Sposoby na problemy z trawieniem

Sposoby na problemy z trawieniem – przyczyny problemów

Sposoby na problemy z trawieniem – obecnie, coraz częściej pacjenci zgłaszają się do lekarzy z powodu problemów trawiennych, a rynek suplementów diety na problemy trawienne kwitnie. Warto zauważyć, że styl życia w naszych czasach zmienił się i nie sprzyja on właściwemu trawieniu ani właściwemu odżywianiu się.

Często w gabinetach lekarskich zgłaszane są problemy takie jak uczucie pełności, zgaga, nadmierne wzdęcie i gazy, a także odbijania i zarzucanie treści pokarmowej. Często objawy te są bagatelizowane, a do lekarza pacjent zgłasza się gdy objawy w znaczący sposób utrudniają mu życie. W przypadku każdego problemu trawiennego, dieta ma ogromne znaczenie i warto zwrócić szczególną uwagę na nią szczególną uwagę aby skutecznie wspomóc organizm w problemach trawiennych.

Sposoby na problemy z trawieniem – rodzaje problemów

W zależności od rodzaju problemu trawiennego stosować można różne rodzaje diety lub też zmienić jedynie wybrane elementy w diecie zwyczajowej aby znacząco zmniejszyć dolegliwości związane z trawieniem. Często pomocne okazuje się również stosowanie wybranych ziół oraz przypraw, które ze względu na dużą koncentrację substancji biologicznie czynnych mogą wykazywać korzystne wpływ na trawienie i nie tylko.

Sposoby na problemy z trawieniem

Zgaga należy do bardzo często spotykanych problemów trawiennych. Zgagę opisuje się jako uczucie palenia i pieczenia zamostkowo po spożyciu wybranych pokarmów lub płynów. Zgaga, odbierana jako uczucie palenia w nadbrzuszu pojawia się w wyniku zarzucenia kwaśnej treści pokarmowej do przełyku. Niefizjologiczne zarzucanie treści żołądkowej do przełyku tłumaczy się niedomykalnością dolnego zwieracza przełyku.

Zgaga najczęściej pojawia się w przebiegu choroby refluksowej żołądka lub żołądka i dwunastnicy. Powtarzające się epizody zgagi mogą świadczyć o uszkodzeniu śluzówki przełyku lub żołądka i wymagają konsultacji lekarskiej. Występowanie epizodów zgagi od czasu do czasu jest zupełnie normalnym zjawiskiem i ma podłoże genetyczne związane z budową anatomiczną. Nasilenie epizodów zgagi u osób z predyspozycją genetyczną występuje często w wyniku spożycia zbyt dużego objętościowo posiłku, spożycia alkoholu, picia napojów gazowanych lub pokarmów bardzo tłustych.

Wykazano również, że epizodom zgagi sprzyja palenie papierosów poprzez obniżanie napięcia dolnego zwieracza przełyku oraz noszenie obcisłych ubrań. Przy częstych epizodach zgagi warto więc spożywać więcej posiłków ale mniejszych objętościowo, unikać spożywania produktów wywołujących zgagę, nosić luźną i przewiewną bieliznę oraz rozważyć spanie w pozycji z lekko uniesionym tułowiem. Warto pamiętać że zarzucanie kwaśnej treści pokarmowej do przełyku może spowodować powstawanie nadżerek, które są groźnym powikłaniem.

Sposoby na problemy z trawieniem – regurgitacje

Często po spożyciu obfitego posiłku pacjenci skarżą się na uczucie pełności w nadbrzuszu, cofanie się treści pokarmowej do przełyku (regurgitacje) oraz czasami ból brzucha po posiłku. Problemy trawienne i dyskomfort związany ze spożyciem posiłku, zwłaszcza tłustego może mieć swoje podłoże w zaburzonej pracy wątroby. Wątroba jest odpowiedzialna za produkcję żółci oraz wydzielanie jej do światła przewodu pokarmowego.

Wątroba produkuje żółć przez cały czas w niewielkich ilościach i wydziela ją do przewodu pokarmowego, a większe jej ilości są magazynowane w pęcherzyku żółciowym i wydzielane w odpowiedzi na posiłek zawierający tłuszcze. Jeśli spożyjemy posiłek zawierający bardzo dużą ilość tłuszczu, zmagazynowana ilość żółci będzie niewystarczająca do strawienia pokarmu.

Takie pokarmy zalegają dłużej w żołądku, mogą powodować zarzucanie treści pokarmowej, a nawet spowodować nudności oraz wymioty. Problem ten dotyka szczególnie pacjentów po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Osoby, które źle tolerują pokarmy tłuste powinny ograniczyć ich spożycie ze względu na szkodliwe zaleganie pokarmu i możliwość wystąpienia regurgitacji.

We wspieraniu wątroby sprawdzą się szczególnie posiłki ubogo tłuszczowe, spożywanie większej ilości pokarmów o mniejszej objętości oraz produkty takie jak ostropest plamisty oraz napar mięty, który ma działanie żółciopędne. Do posiłków ciężkostrawnych warto dodać większą ilość przypraw takich jak kurkuma, majeranek, kmin rzymski czy też papryka chilli aby poprawić ich strawność.

Sposoby na problemy z trawieniem a produkty smażone

Produkty smażone oraz z dużą zawartością błonnika nierozpuszczalnego również mogą spowodować spowolnienie trawienia oraz zaleganie pokarmu w przewodzie pokarmowym. Produkty smażone, oprócz problemów trawiennych mogą przyczynić się do szeregu zaburzeń związanych nie tylko z pracą przewodu pokarmowego, dlatego warto unikać ich w diecie. Jeśli zaś chodzi o produkty bogato błonnikowe, należy zawsze pamiętać aby spożywać je z odpowiednią ilością wody aby ułatwić trawienie i wypróżnianie.

Źródłem problemów trawiennych może okazać się trzustka. W przypadku przewlekłego zapalenia trzustki dochodzi do poważnego zaburzenia wydzielania enzymów trawiennych, konieczne może być w niektórych przypadkach stosowanie ich farmakologicznych zamienników. Przy przewlekłym zapaleniu trzustki bardzo ważne jest aby pozostać przy diecie lekkostrawnej z ograniczeniem spożycia soli, wykluczeniem alkoholu oraz ograniczeniem spożycia produktów ciężkostrawnych.

Bardzo często zaburzenia trawienne powodowane są przez niewłaściwy styl życia. Zaleganie pokarmu w przewodzie pokarmowym może być spowodowane przez stres oraz spożywanie posiłków w pośpiechu.  Zaburzeniom trawiennym sprzyja również spożywanie obfitych posiłków nocnych oraz brak regularności w przyjmowaniu posiłków. Brak regularności w przyjmowaniu posiłków może być przyczyną bólów brzucha, zaparć lub biegunek.

Podsumowując, przy nudnościach, zaleganiu pokarmu w żołądku oraz zarzucaniu treści pokarmowej do przełyku zaleca się:

  • Wprowadzenie regularności posiłków
  • Spożywanie posiłków o zmniejszonej objętości
  • Wykluczenie produktów smażonych
  • Spożywanie odpowiedniej ilości płynów

Przy nudnościach poleca się również picie naparu z mięty bądź też wody z dodatkiem korzenia imbiru czy też aromaterapię na bazie olejków cytrusowych.

Jeśli problemy mają związek z wątrobą i trawieniem tłuszczów warto:

  • Wprowadzić dietę ubogo tłuszczową
  • Zrezygnować z potraw smażonych
  • Zrezygnować ze spożywania alkoholu
  • Rozważyć stosowanie ostropestu plamistego lub roztworów siemienia lnianego

Problemy trawienne dotykają sporą część populacji. Warto więc prowadzić zdrowy tryb życia uwzględniający odpowiednią aktywność fizyczną, prawidłowo zbilansowaną dietę oraz obserwować reakcje własnego ciała na pokarmy. W ten sposób w porę zauważyć niepokojące objawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *