ciało obce w pochwie

Ciało obce w pochwie – diagnoza, objawy i konsekwencje

Ciało obce w pochwie to poważny problem, bowiem może rodzić zagrożenie życia i zdrowia poprzez wywołanie infekcji i zapaleń. Mimo iż problem wydaje się wyimaginowany, to zdarza się stosunkowo często. Najwięcej kobiet mających z nim styczność to kobiety stosujące tampony, jak też aktywne seksualnie i lubiące zabawki erotyczne. Niezwykle często problem ten dotyka dzieci, które nie zdając sobie sprawy bawią się wkładając rozmaite przedmioty do otworów ciała, w tym do pochwy.

Ciało obce w pochwie i co dalej?

Kobiety maja świadomość iż to co utknęło w pochwie musi być natychmiast wyciągnięte i nie może tam pozostać. Inaczej sytuacja ma się wśród dzieci, u których dopiero wnikliwa obserwacja i wywiad mogą zobrazować co się wydarzyło. Czasem również dorosłe kobiety nie wiedzą o ciele obcym w pochwie bowiem do jego umieszczenia w tym miejscu doszło np. pod wpływem alkoholu.

Wówczas o tym fakcie informują objawy chorobowe, dolegliwości nie rzadko bardzo krępujące. Szybka diagnoza i pomoc medyczna są bardzo wskazane, jednak wiele osób wstydzi się problemu i odwleka wizytę u specjalisty lub co gorsza usiłuje różnymi metodami samodzielnie pozbyć się ciała obcego z pochwy.

Objawy

Objawy nie muszą się pojawić, jeśli kobieta szybko zareaguje. Dłuższe przebywanie w pochwie powoduje podrażnienie błon śluzowych i stwarza okazję do rozwoju zapalenia, czy zakażenia. Najbardziej typowym objawem jest ból podbrzusza, intensywny i wyrazisty podobny do menstruacyjnego.

Ponadto obserwuje się dyskomfort, świąd, pieczenie, czasem też obrzęk i upławy o nieprzyjemnym zapachu. W skrajnych przypadkach wydzielinę ropną. Występuje również przekrwienie przedsionka pochwy, maceracja skóry krocza i ropne zapalenie skóry. Im dłużej ciało obce w pochwie przebywa, tym objawy są poważniejsze i ich przybywa w czasie.

Diagnostyka

Podstawowym narzędziem diagnostycznym jest wywiad, a także USG lub RTG jamy brzusznej. Ważne jest uzyskanie informacji o tym jaki może być to przedmiot i w jaki sposób dostał się do pochwy. Wykonuje się też badania określające stan zapalny w obszarze pochwy, badanie laparoskopowe szyjki macicy wziernikiem. Czasem pobiera się wymaz, a czasem wycinek do dalszego badania.

Usuniecie ciała obcego winno być przeprowadzone przez ginekologa, który opatrzy powstałe rany i oceni stan infekcji. Jeżeli nie jest możliwe wyciągniecie przedmiotu dłońmi ani narzędziami ginekologicznymi potrzebny jest zabieg chirurgiczny, co jednak zdarza się rzadko. Po usunięciu ciała obcego kobieta winna zadbać o higienę pochwy jak również przyjmować leki przeciwzapalne i bakteriobójcze, bowiem podrażniona pochwa daje sposobność do rozwoju infekcji i zakażenia.

Konsekwencje

Najlżejszymi konsekwencjami są otarcia naskórka, jednak najczęściej dochodzi do zapalenia szyjki macicy, woreczka żółciowego czy całej macicy. Ponadto istnieje ryzyko przerwania błony dziewiczej u dziewcząt. W skrajnych przypadkach ciało obce w pochwie może skutkować bezpłodnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *