Jakich produktów zakwaszających należy unikać? Jak uniknąć zakwaszenia organizmu?

Niemal każdy choć raz spotkał się z tezą, że niektóre produkty spożywcze mogą zakwaszać organizm. Wiele portali oraz czasopism straszy konsekwencjami zakwaszenia i poleca diety oraz środki farmakologiczne mające na celu przywrócenie optymalnego pH organizmu. W związku z tym wiele osób zastanawia się, w jakim stopniu jest to prawda i czy faktycznie powinno się unikać spożywania określonych grup produktów. Jak to jest z tym zakwaszeniem organizmu? Odpowiadamy!

 

Czy możliwe jest zakwaszenie organizmu?

Źródła traktujące o produktach zakwaszających ludzki organizm jako konsekwencje tego stanu podają wiele różnych dolegliwości, takich jak nerwowość, bezsenność, apatię, bóle brzucha i problemy żołądkowe, osłabienie włosów i paznokci czy wzdęcia. Tymczasem pojęcie zakwaszenia organizmu nie występuje w medycynie. Są za to kwasica i zasadowica – poważne schorzenia, które nie zależą od naszego sposobu odżywiania się. Od sposobu odżywiania się zależy natomiast ogólny stan organizmu i funkcjonowanie narządów wewnętrznych. W przypadku osób, które nie wiedzą, jak powinny wyglądać ich posiłki, doskonałym rozwiązaniem jest dieta pudełkowa.

Choć pewne grupy jedzenia określa się jako produkty zakwaszające organizm, nie mają one zauważalnego wpływu na pH organizmu. Jednak w przypadku ich wysokiego spożycia wiele osób może odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, takie jak uczucie ciężkości czy niestrawność. Warto pamiętać, że duży wpływ na odbiór poszczególnych produktów może być różny w zależności od tego, jakie inne elementy posiłku im towarzyszą. Dlatego skomponowany przez specjalistów catering dietetyczny często jest najlepszym wyborem dla osób, które chcą zdrowo się odżywiać i dobrze czuć, a przy tym dbać o swoją sylwetkę.

 

Jakie produkty spożywcze są kwasotwórcze?

Za produkty zakwaszające organizm najczęściej uznaje się sery, przetwory mleczne i zbożowe, mięso i ryby, jajka, a także orzechy. Są to składniki, które występują w dietach przeważającej większości osób i najczęściej nie powodują żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych. Choć są to rzeczy uznawane za dość ciężkostrawne i przy bardzo wrażliwych żołądkach mogą wywoływać dyskomfort, nie zaleca się ich całkowitej eliminacji. Zbilansowana i zrównoważona dieta pudełkowa znajduje miejsce dla każdego zdrowego produktu i tak komponuje go z innymi elementami, aby uzyskać najwięcej korzyści i wartości odżywczych.

Choć nie należy eliminować produktów spożywczych wyłącznie ze względu na „zakwaszanie” przez nie organizmu, warto pamiętać, by w swojej codziennej diecie unikać rzeczy wysoko przetworzonych, obfitujących w cukier, sól i tłuszcze. Choć nie wpływają na pH organizmu, mogą przyczyniać się do gorszego samopoczucia i problemów trawiennych. Dla zabieganych osób, które nie mają czasu na gotowanie, bardzo dobrym rozwiązaniem jest catering dietetyczny dostarczający codziennie świeże i wartościowe posiłki. Taka opcja pozwala w prosty i wygodny dbać o dobrostan organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *