Ciąża bliźniacza, to nie tylko podwójne macierzyństwo

Diagnoza – ciąża bliźniacza to przede wszystkim spore obciążenie dla zdrowia kobiety, wyzwanie dla organizmu. Przyszła mama musi poradzić sobie z zapotrzebowaniem na płyny, pokarm oraz witaminy w ilości potrójnej, co nie jest łatwe.

Prawidłowa opieka położnicza

By zapewnić kobiecie odpowiednią opiekę niezbędne jest wczesne rozpoznanie ciąży mnogiej. Diagnostyka ciąży wielopłodowej polega na wykonaniu badania ultrasonograficznego, które daje pełen obraz ciąży już w jej pierwszych tygodniach. Popularne USG określa kosmówkowość i owodniowość ciąży.

Przyczyny ciąży bliźniaczej

Powody występowania mnogiej ciąży są nie do końca znane. Istnieje sporo teorii, które bazują na zwiększonym prawdopodobieństwie podwójnej i wielorakiej ciąży. Jedną z teorii jest teza iż u kobiet decydujących się na dziecko w późniejszym wieku częściej występuje ciąża mnoga, podobnie jak u kobiet, u których w rodzinie występowały bliźnięta. Kolejną z teorii jest teza, iż kobiety przyjmujące hormony, z zaburzeniami hormonalnymi częściej zachodzą w ciążę bliźniaczą. Inna teorią jest teza mówiąca o tym, iż prawdopodobieństwo bliźniąt wzrasta z kolejną ciążą.

Ryzyko dla matki

Najczęściej w kontekście ciąży wielopłodowej mówi się o podwójnej radości i trudach wychowania dzieci,tymczasem sama ciąża i poród bliźniaczy mogą być nie lada ryzykiem dla kobiety, zwłaszcza kiedy kobieta nie jest w pełni zdrowia. Jeśli chodzi o opiekę lekarską to ciąże bliźniacze jak i pojedyncze prowadzą ginekolodzy położnicy o tych samych kwalifikacjach. Ciąża bliźniacza nie różni się aż tak bardzo by należało zaangażować wyodrębnionego specjalistę. Wybierając jednak lekarza warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie w prowadzeniu ciąż z powikłaniami, gdyż ciąże bliźniacze najczęściej powodują liczne powikłania, wymuszają pobyty szpitalne, dodatkowe badania i częstsze wizyty. Najczęstszym powikłaniem ciąży mnogiej jest poród przedwczesny, aż 50 % ciąż bliźniaczych to porody wcześniacze. Dla porównania w przypadku ciąży pojedynczej poród wcześniaczy stanowi zaledwie 7% urodzeń. Z tym związane jest przedwczesne rozwieranie się szyjki macicy. Niewydolność ta powodowana jest głównie ciężarem płodów ale również całokształtem.

Prowadzenie ciąży bliźniaczej

Kobieta spodziewająca się bliźniąt winna stawiać się na wizyty lekarskie znacznie częściej, bowiem ryzyko powikłań jest większe. Przede wszystkim płody należy stale monitorować, czy przypadkiem nie rozwijają się z nieprawidłowościami, czy nie zagrażają sobie nawzajem. Odmienna opieka nie tyczy się również badań biochemicznych, aczkolwiek wskazana jest szczególna czujność na rozwój jakichkolwiek infekcji i zakażeń. Bezwzględnie kobieta z ciążą bliźniaczą musi prowadzić oszczędny tryb życia, zwracać uwagę na to co robi i jak robi, kiedy w ciąży pojedynczej nie jest to aż takim priorytetem. Powinna uważać na zbytnie przybranie kilogramów, co obciąża jej organizm już i tak obciążony podwójnym płodem. Statystycznie pacjentki w ciąży bliźniaczej gorzej znoszą ciążę niżeli ciąże pojedynczą. Dodatkowo zdarza się, iż szyjka macicy wymaga założenia szwu szyjkowego. Te drobiazgi w całości powodują ryzyko dla życia i zdrowia matki, jak i rozwijających się płodów.

Jednojajowa czy dwujajowa ciąża

Rozróżnienie na ciążę jednojajową i dwujajową odnosi się głównie do genetyki, nie ma ono większego znaczenia dla przebiegu ciąży i zdrowia całej trójki. Istotnym natomiast rozróżnieniem jest to czy ciąża jest jednokosmówkowa czy dwukosmówka oraz czy jednoowodniowa czy dwuowodniowa. Gdy każde z płodów posiada własne łożysko i worek owodniowy powikłania ciążowe zdarzają się rzadziej poza wcześniejszymi narodzinami. W przypadkach jednoowodniowej ciąży bliźniaczej powikłania są niemal wpisane w ten typ ciąży. Występuje tutaj dużą śmiertelność co najmniej jednego płodu. Krew z łożyska może płynąc niesymetrycznie, co oznacza iż jeden z płodów się nie rozwija, lub dociera do niego mniej pokarmu i jest o wiele mniej rozwinięty od drugiego (zespół podkradania). Taki stan wymaga ingerencji chirurgicznej i często kończy się śmiercią płodu lub płodów.

Poród bliźniaczych Poród bliźniąt to zwykle poród przez cesarskie cięcie. Wykonuje się je dla bezpieczeństwa, bowiem dzieci w wyniku naturalnej akcji porodowej mogą ulec uszkodzeniu, niedotlenieniu. Wystarczy iż jedno z dzieci posiada niewłaściwe położenie, by lekarz zadecydował o cesarskim cieciu. Co ważne teoretycznie każdy szpital winien przyjąć poród bliźniaczy ale praktyka wskazuje na wybór placówek referencyjnych, które mają większe doświadczenie w przyjmowaniu porodów bliźniaczych, porodów wcześniaczych, co wiąże się z zapleczem opieki nad wcześniakami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *