pieprz metystynowy

Pieprz metystynowy – właściwości i zastosowanie, euforia, halucynacja

Pieprz metystynowy <(Piper methysticum) to roślina z rodziny pieprzowatych. Jest niewielkim krzewem, a czasem dorasta do rozmiarów drzewa. Należy do roślin wiecznie zielonych oraz dwupiennych. Cechują ja liście o owalnym kształcie i sercowatym zakończeniu. Wyróżnia ich pokaźna wielkość do 25cm długości.

Charakterystyka – pieprz metystynowy

Na uwagę w roślinie zasługuje kwiat mający zaledwie jeden słupek. Roślinę wyróżnia kłosowy kwiatostan z pestkowym owocem o smaku typowego czarnego pieprzu. Pieprz metystynowy porasta rejony Fidżi, wysp Samoa oraz Markizów i Hawajów. Na wyspach Pacyfiku pieprz ten jest owiany wieloletnia tradycją uprawy. Zwany bywa też kava kava. Spotyka się go w lasach Polinezji, Nowej Gwinei oraz w Australii.

Na podstawie badań archeologicznych określa się iż znany był już 3600 lat przed naszą erą. Z uwagi na wymogi klimatyczne nie rośnie nigdzie indziej. Surowcem spożywczym i leczniczym zarazem jest jego korzeń. Z kłącza rośliny wykonywany jest napój Kava kava w stosunku 1 małej łyżeczki suszu na 250 ml wody.

Napój ten słynie na wyspach Pacyfiku jako doskonale relaksujący środek, sprzyjający zabawie w towarzystwie. Przygotowany na zimno odpręża i poprawia nastrój. Na wyspach Samoa jest składnikiem obrzędu religijnego. Bywa też łączony z mlekiem kokosowym. W Europie znany bardziej jako napój energetyczny.

Euforia, halucynacja i inne doznania

Spożywanie napoju z pieprzu metystynowego zapewnia niezapomniane odczucia. Wrażenie euforii oraz relaksu może jednak zgubić. Nadmierne dawki tego narkotycznego specyfiku powodują wymioty i nudności. W wielu plemionach pacyficznych do dziś uważa się, iż kava kava uspokaja i łagodzi gniew, stad uważany jest za symbol przyjaźni. Tymczasem w celach leczniczych wykonuje się z rośliny wywary i odwary stosując w leczeniu nerwic, lęków i zaburzeń psychicznych. Mimo wszystko z uwagi na działanie halucynogenne z tym środkiem należy postępować ostrożnie.

Składniki pieprzu

Pieprz metystynowy zawiera kawapiriony o działaniu wielokierunkowym. Związki te wykazują działanie znieczulające miejscowo i nie są toksyczne. Ich właściwości są podobne do kokainy, blokują receptory COX-1 i COX-2. Poza hamowaniem uczucia bólu blokują również rozwój stanu zapalnego.

Prócz tego rozluźniają mięśnie szkieletowe oraz niwelują skurcze i działają przeciwdrgawkowo. Ich wpływ widoczny jest w układzie limbicznym. Wywołują działanie anksjolityczne – psychotropowe oraz przeciwlękowe. Z uwagi na te właściwości doskonale spisują się w leczeniu zaburzeń snu oraz zachowania, regulując prace układu nerwowego.

Wszystkie mechanizmy wpływu na organizm ludzki i implikacje z występującymi w nim hormonami, związkami nie są do końca znane, jednak skutkiem zażywania pieprzu metystynowego potwierdzonym w badaniach jest minimalizacja negatywnych wrażeń. Warto dodać iż roślina wykazuje również działanie antyseptyczne i przeciwgrzybiczne. Odwar z pieprzu metystynowego działa antykrwotocznie. Stosuje się go w zaburzeniach cyklu menstruacyjnego oraz podczas porodu, czy w celu wywołania poronienia.

Zastosowanie

Ciekawostką w badaniach jest fakt, iż pieprz wywołuje euforie i halucynacje bez wpływu na poziom agresji, czy gniewu. Ze względu na działanie rozluźniające roślina znajduje zastosowanie w sporcie, zwłaszcza iż hamuje poziom zmęczenia oraz sprzyja koncentracji, zwiększa pamięć i elokwencję. Jest tez wykorzystywana w maksymalizacji wydajności w procesie uczenia się. Na Pacyfiku pieprzem metystynowym leczy się gorączkę i stany zapalne, reumatyzm, bóle pourazowe. Podkreślić należy iż mimo podobnego działania roślina ta nie uzależnia.

Komentarze

  1. Czy w Polsce zniesiono zakaz używania kava-kava ? W grudniu 2016 r. Główny Inspektorat Sanitarny wydał uchwałę zalecającą usunięcie kavy z listy substancji zakazanych na mocy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii[40]. Rekomendację oparto na przeprowadzonej analizie dostępnych informacji na temat rośliny, na bazie których stwierdzono, że: „kava nie działa na ośrodkowy układ nerwowy w stopniu powodującym zagrożenie zdrowia lub życia ludzi, jak również nie ma dowodów na powodowanie szkód społecznych poprzez używanie tej substancji

    1. Tak, można legalnie kupić w Polsce jako suplement diety lub za granicą jako żywność (taniej i lepiej). Poszukaj grupy na FB „Kava w Polsce” po więcej informacji. Unikaj tabletek i innych ekstraktów.

  2. osoba ktora pisala ten art. nigdy kavy nie pila , po pierwsze nie występuja zadne, nigdy i przy zadnej ilosci , jedyny efekt uboczny po duzej ilosci to coś w rodzaju kaca ,bo dziala moczopędnie

  3. Artykuł zawiera fałszywe i potencjalnie szkodliwe informacje, autor zupełnie bez wiedzy o temacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *