pokrzywka dermograficzna

Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie, rodzajaje

Pokrzywka dermograficzna jest inaczej nazywana dermografizmem. Jest to jedna z najbardziej finezyjnych form pokrzywki. Pozwala ona osobie z tą przypadłością pisać i malować po swojej skórze. Okazuje się bowiem, że reakcja alergiczna następuje na skutek ucisku albo potarcia skóry. Reakcja pojawia się wyłącznie w miejscu działania bodźca. Z tego też względu np. gdy przyłoży się całą dłoń do skóry dotkniętej tą przypadłością, od razu pojawi się na niej pokrzywka odwzorowująca kształt dłoni. Bąble mogą utrzymywać się od kilkunastu minut do kilu godzin (w zależności od poziomu wrażliwości skóry). Nie utrzymuje się ona jednak dłużej niż dobę.

Nazwa choroby wzięła się od specyficznych właściwości, czyli od możliwości pisania i rysowania po skórze.

Jest to jedna z najpopularniejszych form pokrzywki. Może cierpieć na nią nawet co piąty człowiek. Cierpią na nią zarówno mężczyźni jak i kobiety. Może pojawić się u osób starszych jak i u dzieci.

Przyczyny pokrzywki dermograficznej

Pokrzywka dermograficzna może być konsekwencją wielu chorób. Najczęściej jednak jest ona wywołana przez alergie skórne. W tym wypadku, skóra reaguje bardzo szybko na kontakt z drażniącym ją alergenem.

Może być wywołana przez pocieranie lub ucisk skóry. Na skutek odczucia swędzenia (efekt działania różnych czynników mechanicznych), osoba uczulona zaczyna się pocierać, masować czy drapać. Jeśli będzie to robić zbyt intensywnie dojdzie do pojawienia się nieprzyjemnych, czerwonych bąbli.

Pierwszy epizod chorobowy zwykle pojawia się w reakcji na bardzo duży stres, wstrząs psychiczny (np. śmierć bliskiej osoby, drastyczna zmiana w życiu, utrata pracy czy stabilizacji, itp.). Dlatego też można uznać, że u podstaw tej pokrzywki leżą również czynniki psychologiczne.

Objawy pokrzywki dermograficznej

pokrzywka dermograficznaZwykle dermografizm objawia się na początku swędzeniem. Z czasem pojawia się również rumień i obrzęk skóry, który jest wywołany przez drapanie. Bąble mogą mieć różny kształt i wielkość. W wypadku tej pokrzywki, przybierają one kształt i wielkość czynnika, który ją wywołał (np. dłoń, palec, itp.) Jest to tzw. liniowa reakcja. Może ona wystąpić również po zarysowaniu skóry ostrym przedmiotem np. paznokciem.

Innych objawów pokrzywki dermograficznej raczej nie zaobserwowano chociaż u każdego z pacjentów choroba przebiega inaczej i każdą niepokojącą nieprawidłowość należy natychmiast skonsultować z lekarzem.

Rodzaje pokrzywki dermograficznej

Można wyróżnić kilka odmian pokrzywki dermograficznej. Jeden z nich powstaje na skutek rozszerzania się naczyń krwionośnych. Jest to pokrzywka dermograficzna czerwona, który zwykle występuje razem z zaczerwienieniem skóry oraz z dużym obrzękiem. Przez reakcję alergiczną zwiększa się przepuszczalność naczyń, a co za tym idzie surowica może przejść do naczyń umiejscowionych w skórze właściwej. Wykwity mają kolor biały lub różowy. Ich wielkość jest mocno zróżnicowana.

Jeszcze inną odmianą tego schorzenia jest pokrzywka dermograficzna biały. W tym przypadku, mamy do czynienia z reakcją skóry polegającą na uwidocznieniu się białych przebarwień tuż po potarciu naskórka. Jeśli zrobi się to mocniej mogą pojawić się również charakterystyczne białe smugi. Efekt ten może utrzymywać się przez cały kwadrans. Jednak po ustaniu działania czynnika mechanicznego, pokrzywka zaczyna znikać.

Ostatnim, omówionym tutaj rodzajem jest dermografizm żółty. W miejscu ucisku pojawiają się żółte plamy. Często mogą być one pierwszą oznaką żółtaczki.

Leczenie pokrzywki dermograficznej

W tym przypadku najskuteczniejsza jest terapia lekami antyhistaminowymi. Leczenie może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Jednak stopniowo, uciążliwe efekty pokrzywki dermograficznej są redukowane, a pacjent może w miarę normalnie funkcjonować.

Innym sposobem jest oczywiście wyeliminowanie czynników powodujących reakcję alergiczną. Jednak z uwagi na specyfikę schorzenia nie zawsze jest to możliwe (reakcję może wywoływać mocniejszy dotyk drugiego człowieka, czego raczej nie można wykluczyć z własnego życia).

Innym rozwiązaniem, które się tutaj stosuje jest również odpowiednia terapia psychologiczna pozwalająca na usunięcie skutków nieprzyjemnego wydarzenia, które mogło doprowadzić do powstania tej pokrzywki.

Istotą leczenia jest cierpliwość i sumienne stosowanie się do zaleceń lekarza.

Choroby nie należy lekceważyć ponieważ istnieją niewielkie szanse, że ustąpi ona sama.

Pokrzywka dermograficzna – dyskomfort psychiczny

Pokrzywka dermograficzna potrafi bardzo utrudnić życie codzienne ponieważ może ją wywołać nawet najdelikatniejszy dotyk czy mocniejszy uścisk. Z tego też względu osoby chore muszą na siebie szczególnie uważać i ograniczać kontakty z drugim człowiekiem. Jeśli skóra zostanie podrażniona efekt będzie natychmiastowy. Fakt, że pokrzywka przybiera tak ciekawe kształty może to wzbudzić zainteresowanie otoczenia (nie zawsze pozytywne), a co za tym idzie może to powodować duży dyskomfort psychiczny. Efektem tego może być chęć całkowitego odizolowania się od świata zewnętrznego.

Pokrzywka alergiczna jest szczególnie uciążliwa latem kiedy większość ciała jest odsłonięta, a tym samym jest bardziej narażona na przypadkowy dotyk. Wtedy też pokrzywka dermograficzna jest zdecydowanie bardziej widoczna i dużo trudniej jest ją ukryć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *