Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty – czym jest łokieć tenisisty? leczenie

Łokieć tenisisty to przypadłość dotycząca nie tylko tenisistów. Często spotyka także osoby pracujące fizycznie lub pracowników biurowych. Jakie są skuteczne metody leczenia łokcia tenisisty?

Czym jest łokieć tenisisty i kogo dotyka

Łokieć tenisisty to stan zapalny, który toczy się w łokciu. Jego przyczyną jest przeciążenie stawów i ścięgien pracujących w tym miejscu. Choroba powoduje silny ból promieniujący do nadgarstka oraz uczucie słabości w nadgarstku. Skutecznie uniemożliwia to pracę zawodową. Dlatego też należy wdrożyć skuteczne metody leczenia łokcia tenisisty. Ich celem jest przede wszystkim uśmierzenie bólu. Dalszym etapem leczenia jest zwiększenie siły mięśniowej. Ma to na celu usprawnienie funkcji kończyny oraz zapobieganie dalszym urazom.

Łokieć tenisisty leczenie

Gdy chodzi o łokieć tenisisty leczenie opiera się głównie na masażu fizjoterapeutycznym oraz kinesiotapingu. Te sposoby leczenia przynoszą natychmiastową ulgę w bólu. Leczenie za pomocą taśm pozwala wykonywać pracę zawodową bez bólu pomimo choroby. Bardzo istotne są też inne zabiegi o funkcji regeneracyjnej.

Chodzi bowiem o zregenerowanie uszkodzonych tkanek ścięgien. Pobudza się je do regeneracji poprzez zabiegi ultradźwiękowe, jonoforezę i krioterapię. To zabiegi podstawowe, które mają na celu przyspieszenie procesów regeneracyjnych wewnątrz ścięgien. Pobudzają one ukrwienie tych okolic, przyspieszają proces tworzenia się nowych tkanek i odbudowy ścięgien.

Najnowsze metody leczenia

Fala uderzeniowa to jeden z najciekawszych sposobów leczenia łokcia tenisisty. Falę generuje się w środowisku wodnym, a aplikuje przez specjalny aplikator żelowy. To leczenie ma na celu przede wszystkim działanie przeciwbólowe. Ma też działanie leczące ścięgna.

Zastrzyki z własnej krwi – to metoda nowatorska, ale coraz powszechniej wykorzystywana w medycynie. Osocze bogatopłytkowe jest dla nas bardzo cenne. Zawiera ono czynniki wzrostu. Wstrzyknięte w zdegenerowane okolice pozwala zregenerować uszkodzone tkanki i przywrócić pełną sprawność uszkodzonego stawu.

Stosuje się też terapię rezonansem magnetycznym w systemie MBST. Taka terapia ma za zadanie powiększyć fizycznie objętość, grubość i jakość chrząstek w obrębie uszkodzonego stawu.
W skrajnych przypadkach łokieć tenisisty może wymagać leczenia operacyjnego. Stosuje się je wówczas, gdy zabiegi fizykoterapii oraz fizjoterapii nie przynoszą efektu. Zawsze jednak zanim podejmie się decyzję o operacji, należy wypróbować metody nieinwazyjne.

Doraźnie w leczeniu bólu spowodowanego łokciem tenisisty mogą pomóc dostępne w aptece bez recepty maści przeciwbólowe. Mają one właściwości przeciwzapalne, jednak niewystarczające do całkowitego wyleczenia choroby. Stosuje się też miejscowo chłodne okłady, które łagodzą ból. W początkowej fazie choroby takie okłady i stosowane samodzielnie maści mogą pomóc pokonać ból, zanim uda się dostać do lekarza.

Niemniej jednak należy i tak udać się do lekarza, nawet gdy ból ustąpi. Chodzi o to, by wyleczyć ognisko zapalne choroby zanim rozwinie się w coś poważniejszego. Im szybciej zgłosimy dolegliwości lekarzowi, tym szybciej ramię wróci do pełnej sprawności, a chory do swojej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *