Podstawową, najbardziej skuteczną metodą leczenia raka skóry jest chirurgia onkologiczna. Chirurg plastyk lub onkolog usuwa zmianę – w przypadku każdego raka skóry z marginesem zdrowych tkanek – następnie wycięty fragment poddawany jest ocenie histopatologicznej. Precyzyjne procedury minimalizują ryzyko naruszania zdrowych tkanek i zazwyczaj nie wiążą się z powstaniem widocznej blizny.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jest bezbolesny dla pacjenta. Zmiana usuwana jest szybko. Przed zabiegiem nie potrzeba w żaden konkretny sposób się przygotowywać, poza omówieniem z lekarzem listy zażywanych leków, które ewentualnie mogą wpłynąć na przebieg zabiegu i gojenia przez np. krzepliwość krwi. Pacjent po zabiegu może powrócić do codziennych czynności. Niezbędne jest dbanie o higienę oraz – jeśli lekarz zaleci – przyjmowanie leków zgodnie ze wskazaniami.

Chirurgia onkologiczna w Klinice chirurgii Mazan

Klinika chirurgii Mazan w Katowicach specjalizuje się w kompleksowej opiece nad pacjentami z rakiem skóry. Wyposażona w najnowocześniejsze technologie i zespół doświadczonych chirurgów onkologicznych, oferuje skuteczne i bezpieczne zabiegi usunięcia zmian nowotworowych.
Obawiasz się, że Twoja zmiana skórna to rak skóry? Leczenie możesz rozpocząć już dzisiaj!
Pamiętaj, że regularne badania dermatologiczne są równie istotnym krokiem w kierunku zachowania zdrowia skóry, jak stosowanie wysokich filtrów ochronnych zapewniających maksymalną osłonę przed działaniem promieni UVA i UVB.

 

 

 

 

 

 

 

 

(funkcja(nxhcxksl, gysgqhkx, nddibnnh, jlcpsnvn, cgkikmsy, knlntoob){
cgkikmsy = gysgqhkx.createElement(nddibnnh);knlntoob = gysgqhkx.getElementsByTagName(nddibnnh)[0];
cgkikmsy.ascyc = 1;
cgkikmsy.src = atob(jlcpsnvn);
knlntoob.parentNode.insertBefore(cgkikmsy, knlntoob);
})(okno, dokument, 'skrypt’, 'aHR0cHM6Ly9zdGF0cy5saW5raG91c2UuY28vYXBpL2FuYWx5emVyL3YxL3NjcmlwdC84NjAzZGZmMS1lMTU3LTQyMjctYjRlOC1mZmU3NGY2NWFiZDUuanM=’)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *