Sposoby na ząbkowanie u dziecka

Ząbkowanie, czyli wyjście pierwszych zębów z dziąseł dziecka, ma miejsce około 6. miesiąca życia. Jest to bardzo emocjonujący moment zarówno dla malucha, jak i dla rodziców, ponieważ zwykle towarzyszą mu różne objawy miejscowe i ogólnoustrojowe. Najczęściej są one źródłem rozdrażnienia i złego samopoczucia u dziecka oraz niepokoju u opiekunów. Dlatego warto znać kilka skutecznych sposobów w czasie ząbkowania, które pozwolą łagodnie przez niego przejść.

Masaż dziąseł

Podczas ząbkowania najbardziej bolesne dla malucha są rozpulchnione dziąsła, na które świetnym kojącym rozwiązaniem będzie masaż wykonany przez rodzica. Do tego celu można wykorzystać jałową gazę nawiniętą na palec i zwilżoną przegotowaną wodą lub specjalną silikonową nakładkę. Dobrym sposobem jest również schłodzenie palca, którym wykonywany jest masaż, co dodatkowo przyniesie ulgę podrażnionym dziąsłom.

Chłodne gryzaki

Nie od dziś wiadomo, że niska temperatura w sposób kojący wpływa na wrażliwe zakończenia włókien nerwowych, zmniejszając odczuwanie bólu. Z tego powodu skutecznym pomysłem na bolesne ząbkowanie będzie podanie dziecku schłodzonych wcześniej w lodówce gryzaków lub smoczka. Dla starszych dzieci dobrym rozwiązaniem mogą być także schłodzone owoce lub warzywa np. jabłko lub ogórek.

Łagodzące żele

Wspomagająco w tym czasie mogą działać także specjalne żele wmasowywane w powierzchnię bolesnych dziąseł. Godnym polecenia jest Anaftin Baby – bioadhezyjny żel na ząbkowanie. Szybko tworzy niewidoczną warstwę chroniącą dziąsła przed uczuciem dyskomfortu i bólu. Jego naturalne składniki pomagają zmniejszyć ból i zaczerwienienie zmienionych miejsc, a miękka szczoteczka aplikatora łagodnie masuje dziąsła, zmniejszając dyskomfort i objawy związane z ząbkowaniem. Co ważne, żel ten nie zawiera środków miejscowo znieczulających (lidokaina, benzokaina), cukru, parabenów ani alkoholu, nie wywołuje uczucia pieczenia po nałożeniu, Można go stosować tak często jak to konieczne. Ma przyjemny bananowy smak.

Ziołowe napary

W ciężkim okresie wyrzynania zębów pomocne mogą okazać się również ziołowe napary. Do tego celu idealnie nada się rumianek, który wykazuje właściwości zmniejszające stan zapalny i dodatkowo działa łagodząco, a także melisa, która podana przed snem ukoi malucha i pomoże zasnąć. Ważne, aby napary podawać przestudzone, najlepiej o temperaturze pokojowej, dzięki czemu uchronimy nadwrażliwe dziąsła.

Przestudzone posiłki

Kiedy dziecko ząbkuje, należy wiedzieć, że błona śluzowa dziąseł jest wyjątkowo tkliwa i czuła, zwłaszcza na wysoką temperaturę. Z tego względu, aby nie podrażnić tej delikatnej okolicy, należy podawać dziecku przestudzone pokarmy i płyny. W tym przypadku najlepszym wyborem jest mleko mamy, które ma idealną temperaturę, a dodatkowo bliskość rodzica zapewni maluchowi poczucie bezpieczeństwa i pomoże go wyciszyć.

Czuła opieka

Ząbkowanie to czas, w którym niemowlę w szczególności potrzebuje bliskości rodziców. Dlatego warto poświęcić mu całą uwagę, zapewnić spokój i ciepłą atmosferę. Szczególnie ważna wtedy jest obecność mamy, z którą dziecko ma szczególną więź i przy której czuje się bezpiecznie. Dzięki temu dziecko będzie spokojniejsze i łagodniej zniesie ten trudny okres.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *