Candida albicans drożdżak

Candida albicans drożdżak – przyczyny, objawy, leczenie

Candida albicans (drożdżak) to pasożytniczy grzyb zaliczany do drożdżaków. Jego niewielka ilość nie przeszkadza prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu, grzyb współżyje z innymi mikrobami składającymi się na florę fizjologiczną. Dysfunkcje organizmu pojawiają się wówczas, gdy populacja drożdżaków znacznie się rozrasta w przyjaznych dlań warunkach. Wpływają na nie między innymi nieprawidłowa dieta, stres a niekiedy antybiotykoterapia. Efektem takiego działania jest Candida która wykracza poza przewód pokarmowy, zagnieżdża się w innych częściach ciała i zmienia swoją formę. Przekształca się ze zwykłego grzyba drożdżaka w niebezpieczną bakterię odporną na działania antybiotyków i leków przeciwgrzybicznych. Z przewodu pokarmowego dostaje się do ścian jelit, co jest początkiem wielu poważnych dolegliwości i chorób. Następnie atakuje krew, w niej podróżuje po organizmie, wybiera najbardziej ciepłe i wilgotne organy ludzkiego organizmu i tam się zasiedla.

Zdecydowana większość (około 90%) infekcji grzybiczych jest wywołana przez drożdżaki z gatunku Candida albicans (C. albicans), którego szczepów, kolonizujących narząd płciowy, zidentyfikowano blisko 200. Sama kolonizacja nie oznacza od razu zapalenia pochwy, gdyż bezobjawowe nosicielstwo dotyczy około 1 populacji żeńskiej pomiędzy 15. a 45. rokiem życia. Dopiero przemiana formy nieinwazyjnej grzyba w formę inwazyjną odpowiedzialna jest za pojawienie się objawów klinicznych zapalenia pochwy.

Domowy test na obecność Candida albicans

Istnieje prosty, domowy sposób na to by określić obecność drożdżaka w naszym organizmie. Należy pamiętać iż nie jest on na tyle wiarygodny by mogli na nim bazować specjaliści ale daje realny obraz choroby występującej w organizmie.

Wykonanie Candida albicans

Candida albicans drożdżakRano po wstaniu z łóżka zbierz trochę śliny w ustach. Napełnij szklankę wodą i napluj do niej zebraną śliną. Sprawdzaj wodę co 15 minut, przez około jedną godzinę. Jeżeli będziesz miał infekcję drożdży candida, widoczne będą sznury opadające na dół szklanki od śliny pływającej na wierzchu.

Przyczyny Candida albicans

Podrażnienia spowodowane Candida albicans powstają we wszystkich wilgotnych zakamarkach ciała, w szczególności na narządach płciowych. W Polsce na drożdżycę chorują miliony osób. 75% kobiet jest przynajmniej raz w życiu dotknięta tym okropnym schorzeniem. Szczególnie powszechna u kobiet jest grzybica pochwy: powodująca upławy, gęste, biało-żółtawe, o konsystencji zsiadłego mleka, przywierające do ścian pochwy i szyjki macicy. Wywołują swędzenie i pieczenie. Nie można tego tak zostawić.

Objawy Candida albicans drożdżak

Objawy, które zmuszają do szukania pomocy u specjalisty, to: świąd, pieczenie, podrażnienie i bolesność okolic intymnych, upławy, bolesne oddawanie moczu, pieczenie wokół odbytu oraz powierzchowna bolesność w trakcie stosunków płciowych. Dodatkowo obecne są objawy w postaci zaczerwienienia okolic intymnych (sromu i przedsionka pochwy), pęknięć błony śluzowej oraz obrzęku. Pojawiają się wodniste upławy bez zapachu, niekiedy o serowatej konsystencji

Istnieje wiele symptomów które mogą być sygnałem, który świadczy o tym, że w organizmie zagnieździł się drożdżak candida nie koniecznie w drogach płciowych kobiety. Do najczęściej spotykanych zaliczamy między innymi:
– wieczne zmęczenie,
– biały nalot na języku,
– nudności,
– wzmożone wydzielanie śluzu,
– bóle stawów,
– stany podgorączkowe,
– cienie pod oczami,
– uczucie suchości w ustach,
– trudności z koncentracją,
– katar sienny, infekcje uszu,
– nietolerancja alkoholu lub glutenu,
– stany depresyjne,
– problemy trawienne,
– kłopoty z pamięcią,
– uczucie zmęczonych nóg,
– infekcje narządów płciowych.

Leczenie Candida albicans

Niezwykle ważne jest wczesne rozpoznanie, nie należy więc zwlekać z wizytą u specjalisty w chwili zaobserwowania alarmujących objawów.

Kuracja antybiotykiem, przyjmowanie leków hormonalnych czy stosowanie kuracji sterydami to bardzo częste przyczyny infekcji dróg rodnych. W takim wypadku na skutek działania leku zabijane są bakterie – także te korzystnie działające.

Każda zmiana w wyglądzie lub zapachu intymnej wydzieliny powinna skłonić do odwiedzenia ginekologa. Rozpoznanie drożdżycy nie stanowi dla ginekologa problemu. Niestety, bez leczenia infekcja sama nie minie. Zdarza się wprawdzie, że po miesiączce, gdy odporność wraca do normy, normuje się też równowaga bakteryjna w pochwie – ale to często tylko chwilowa poprawa.

W przypadku przebiegającej gwałtownie infekcji stosuje się leki działające miejscowo lub preparaty przeciwgrzybicze doustne (globulki, tabletki).

Ryzyko zakażenia grzybicą rośnie podczas współżycia seksualnego. Dlatego lekarze zalecają, by do całkowitego zakończenia leczenia powstrzymać się od współżycia.

Dobrym sposobem jest też mycie okolic intymnych wodą z naparem z kwiatów nagietka, który działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie. Natomiast swędzenie spowodowane zakażeniem złagodzi napar z przywrotnika. Dwie łyżki ziela trzeba parzyć pod przykryciem w pół litra wrzątku. Po przestudzeniu wlać do miski i zrobić nasiadówkę. Powinna trwać około 15 minut. Można powtarzać tak długo aż dolegliwości ustąpią.

Nie należy odstawiać leków zbyt wcześnie to właśnie takie działanie może być przyczyną przejścia choroby w stan przewlekły.

Komentarze

  1. Przez pół roku nie mogłam wyleczyć grzybicy, stosowałam wiele maści, kapsułek, nic nie pomagało na 100%, okazało się że źródłem infekcji był mój chłopak, dopiero jak wspólnie się prze leczyliśmy a ja dodatkowo zastosowałam probiotyk dopochwowy w celu odbudowy mikroflory wyleczyłam się z grzybicy. Dodam że mój chłopak nie miał żadnych dolegliwości dopiero na posiewie wyszły drożdże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *