Wegetarianizm i fitness

Wegetarianizm i fitness – zasady diety wegetariańskiej dla sportowców

Wegetarianizm i fitness – zróżnicowana dieta, włączająca zarówno produkty roślinne jak i zwierzęce, jest najbardziej optymalną dla naszego zdrowia – dostarcza wszystkich niezbędnych do życia składników. Jeśli jednak nie chcemy lub nie możemy spożywać mięsa, a lubimy czynnie uprawiać sporty, poznajmy zasady diety wegetariańskiej dla sportowców.

Wegetarianizm i fitness – być fit to jeść fit

Mięso jest jednym z najbardziej kalorycznych składników pożywienia. Tłuszcze zwierzęce dostarczają organizmowi wielu nasyconych kwasów tłuszczowych, które mają tendencję do odkładania się w organizmie w postaci tłuszczu. Powinniśmy zatem kontrolować ich spożywanie, a najlepszą ku temu drogą jest przejście na wegetarianizm. W ten sposób uda się w ogóle wyeliminować kłopot spożywania tłuszczy zwierzęcych.

Dieta wegetariańska w istocie pozwala zmniejszyć ilość spożywanych tłuszczy, a tym samym – ograniczyć rozwój tkanki tłuszczowej i ułatwić schudnięcie. Jeśli jednak chcemy być fit, nie jeść mięsa i nie chodzić głodnym, poznajmy dokładnie zasady diety wegetariańskiej, które pomogą nam być w formie bez konieczności jedzenia mięsa.

Wegetarianizm i fitness – zasady diety wegetariańskiej

Istnieje kilka odmian diet wegetariańskich. Przykładowo, dieta lakto-owo wegetariańska opiera się na wyłączeniu z diety mięsa, w tym również ryb i owoców morza, za to przyzwala na jedzenie produktów mlecznych (ser, mleko) oraz jaj. Ten rodzaj wegetarianizmu z punktu widzenia żywieniowego wydaje się być najzdrowszy i polecany dla sportowców. Pozwala on bowiem dostarczyć cennego białka zwierzęcego z innych produktów zwierzęcych.

Każdy rodzaj diety wegetariańskiej zabrania jednak spożywania produktów mięsnych. Co za tym idzie – organizm może mieć niedobory witaminy B12, którą znajdziemy wyłącznie w mięśniach zwierząt. Dlatego niedobory białka w diecie wegetarianie powinny zastępować białkiem roślinnym, ale w miarę możliwości – również zwierzęcym. Jest ono doskonale przyswajane przez organizm, o ile nie cierpi się na nietolerancję laktozy. Niedobory wit. B12 należy jednak uzupełniać suplementami zawierającymi tę witaminę.

Czy sportowiec może być wegetarianinem?

Choć budzi to powszechne wątpliwości, okazuje się, że dobrze zaplanowana dieta wegetariańska może być z powodzeniem stosowana u sportowców. Istotne jest dbanie o odpowiednią podaż kalorii. Jako że mięso dostarcza ich najwięcej, aby zapotrzebowanie kaloryczne sportowca zostało zaspokojone, trzeba zwiększyć podać innych produktów. Sportowiec powinien również zadbać o podaż produktów dostarczających dużych ilości kwasów omega-3.

Ich najlepszym źródłem są ryby morskie, ale jeśli i one zostały wykluczone, należy zastąpić je pełnowartościowymi olejami (no. Olejem kukurydzianym lub oliwą z oliwek). Dieta bezmięsna nie stanowi zatem zagrożenia dla zdrowia i możliwości sportowca lub osoby żyjącej bardzo aktywnie. Trzeba jednak posiąść podstawowe zasady żywienia i racjonalnie się do nich stosować, by umieć zastępować niedobory mięsa innymi źródłami białka. Aby zminimalizować ryzyko głodu, dieta sportowca wegetarianina powinna uwzględniać 5 stałych posiłków z przerwami pomiędzy nimi nie dłuższymi niż 4 godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *