problemy psychiczne

Problemy psychiczne a kondycja skóry i występowanie schorzeń skóry

Problemy psychiczne a kondycja skóry – holistyczne podejście do leczenia pacjenta to zaobserwowanie powiązań pomiędzy jego schorzeniami somatycznymi, a samopoczuciem psychicznym. Właśnie dzięki temu podejściu powstała psychodermatologia. To dział medycyny poświęcony zależnościom, jakie ujawniają problemy psychiczne na skórze pacjenta.

U kogo ujawniają się problemy dermatologiczne?

Problemy ze skórą zwykły nam się kojarzyć z chorobami zakaźnymi, burzą hormonów lub niewłaściwą dietą. Rzadko jednak łączymy je z chorobami natury psychicznej lub nieprawidłowościami psychicznymi. Okazuje się jednak, że aż 40% pacjentów dermatologicznych cierpi na zaburzenia psychiczne, zaś wśród 90% można dostrzec nieprawidłowości psychiczne! Najczęściej u pacjentów dermatologicznych diagnozowano depresję, myśli samobójcze, problemy z samoakceptacją.

Problemy psychiczne – z jaką chorobą skóry są powiązane

Na naszej skórze odbijają się wszelkie nasze zmartwienia i choroby. Gdy borykamy się z silną depresją, skóra staje się wiotka, szara, nieelastyczna i szybciej ulega starzeniu. Depresja to podła choroba, która dotyczy, jak się okazuje, nie tylko naszej psychiki. Bardzo często u osób z depresją stwierdza się łuszczycę czy atopowe zapalenie skóry, a nawet łysienie plackowate. Osoby te cierpią na problemy z samoakceptacją.

Oprócz tego, że mają spore problemy psychiczne, drastycznie spada u nich pewność siebie oraz pojawiają się olbrzymie kompleksy. W połączeniu z łysieniem, trądzikiem lub widocznymi zmianami łuszczycowymi – mamy prawdziwą bombę zegarową. Najbardziej cierpią osoby z kłopotami natury psychicznej, których objawy dermatologiczne występują głównie na twarzy. To jeszcze bardziej obniża ich samoocenę i może nawet pogłębić depresję.

Wylecz łuszczycę lekami na depresję

Można wnioskować, że skoro problemy natury dermatologicznej są tak ściśle powiązane z chorobami lub problemami psychicznymi, należałoby je traktować synergicznie. Lecząc depresję nie wolno zapominać o zmianach skórnych. Z kolei nie wolno przychodzić jedynie do dermatologa by wyleczyć łuszczycę, gdy mamy niedokończone kwestie leczenia swojej depresji, kompleksów lub nadmiernych zmartwień. Te dwie, zdawałoby się, różne jednostki chorobowe należy potraktować łącznie. Dzięki współdziałaniu lekarzy dermatologa i psychiatry lub psychoterapeuty można uzyskać bardzo dobre synergiczne efekty leczenia, które nie byłyby możliwe do osiągnięcia osobno.

W przypadku chorób psychicznych bardzo istotną rolę odgrywa odzyskanie poczucia własnej wartości, pozbycie się kompleksów, samoakceptacja. Trudno osiągnąć jakikolwiek postęp w tej dziedzinie borykając się w wieku trzydziestu lat z trądzikiem lub nie mając połowy włosów. Dlatego też pacjent ze zdiagnozowanymi problemami psychicznymi powinien zostać odesłany do dermatologa, który dobierze odpowiednią terapię mająca na celu wyleczenie zmian skórnych na dobre.

Jednak jako że niektóre choroby skóry mają charakter psychosomatyczny, leczenie ich lekarstwami nie da żadnego efektu bez terapii psychologicznej. Być może dopiero poradzenie sobie z własnymi kłopotami psychicznymi pomoże uregulować gospodarkę hormonalną w organizmie. Dzięki temu zaś uda się wraz z dobrze dobranymi lekami wyleczyć skórę z jej schorzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *