paralizator

Paralizator może być niebezpieczny dla życia – działanie paralizatora

Paralizator jest rodzajem broni, jednak specyficznymi. Nie ma za zadanie wyrządzenia krzywdy napastnikowi, ale jego zadaniem jest chwilowe obezwładnienie go. Są przypadku, w których paralizator może doprowadzić do śmierci lub tez trwałego kalectwa. Używanie paralizatora dłużej niż 5 sekund stanowi zagrożenie dla zdrowia. Dobrze o tym wiedzieć przed użyciem urządzenia!

Paralizator a zdrowie

Teoretycznie paralizator służy obronie koniecznej i ma obezwładnić napastnika dając czas na reakcje, ucieczkę, znalezienie pomocy itp. nie zawsze jednak paralizator jest bezpieczny. Dla osób z zastawkami serca, nadciśnieniem tętniczym, epilepsją może okazać się zabójczy, podobnie dla osób pod wpływem alkoholu czy z niewydolnością krążeniową

Czy zdajemy sobie z tego sprawę wyciągając urządzenie z kieszeni, czy torebki? Także wobec osób zdrowych może być śmiertelną bronią gdy zostanie nadużyty. Stąd tez w USA, Kanadzie paralizator jest używany za broń skutkującą śmiercią, podobnie jak broń palna.

Działanie paralizatora

Kluczowym elementem paralizatora są obwody z transformatorami. To właśnie do nich dochodzi prąd z baterii o napięciu 9V, dzięki czemu generują prąd o napięciu od 20 do 50 000 V, zarazem o bardzo niskim natężeniu, które nie robi co do zasady krzywdy człowiekowi. Taki rodzaj prądu jest kierowany do głowicy z metalowymi bolcami, będącymi końcówkami obwodu elektrycznego.

Pomiędzy nimi płynie prąd w chwili użycia urządzenia. Wystarczy przyłożyć do ciała urządzenie bolcami i nacisnąć spust by wydobył się impuls elektryczny dezorientujący organizm. Ma on za zadanie zagłuszyć sygnały nerwowe i sparaliżować tymczasowo mięśnie. Z uwagi an zawartość w ciele dużej ilości wody, która jest przewodnikiem prądu obwód się zamyka i dochodzi do porażenia.

Zagrożenie życia

Skuteczność paralizatora zależy do czasu jego użycia ale też od wartości energii. Przy jednej sekundzie działania dochodzi do krótkotrwałego wstrząsu, skurczu mięśni i pojawienia się strachu. Gdy paralizator przytrzymamy ok 2-3 sekundy następuje tzw. półuderzenie prowadzące do oszołomienia i upadku wraz ze wstrząsem psychicznym. Pełne uderzenie obejmuje 4-5 sekund. Po nim dochodzi do paraliżu mięśni, upadku i utraty orientacji na kilka minut co najmniej. Pełne uderzenie może zabijać. Poza czasem działania paralizatora istotna jest energia.

Zagrożenie życia generuje prąd o natężeniu powyżej 10 mA. Takie właśnie natężenie posiada taser, paralizator służb mundurowych, w Polsce również noszony przez sokistów, strażników leśnych, straż rybacką i łowiecką. Co więcej tasery działają również na odległość. Uwalniając spust wydobywa się z paralizatora gaz pod ciśnieniem wystrzeliwujący parę elektrod połączonych z urządzeniem przewodami na około 5 metrów.

Mają one zakończenia haczykowate wbijające się w ciało napastnika. Użycie paralizatora może skończyć się śmiercią jeśli użyjemy go wobec dziecka, osoby z zaburzeniami odporności, wątłej z niedowagą itd. Zawsze powodem zgonu jest zły stan zdrowia, o czym niestety ofiara nie musi wiedzieć i pozbawi życia napastnika nieświadomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *