Preindukcja porodu

Preindukajca porodu – zalecenia, wskazania i przeciwskazania

Preindukcja porodu jest to działanie mające charakter farmakologiczny lub mechaniczny, którego zasadniczym celem jest doprowadzenie do przyspieszenia dojrzewania szyjki macicy. Pozwala ona na bezpieczne wywołanie akcji porodowej. Jakie wymiana się metody preindukcji porodu?

Preindukcja porodu, a więc przyspieszenie dojrzewania szyjki macicy, w niezwykle znaczący sposób wpłynęła na bezpieczeństwo porodów indukowanych. To sprawia, że można uniknąć niebezpiecznych powikłań, które wynikają z niedojrzałości szyjki macicy, a więc trudności związanych z przedostaniem się malucha przez kanał rodny kobiety, skurczów macicy przy jednoczesnym braku rozwarcia szyjki czy też pęknięcia macicy.

Preindukcja porodu – metoda polegająca na wykorzystaniu prostaglandyn

Zastosowanie prostaglandyn jest to zasadniczy sposób przygotowania szyjki macicy do indukcji porodu. Prostaglandyny przyczyniają się do rozwierania się części pochwowej. To sprawia, że szyjka macicy jest miękka, a także podatna. Co więcej, dochodzi do rozbicia czopu śluzowego, który pełni funkcję ochronną płodu przed przedostawaniem się zewnętrznych zagrożeń. Zastosowanie tego rozwiązania przyczynia się do wywołania skurczów macicy. Mogą one doprowadzić do powstania systematycznej czynności skurczowej, która bardzo często kończy się rozwiązaniem ciąży.

W takiej sytuacji preindukcja staje się właściwą indukcją. Najsilniejsze skurcze, a jednocześnie słabsze efekty związane z dojrzewaniem szyjki uzyskiwane są przez podanie prostaglandyn w sposób dożylni. Do najszybszego dojrzewania dochodzi na skutek podania preparatu dopochwowo, na przykład w formie żelu. Wybór techniki uzależniony jest od położnika oraz zasadniczego celu, jaki ma postać przez ich wykorzystanie. W sytuacji, gdy szyjka macicy jest mało dojrzała, a zarazem w takiej formie, że możliwy jest poród, stosowane są wlewy dożylne. W przypadku, gdy na skurcze jest za wcześnie, zalecane jest stosowanie żelu.

Preindukcja porodu – cewnik Foleya

Określona metoda jest stosowana do preindukcji porodu pod warunkiem, gdy szyjka macicy osiąga rozwartość co najmniej na grubość cewnika (około 1 cm). Balonik zawierający sól fizjologiczną przyczynia się do mechanicznego rozwarcia szyjki macicy i zachęca w ten sposób organizm do uwolnienia prostaglandyn w naturalnej formie. Podkreślić należy fakt, że określona technika jest tania, komfortowa oraz bezpieczna. Jednakże nie może być wykorzystywana, gdy występuje zjawisko przodującego bądź nisko ułożonego łożyska, krwawienia z szyjki, wcześniejszego odejścia wód płodowych, a ponadto stanów zapalnych pochwy. Cewnik jest typem rurki, która zakończona jest balonem. W sposób tradycyjny jest stosowany przez lekarzy urologów do udrożnienia pęcherza.

W jaki sposób wygląda zakładanie cewnika Foleya?

Cewnik Foleya zakładany jest przez wsuniecie balonika powyżej ujścia górnej szyjki macicy. W dalszej kolejności jest on napompowany solą fizjologiczną. Podczas zabiegu ciężarna jest monitorowana za pośrednictwem urządzenia KTG. Kobieta powinna chodzić jak najwięcej, co przyczynia się do wspomagania zdolności rozwierającej określonej aparatury.

Właściwie założony cewnik nie powinien powodować dolegliwości bólowych. Jednakże większość kobiet podczas umieszczania przyrządu, a także w późniejszym czasie, gdy muszą w nim funkcjonować, skarży się dużą nieprzyjemność z tym związaną. Bardzo często też pojawia się pieczenie oraz szczypanie w czasie umieszczania cewnika. Jednakże należy wziąć pod uwagę fakt, że dyskomfort związany z określonym działaniem trwa krócej niż rany powstałe po cesarskim cieciu.

Jak długo trzeba mieć założony cewnik, aby doprowadzić do wywołania porodu?

Zdarza się, że określona technika w ogóle nie przynosi rezultatu, podczas gdy u niektórych kobiet natychmiast przyczynia się do wywołania skurczów. Jednakże badania wskazują, ze zastosowanie określonej metody w znaczący sposób skraca czas porodu.

Cewnik najczęściej umieszczany jest na 24 godziny, a w dalszej kolejności poddawana jest w sposób dożylny oksytocyna. Niejednokrotnie wypada on samoistnie przed upływem tego czasu, gdy pojawi się odpowiednio duże rozwarcie szyjki macicy. Czasami dochodzi do wypychania go przez skurcze.

Preindukcja porodu – przeciwwskazania do stosowania cewnika Foleya

Zasadniczym warunkiem, który umożliwia umieszczenie cewnika Foleya jest rozwarcie szyjki na minimum 1 cm. Przeciwwskazania do stosowania określonego działania to:

  • obecność infekcji dróg rodnych,
  • niskie położenie łożyska,
  • łożysko przodujące,
  • krwawienie z dróg rodnych,
  • odejście płynu owodniowego.

Zauważyć należy, że zastosowanie cewnika Foleya jest bezpiecznym rozwiązaniem oraz pozwala na uniknięcie powikłań porodowych, które mają związek z niedojrzałością szyjki macicy. Wśród nich wymienia się następujące sytuacje:

  • pęknięcie szyjki macicy,
  • problemy związane z przetransportowaniem się malucha przez drogi rodne macicy,
  • pęknięcie macicy,
  • niektóre rodzaje urazów okołoporodowych powstałe u maluszka.

Możliwe powikłania związane z zastosowaniem cewnika Foleya

Cewnik wykorzystywany do preindukcji może w niektórych sytuacjach doprowadzić do urazów szyjki macicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *