żylaki macicy

Żylaki macicy -występowanie i metody leczenia, przyczyny powstawania

Żylaki macicy są schorzeniem dotykającym przede wszystkim kobiety w ciąży jak też kobiety, u których przerwy między ciążami były stosunkowo krótkie. Podkreślić należy, iż mogą występować bez związku z ciążą. Podejrzenie ich wystąpienia winno być powodem do wizyty ginekologicznej. Schorzenie to wymaga leczenia.

Żylaki macicy – przyczyny powstawania

Żylaki macicy to przypadłość najczęściej wynikająca z zaburzeń gospodarki hormonalnej, stąd to właśnie w ciąży występują powszechnie. Nadprodukcja hormonów żeńskich to zasadniczy powód powstawania żylaków macicy. Żyły w obszarze miednicy pod wpływem progesteronu i estrogenu intensyfikują przepływ krwi co osłania naczynia krwionośne.

W ten sposób powiększa się macica i ucisk na żyły występujące w miednicy i tym samym generuje żylaki na ścianach narządu. U kobiet, które nie są lub były w ciąży również pojawiają się żylaki macicy i często związek maja z nadwagą oraz brakiem aktywności ruchowej. Siedzący tryb życia i pracy sprzyja rozwojowi żylaków, w tym żylaków macicy. Do ryzyka żylaków macicy zaliczyć należy także zaparcia i długotrwałe kąpiele. Czasem powodów upatruje siew skłonnościach genetycznych lub nabytych tendencjach.

Objawy żylaków

Objawem żylaków macicy są częste bóle w okolicy podbrzusza bez uzasadnionej przyczyny. U ciężarnych współistniejącymi żylakami są żylaki odbytu oraz sromu, które ułatwiają diagnostykę żylaków macicy. Zdarza się iż żylakom kończyn dolnych towarzysza właśnie żylaki macicy. Im są one bardziej zaawansowane tym więcej dolegliwości powodują, jak krwawienia. Zdarzają się też przypadki diagnozy przypadkowej żylaków, które nie powodują przez długi czas żadnych dolegliwości i objawów.

Diagnostyka żylaków

Priorytetowym poza wywiadem i standardowym badaniem ginekologicznym jest USG układu żylnego miednicy tzw. Doppler. Badanie to potwierdza przypuszczenia lub tez wyklucza żylaki macicy. Aby było miarodajne musi być wykonane na czczo po spożyciu około 1,5 litra wody w około 40 minut przed planowanym badaniem. Żylaki nie wymagają natychmiastowej interwencji jednak, zwłaszcza w ciąży należy monitorować ich stan gdyż mogą sprawiać okazje do powikłań ciążowych, porodowych. Nie związane z ciąża i nieleczone przyczyniać się mogą do bezpłodności.

Metody leczenie żylaków macicy

W medycynie do leczenia żylaków stosuje się różne sposoby leczenia od farmakologii po operacyjne usuniecie. Miejscowo stosuje się kremy lub płyny na obkurczenie naczyń krwionośnych. Zwykle zawierają one naturalny wyciąg z kasztanowca, który uszczelnia naczynia włosowate, wzmacnia je i działa przeciwzapalnie. Niestety ta metoda rzadko przynosi skutek.

Skuteczną metodą leczenia żylaków macicy jest przyjmowanie leków na receptę, które jednak nie są zalecane w ciąży i okresie laktacji. Gdy i ta metoda zawiedzie potrzebny jest zabieg chirurgiczny. Czasem wystarczy zabieg laserem, skleroterapia, a czasem konieczna jest operacja klasyczna. U ciężarnych nie stosuje się zabiegów inwazyjnych.

Skleroterapia

Unikatową forma leczenia żylaków jest skleroterapia. Zabieg polega na wprowadzeniu środka powodującego stan zapalny i skrzep do naczynia wywołującego żylaki. Zabieg jest bezbolesny i precyzyjny, a ponadto skuteczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *