Jak pozbyć się robaków w kuchni?

Robaki w kuchni mogą pojawić się niestety, nawet jeśli dbasz o porządek. Ich obecność może wynikać między innymi z niewłaściwego przechowywania produktów spożywczych, przyniesienia ich do kuchni wraz z zakupami albo nawet tego, że żyją one w instalacjach budynków wielorodzinnych. Robaki pojawiające się w kuchni skutecznie uprzykrzają życie i odbierają apetyt. Jak się ich pozbyć? Oto zbiór ważnych informacji.

Jakie robaki mogą być w kuchni?

W kuchni mogą pojawić się różne owady czy insekty/. Te duże, jak i te praktycznie niezauważalne. Robaki mogą być białe, czarne, srebrne lub ciemnobrązowe. Pomimo niechęci warto im się nieco bliżej przyjrzeć, żeby móc prawidłowo ustalić gatunek danego robaka oraz czym się żywią i tym samym jak ograniczyć wabik oraz ostatecznie jak się ich pozbyć.

Jakie robaki mogą pojawiać się w kuchni?

Są to głównie:

  • mrówki ogrodowe lub faraonki, które spożywają praktycznie wszystko, w tym cukier, pieczywo, ser, inne robaki czy nawet mięso,
  • gryzki, psotnik zakamarnik – mały owad o przezroczystym korpusie żywiący się grzybami pleśniowymi oraz papierowymi przedmiotami takimi jak książki i tapety, występują w wilgotnych miejscach tj. mieszkania, piwnice, strych,
  • mole spożywcze, jedne z najczęściej spotykanych latających owadów w kuchni, żywią się właściwie wszystkimi produktami sypkimi jak mąka albo ryż, często można je przynieść wraz z zakupami tj. makron, ryż, mąka, cukier itp. Proponujemy uważać szczególnie na bio żywność, której producenci często nie stosują zasad profilaktyki dezynsekcji,
  • wołki zbożowe albo mączniki młynarskie, dwa nieco różniące się od siebie owady z rodziny chrząszczy o małych jasno lub ciemnobrązowych pancerzykach, jest to szkodnik magazynowy podobnie jak mole spożywcze z tą różnicą, że nie latają,
  • rybiki cukrowe, płochliwe, podłużne i lekko połyskujące robaki podobne do rybek lubiące wilgoć, które wychodzą z ukrycia w ciemności, najczęściej kuchni i łazienek, występują na terenach bagiennych, wilgotnych, dlatego warto zadbać o odpowiednią wentylację w kuchni i łazience,
  • karaluchy i prusaki, charakterystyczne i jedne z najmniej lubianych owadów z nieco większym połyskującym pancerzykiem, zwykle mają ok. 1-2 cm długości i długie biczykowete czułki, skrzydła, których nie używają do latania, najwyżej do szybowania, po zapaleniu światła w kuchni lub łazience ze względu na światłoczuły odwłok uciekają w błyskawicznym tępię do swoich kryjówek, jeśli je zauważysz wezwij profesjonalnego deratyzatora jak najszybciej, samemu bardzo trudno się ich pozbyć,

Oczywiście nie są to wszystkie robaki, jakie mogą pojawić się w kuchni, ponieważ jest ich bardzo dużo trudno je wymienić wszystkie owady jakie mogą się pojawić w naszej świątyni przygotowywania jedzenia. Nie brakuje owadów, które chętnie żywią się produktami spożywczymi obecnymi w naszych kuchniach. Wymienione wyżej robaki to gatunki insektów, które spotyka się najczęściej.

Jak pozbyć się małych robaczków w kuchni?

Jeśli zaobserwowałeś robaki w swojej kuchni, zacznij przede wszystkim od dokładnego sprzątania całego pomieszczenia. Opróżnij wszystkie półki, żeby móc je dokładnie umyć. Możesz skorzystać przy tym z środków owadobójczych pomocnych w zwalczaniu owadów żyjących w kuchni. Najlepiej, jeśli wiesz, z jakimi dokładnie robakami masz do czynienia – wtedy możesz wybrać odpowiedni środek owadobójczy, skuteczny w walce z danym gatunkiem, ale weź pod uwagę, że ogólnodostępne preparaty są mniej skuteczne od tych posiadanych przez profesjonalnych deratyzatorów.

Pamiętaj, żeby pozbyć się wszystkich produktów spożywczych, do których mogły się dostać owady tj. makaron, ryż, maką, cukier, przyprawy i inne produkty.

Dotyczy to nie tylko tych, w których udało Ci się je zaobserwować, ale i wszelkie opakowania, do których mogły mieć dostęp, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają się czyste i całkowicie zamknięte, szczególnie te z papieru. Weź pod uwagę, że niektóre owady są w stanie przegryźć cienkie foliowe opakowania, tym bardziej papier lub wejść minimalną szczeliną w kartoniku takim jak jest sprzedawany ryż czy kasza. Jeśli nie pozbędziesz się wszystkich zainfekowanych produktów, problem będzie nawracał, a robaki będą się dalej namnażać, szczególnie ma to miejsce przy molach spożywczych.

Kiedy już pozbędziesz się zainfekowanych produktów poprzez robaki, koniecznie zadbaj o to, aby nowe były przechowywane w szczelnych opakowaniach. Poleca się do tego między innymi plastikowe opakowania próżniowe albo szklane słoje na produkty sypkie. Jeśli zostawisz w kuchni otwarte produkty spożywcze, istnieje ryzyko, że dostaną się do nich owady, które przetrwały w innych zakamarkach kuchni lub Twoja żywność zostanie skażona ich odchodami.

Do walki z robakami w kuchni możesz wykorzystać domowe sposoby jak rozkładanie w szafkach wacików nasączonych olejkami eterycznymi o zapachu drażniącym dla owadów. Najlepiej sprawdzają się do tego olejki cytrusowe. Alternatywą może być również rozłożenie skórek cytrusów w różnych zakamarkach kuchni.

Domowe sposoby nie przynoszą rezultatu?

Nie ryzykuj własnym zdrowiem i nie rezygnuj z komfortu we własnej kuchni i domu. Skorzystaj jak najszybciej z fachowego wsparcia firmy zajmującej się profesjonalnym zwalczaniem owadów, profesjonalnego deratyzatora.

Robaki w kuchni – najważniejsze wskazówki

Jeśli zauważyłeś robaki w kuchni, przede wszystkim od razu pozbądź się wszystkich zainfekowanych produktów i dokładnie umyj wszystkie powierzchnie. W przypadku niektórych owadów spożycie zainfekowanych przez nie produktów może wiązać się z problemami żołądkowymi lub zatruciem, dlatego warto działać jak najszybciej.

Posprzątałeś kuchnię, dokładnie umyłeś wszystkie szafki, a wciąż widzisz robaki?

Nie czekaj – każdy dzień zwłoki to czas, w którym owady się rozmnażają, a niestety robią to naprawdę licznie i może później wydłużyć proces ich skutecznego usunięcia.

Skontaktuj się z profesjonalistami. Firma Prusator to profesjonalnie i dyskretnie przeprowadzona dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja Warszawa. Usługi są realizowane na terenie całego miasta Warszawy i jej okolic, a wszelkie niezbędne informacje otrzymasz w momencie kontaktu. Wyżej wymieniona firma ma zaprzyjaźnionych partnerów DDD z całej Polski dlatego zajrzyj również do rankingu firm DDD na ich stronie lub zakładki partnerzy w stopce strony.

Do profesjonalnego zwalczania owadów w kuchni używa się różnych metod. W przypadku prostej i skutecznej metody żelowej, czyli rozkładania trutki pokarmowej, nie trzeba nawet opuszczać pomieszczenia (mrówki, prusaki, karaluchy, rybiki). W przypadku innych insektów i robaków mogą być wymagane inne metody takie jak oprysk lub zamgławianie ULV. Dobiera się w zależności od sytuacji i gatunku pojawiających się owadów.

Firma Prusator daje gwarancję na wykonywane usługi, zapewniając, że po dezynsekcji nie spotkasz już robaków w swojej kuchni, w razie czego zabieg zostanie wykonany gratis zgodnie z ich ofertą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *