Astma aspirynowa

Astma aspirynowa – co to jest? przebieg, rozpoznanie i leczenie

Astma aspirynowa jest schorzeniem, którego podstawę stanowi nasilona reakcja organizmu na działanie kwasu acetylosalicylowego oraz innych preparatów należących do grupy niesteroidowych środków o charakterze przeciwzapalnym. Nadwrażliwość na preparaty lecznicze występuje nawet po zastosowaniu niewielkiej dawki i może przyczynić się do nagłego skurczu oskrzeli, a także objawów wstrząsu, a wiec utraty przytomności oraz zatrzymania procesu oddychania.

Astma aspirynowa – co to jest?

Astma aspirynowa jest jednostką chorobową dotyczącą dróg oddechowych, która indukowania jest przyjęciem aspiryny. Objawia się przez obecność charakterystycznych symptomów następujących w określonej kolejności. Podkreślić należy fakt, że większa predyspozycja do powstawania określonego schorzenia występuje u kobiet. Natomiast dzieci rzadziej dotykane są opisywaną chorobą. Zauważyć trzeba także, że astma aspirynowa uaktywnia się najczęściej u osób pomiędzy 30 a 40 rokiem życia.

Symptomy świadczące o obecności astmy aspirynowej (pierwsza faza rozwoju choroby):

  • w ciągu kilkunastu minut do 2 godzin od spożycia aspiryny dochodzi do powstania wodnistej treści z nosa łącznie z jego blokadą. Określone objawy utrzymują się w sposób przewlekły.
  • może dojść do przekrwienia błony śluzowej jamy nosowej, a także powstania wielu polipów w obszarze nosa oraz zatok. Bardzo często jest to powodem często występującego zapalenia zatok. O działaniu takim świadczą bóle głowy i uczucie rozpierania w górnym fragmencie okolicy nosa. Dochodzi do spływania śluzowo-ropnej wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Przyczynia się to do podrażniania górnych dróg oddechowych.
  • nieprawidłowości bądź też utrata węchu, określone symptomy przyczyniają się do dużych trudności, ponieważ są skomplikowane w leczeniu oraz mają duże predyspozycje do nowotworów.

Astma aspirynowa – przebieg

Podkreślić należy fakt, iż astma aspirynowa wyróżnia się ciężkim przebiegiem oraz jest trudna w kontroli. Podstawą określonej jednostki chorobowej jest stan zapalny oskrzeli. W tym przypadku zaostrzenia łączą się z napadami: duszności, świszczącego oddechu, kaszlu, a także uczucia ciężkości odczuwanego w klatce piersiowej.

Dodatkowo pojawia się tutaj skurcz oskrzeli wyróżniający się zróżnicowanym nasileniem. W pewnych przypadkach może on ustąpić w sposób samoistny bądź może także wymagać podjęcia profesjonalnych działań leczniczych. Nieustannie utrzymujący się stan zapalny w obszarze dróg oddechowych może przyczyniać się do ich nadwrażliwości.

Ograniczenie przepływu powietrza jest efektem nakładania się różnorakich procesów. Komórki, które odpowiedzialne są za stan zapalny wytwarzają substancje przyczyniające się do skurczu mięśni gładkich oskrzeli. W dalszej konsekwencji dochodzi do zwiększonego wytwarzania śluzu, który zalega w formie czopów, a także obrzęk błony śluzowej. W odpowiedzi organizm człowieka uruchamia procesy naprawcze prowadzące do przebudowy oskrzeli.

Astma aspirynowa

Napady astmatyczne wywołane przez kwas acetylosalicylowy powiązane są z występowaniem podrażnienia spojówek, zaczerwienienia twarzy oraz szyi. Zaostrzenie może mieć charakter ciężki, umiarkowany bądź łagodny. Jednakże podkreślić należy, że w przypadku określonej jednostki chorobowej najczęściej występuje najgorszy scenariusz.

Schorzenie jest niezwykle trudne do kontrolowania. Bardzo często jest ona odporna na zastosowane działania lecznicze. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nieprawidłowo leczona astma może doprowadzić do zmian, których nie da się odwrócić.

Ostatnim objawem, który pojawia się przy astmie aspirynowej jest nietolerancja aspiryny. Może ona utrzymywać się przez cale życie. Objawy związane są z przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego. Jednostka chorobowa ma predyspozycje do utrzymywania się pomimo nie stosowania określonego preparatu leczniczego.

Cechą wyróżniającą się w przypadku astmy aspirynowej jest eozynofilia krwi oraz błon śluzowych. Wskazuje to na bardzo wysoki poziom eozynofilii. Są to krwinki białe, które we właściwych warunkach są odpowiedzialne za niszczenie białek obcych, wytwarzanych w infekcjach pasożytniczych oraz bakteryjnych. W związku z powyższym, nabywane infekcje mogą prowadzić do powstania zaostrzeń.

Należy mieć na uwadze, że nawet małe dawki aspiryny mogą spowodować nagły skurcz oskrzeli, wstrząs, zatrzymanie oddechu. W najgorszym scenariuszu może dojść do śmierci chorego.

Astma aspirynowa – rozpoznanie

Najważniejszy w tym aspekcie jest dokładny wywiad lekarski. W przypadku, w którym astma aspirynowa przebiega w sposób zwyczajny, z obecnością charakterystycznych symptomów następujących po sobie, diagnostyka jest łatwym działaniem. Jednakże bardzo często może przebiegać w formie przewlekłego zapalenia zatok łącznie z utrzymującym się nieżytem nosa albo astmy oskrzelowej. W tym przypadku diagnoza przyczynia się do wielu trudności.

Koniecznym działaniem jest wskazanie nadwrażliwości nie steroidowe preparaty o charakterze przeciwzapalnym, z wykorzystaniem testu określanego mianem prowokacją aspirynową. Jego przeprowadzenie polega na podaniu osobie chorej odpowiedniej dawki aspiryny. Preparat stosowany jest do:

  • nosa,
  • przez inhalację,
  • doustnie.

W tym przypadku mogą pojawić się różne reakcje, dlatego przeprowadzany jest w warunkach szpitalnych. Najbardziej bezpiecznym wariantem jest próba donosowa. Natomiast największe ryzyko pojawia się w przypadku doustnego spożycia aspiryny. Podkreślić należy fakt, ze ujemny wynik nie może wykluczyć choroby dróg oddechowych, która indukowana jest aspiryną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *