Technologia w służbie zdrowia

Stale rosnący poziom zaawansowania urządzeń elektronicznych przekłada się korzystnie na wiele dziedzin życia. Wyjątku nie stanowi również medycyna, która jest beneficjentem wykładniczego postępu technologicznego. W jaki sposób coraz szybsze komputery wyposażone w lepsze procesory przekładają się na jakość służby zdrowia?

Szybkość i prostota obsługi klientów

Za moc obliczeniową komputera w dużej mierze odpowiada procesor. To między innymi dzięki niemu maszyna jest w stanie wykonywać multum skomplikowanych obliczeń w czasie rzeczywistym. Silniejszy procesor oznacza również płynnie działający komputer, ponieważ wymagające obliczenia wynikające z poruszania się np. w szpitalnej bazie danych nie stanowi dla niego żadnego problemu. Jak więc szybsze komputery ułatwiają pracę lekarzy oraz wizyty pacjentów?

Obecnie znaczna większość lekarzy posługuje się komputerem przy umawianiu wizyt pacjentów, wystawianiu recept czy wprowadzaniu informacji do bazy danych. Wolne komputery powodują frustrację, co więcej mnogość obliczeń może powodować zawieszenia systemów i tym sposobem znacząco utrudniać pracę. Maszyna wyposażona w odpowiednio mocny procesor potrafi skrócić czas wizyty pacjenta w gabinecie oraz ułatwić pracę specjalisty, co rzutuje znacząco na jakość oferowanych usług.

Oprócz samej wygody korzystania, wydajne procesory pozwalają obsługiwać bardziej rozbudowane systemy czy bazy danych. Dzięki takiemu rozwiązaniu lekarz może bardzo szybko nawigować po rozbudowanym systemie obsługi pacjenta, wyszukując leki, sprawdzając historię schorzeń badanej osoby czy zwyczajnie wprowadzając dane do systemu. Zaawansowane komputery umożliwiają więc korzystanie z rozbudowanych narzędzi, które znacząco przeciążałyby przestarzałe modele.

Znaczący wpływ na diagnostykę

Szybsze komputery ułatwiają nie tylko obsługę pacjentów. Wpływają znacząco także na diagnostykę. Obecnie wiele maszyn używanych w szpitalach (tomografy, rezonanse 3D) opiera się na zbieraniu danych, które trzeba następnie przetworzyć i przedstawić w odpowiedniej formie. W przypadku tomografu jest to widok przekroju warstw mózgowych. Przetwarzanie danych oznacza, że do ich odpowiedniej prezentacji potrzebny jest procesor dysponujący odpowiednią mocą obliczeniową. Szybszy komputer umożliwia w krótkim czasie przetworzyć otrzymane dane. Dodatkowo bardziej wydajne procesory mogą przerobić więcej danych, a co za tym idzie, pokazać bardziej szczegółowe wyniki działań aparatury medycznej.

W diagnostyce medycznej bardzo często używane jest tzw. big data, czyli ogromny zbiór danych, który bierze pod uwagę wiele czynników w danym problemie badawczym, by wystosować najbardziej trafną diagnozę. Do analizy danych potrzebne są odpowiednio szybkie komputery. Oznacza to, że służba zdrowia wyposażona w odpowiednio zaawansowane maszyny obliczeniowe umożliwia bardziej dokładne i skuteczne leczenie schorzeń pacjentów.

Jak widać, rozwój technologiczny ma spory wpływ na służbę zdrowia i medycynę, bowiem dzięki szybszym procesorom możliwe jest bardziej wydajne obsługiwanie pacjenta oraz prowadzenie skutecznych badań diagnostycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *