przepuklina

Przepuklina – skłonności, po operacji, uwięźniecie przepukliny

Przepuklina to dolegliwość często bagatelizowana i ignorowana nawet przez lekarzy, a zupełnie niesłusznie, bowiem jej rozwój może powodować szereg chorób takich jak między innymi martwica jelit. Faktycznie większość osób, którym przepuklina nie przeszkadza w życiu codziennym nie leczy zmiany, jednak czy jest to odpowiedzialne postępowanie?

Przepuklina – prawda konta mity

Wnętrzności umiejscowione w jamie brzusznej wymagają przytrzymywania przez powłoki brzuszne, by się nie przemieszczały. W skład owych powłok wchodzą rozcięgna, więzadła i mięśnie. W jamie brzusznej zaś występuje nieustanne ciśnienie, które zmienia się wraz z nasza aktywnością np. podczas kaszlu, czy śmiechu, wówczas mięśnie pracują intensywniej generując tzw. tłocznię brzuszną.

Gdy którakolwiek z warstw powłok brzusznych jest osłabiona dochodzi do rozwarstwienia i często pęknięcia tworzącego szczelinę. To właśnie do tej szczeliny istnieje niebezpieczeństwo trafienia jelita. Tak powstaje przepuklina. Bez wątpienia nie jest to wyłącznie kosmetyczny defekt. Rzadko, jednak zdarza się iż dochodzi do uwięźnięcia jelita, co wymaga konieczności natychmiastowej operacji.

Skłonności do przepukliny

Tendencje do przepukliny, nie tylko brzusznej maja osoby otyłe. Powodem tego stanu jest słabość tkanki łącznej, jej niewielka sprężystość i występowanie przestrzeni rozciągniętych, co na zewnątrz objawia się rozstępami. Im większa otyłość, tym mięśnie są słabsze i większe ryzyko przepukliny, dodatkowym czynnikiem ryzyka są rozpychające się jelita. Wbrew opiniom problemy z oddawaniem moczu i prostata nie mają wpływ na przepuklinę poprzez osłabienie mięśni i ich wysiłek w związku z trudnością w oddawaniu moczu. W tym wypadku panowie są narażeni zwłaszcza na przepuklinę pachwinową.

Po operacji uważaj na wysiłek

Każde rozcięcie powłok brzusznych, nawet cięcie cesarskie skłania do ostrożności podczas okresu rekonwalescencji. Dopóki powłoki brzuszne się nie zrosną, dopóty istnieje ryzyko wystąpienia przepukliny w wyniku wysiłku i nadciągnięcia mięśni. Oszczędzać siły należy nawet do trzech miesięcy po zabiegu. Bezwzględnie niewskazane jest dźwiganie, ale również zalecana jest lekkostrawna dieta aby uniknąć zaparć i gazów.

Mimo, iż zalecana jest gimnastyka wzmacniająca mięśnie to nie mogą być to treningi wyczynowe. Co ważne przepuklina powstać może u każdego i w każdym wieku. Maja ja dzieci i dorośli, seniorzy. W całym życiu istnieją trzy okresy w szczególności obarczone ryzykiem przepukliny. Pierwszy to czas po odpadnięciu kikuta pępowinowego, w którym to miejscu tworzy się przepuklina pępkowa.

Drugim okresem jest nagły dynamiczny wzrost w okresie dojrzewania, zwłaszcza u chłopców. Wówczas powstaje przepuklina pachwinowa. Trzecim okresem jest czas postępującego wiotczenia mięśni brzucha. Pojawia się wtedy przepuklina z przepracowania, w wyniku ciąży lub otyłości.

Różne czynniki

Przed przepukliną można się chronić unikając wysiłku ponad siły, jednak mitem jest stosowanie psa. Pomóc w uniknięciu przepukliny może dieta eliminująca zaparcia, jak tez dbałość o redukowanie napadów kaszlu, kichania itp. Kaszel związany z okresowa infekcją rzadko powoduje przepuklinę, jednak kaszel gruźliczy, astmatyczny przeciwnie, jest on częstą przyczyną powstania przepukliny.

Uwięźniecie przepukliny

Rozpoznanie uwięźnięcia przepukliny jest stosunkowo łatwe, a potrzebne do podjęcia leczenia. Wybrzuszenie na skórze które dotąd było miękkie robi się twarde i przypomina guza. Powstaje zaczerwienienie skóry i wzrost temperatury w tej okolicy. Towarzysza tym objawom bóle brzucha, wymioty oraz trudności z wypróżnianiem się. Dbając o rozluźnienie mięśni podczas uwięźnięcia przepukliny mamy szanse uniknąć martwicy jelit. Taki stan i tak kończy się zabiegiem operacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *