Kłopoty z endometrium

Kłopoty z endometrium – przyczyny, objawy, leczenie

Kłopoty z endometriumEndometrioza to nadal jedna z najbardziej zagadkowych chorób kobiecych. Jej cechą charakterystyczną są liczne zmiany w budowie wewnętrznych organów płciowych. Zmiany te obejmują w szczególności endometrium czyli błonę śluzową wyścielającą macicę. Naturalnym obszarem endometrium jest wnętrze macicy niestety kłopoty endometrium umiejscawiają ten narząd poza nią. Endometrium odgrywa kluczową rolę w trakcie ciąży, jest niezwykle wrażliwe na kobiece hormony.

Choroba, endometrioza została po raz pierwszy opisana w 1690 roku przez Daniela Shroena, a następnie opis ten rozwinął dopiero w 1769 inny genialny uczony – Arthur Duff.

Oprócz endometrium w macicy znajdują się komórki gruczołowe. Przejmują one funkcje komórek endometrium i wykazujące taką samą aktywność wydzielniczą. Z tego też względu odpowiadają w jednakowy sposób na wszystkie pojawiające się w cyklu kobiecym hormony. W konsekwencji prowadzi to do nieustających infekcji i stanów zapalnych, oraz znacznego pogorszenia jakości życia chorej kobiety.

Endometrium jest niezwykle ważne z punktu widzenia całego cyklu kobiety. Niekiedy jego wielkość się zwiększa, innym razem maleje.

Przyczyny kłopotów z endometrium

Do dnia dzisiejszego nie potwierdzono jednoznacznych przyczyn występowania kłopotów z endometrium u kobiet. Niektórzy badacze zakładają im nie bez znaczenia są czynniki genetyczne, alergiczne, środowiskowe czy autoimmunologiczne. Ostateczna diagnoza nie został jednak postawiona.

U podstaw tej choroby leży rozrost błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. Tkanka endometrium może być lokalizowana na jajnikach i jajowodach, w obrębie jelit, w jamie otrzewnej lub pęcherzu moczowym. W wyniku stanu zapalnego mogą powstawać w obrębie tych narządów guzki i zrosty. Szczególnie groźne są tzw. torbiele czekoladowe wypełnione krwią. Pęknięcie takiej torbieli może zagrażać życiu.

Torbiel czekoladowa

Torbiel czekoladowa jajnika występuje w przebiegu endometriozy. Endometrioza polega na obecności tkanki endometrium poza jej anatomicznie prawidłowym miejscem występowania. Tkanka endometrium może występować w obrębie otrzewnej jamy brzusznej, głębokich partii mięśniówki macicy, przydatkach, a nawet zajmować więzadła macicy, układ pokarmowy czy moczowy.

W normalnych warunkach endometrium kobieta przechodzi regularne zmiany związane z cyklem miesięcznym, złuszczanie nabłonka macicy i krwawienie menstruacyjnym. W sytuacji gdy tkanka endometrium znajduje się poza jej prawidłowym miejscem występowania, potrafi również krwawić. Wywołuje to miejscowy stan zapalny, powstawania zrostów, dolegliwości bólowe.

Objawy kłopotów z endometrium

Do najczęstszych objawów kłopotów związanych z endometrium możemy zaliczyć między innymi:
– ogólny ból okolic miednicy. Czas nasilania się bólu u każdej kobiety jest indywidualny dlatego w niektórych przypadkach jego odczuwalność wzrasta w trakcie menstruacji, u innych podczas jajeczkowania a jeszcze w innych przypadkach podczas oddawania moczu,
– ból pleców tak zwany ból wędrujący około miednicowy,
– biegunka,
– zaparcia,
– bóle kręgosłupa,
– bóle wędrujące okolic jajników,
– powtarzające się wzdęcia,
– krwawienia z dróg rodnych,
– uczucie osłabienia.

Endometrioza z niepłodność

Kłopoty z endometriumWystępowanie endometriozy w znacznym stopniu ogranicza możliwość zajścia w ciążę i może stanowić jej pośrednią przyczynę. Udowodniono naukowo wśród kobiet na których przeprowadzono badana iż u kobiet mających kłopoty z endometrium dziesięciokrotnie zmniejsza się możliwość zajścia w ciążę. Statystycznie przyjmuje się iż około 40-50% niepłodnych kobiet cierpi na endometriozę.

Należy pamiętać, że bycie chorym na endometriozę nie oznacza automatycznie bycia bezpłodnym. Wiele kobiet z tym schorzeniem bez problemu zachodzi w ciążę, jakkolwiek część z nich faktycznie wymaga zabiegów chirurgicznych i  technik wspomaganego rozrodu. Do tej pory niewyjaśniony jest wpływ endometriozy na nawracające poronienia.

Leczenie kłopotów z endometrium

Niestety pomimo nieustannego rozwoju medycyny endometrioza jest nadal chorobą nieuleczalną. W związku z tym iż nie do końca poznane są przyczyną ją wywołujące ciężko jest podjąć jakąkolwiek z nią walkę.

Podjęcie kroków zmierzających do zminimalizowania objawów endometrium należy rozpocząć od konsultacji lekarski. To lekarz przeprowadzając wywiad i zlecając badania wskazuje kierunek i sposób leczenia. Zazwyczaj stosuje się leczenie leczenie dążące do złagodzenia lub zniesienia dolegliwości bólowych.

W związku z tym, że choroba dotyczy także kobiet w wieku rozrodczym, duży nacisk kładzie się na przywrócenie lub podtrzymanie płodności. Zwykle najpierw dochodzi do operacji i likwidacji jak największej ilości ognisk endometriozy, a potem włączone zostaje leczenie farmakologiczne. Wybór konkretnej metody  zależy od stopnia zaawansowania choroby, dolegliwości towarzyszących i ewentualnych planów macierzyńskich pacjentki.

Dlaczego ważna jest prawidłowa i możliwe wczesna diagnoza?

Późne rozpoznanie a także wdrożenie niewłaściwego leczenia endometriozy, może prowadzić do wielu powikłań. W konsekwencji może nastąpić znaczne pogorszenie komfortu życia codziennego i skutecznego funkcjonowania w nim.

W skutek zaniedbania, zbyt późnej diagnozy, kobieta może być zmuszona np. do wykonania stomii, a w skrajnych przypadkach do histerektomii. Nieumiejętnie prowadzone leczenie również może poczynić spustoszenie w organizmie.

W rzadkich przypadkach istnieje ryzyko bezpośredniego zagrożenia życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *