wężymord niski

Wężymord niski – właściwości lecznicze, zastosowanie, detoks z zielem

Wężymord niski (Scorzonera humilis) jest gatunkiem europejskim. Występuje od Portugalii aż do Dźwiny i Wołgi, zarówno na południu we Włoszech, jak i na północy w Szwecji. W Polsce preferuje tereny nizinne chociaż spotkać go można też w niższych partiach gór. Roślina ceni sobie wilgotne podłoże, często piaszczyste lub gliniaste, najczęściej rośnie na łąkach i pastwiskach. Kwitnie od maja do lipca.

Wężymord niski – charakterystyka

Roślina jaką jest wężymord niski charakteryzuje się ciemnozieloną barwą liści z wydrążonymi łodygami oraz pojedyncza główka kwiatową. Kwiat ma kolor biały lub jasnożółty, co ważne kwiaty są obupłciowe. Owocuje gładkimi nasionami.

Właściwości lecznicze rośliny

Wężymord niski to ziele lecznicze o istotnej umiejętności jaką jest hamowanie bakterii gra, ujemnych jak borrelia. Ponadto roślina ma dobroczynny wpływ na układ nerwowy. Zawiera bardzo dużo magnezu, co za tym idzie uzupełnia jego niedobory poprawiając koncentrację, wydolność umysłową, jak również niweluje bóle reumatyczne, zmęczenie. Prócz magnezu roślina posiada bogate pokłady wapnia, dzięki czemu przyczynia się do budowy kości i wspiera proces odchudzania.

Poza wymienionymi w roślinie znajdują się rozmaite sole mineralne jak potas, żelazo czy fosfor, a także witaminy A, B, C i E. Zażywanie tego ziela stabilizuje układ immunologiczny, poprawia odporność. Ziele wpływa pozytywnie na kondycje skóry odżywiając ją i dbając o zdrowy wygląd.

Detoks z zielem wężymordu

Detoksykacja jest bardzo ważna nie tylko przy diecie odchudzającej. Wyzbycie się toksyn, oczyszczenie organizmu usprawnia pracę wszystkich jego układów. Jest to niezmiernie ważne w profilaktyce. Wężymord niski doskonale wiąże metale ciężkie odkładające się w organizmie i eliminuje toksyny zalegające w układzie pokarmowym.

Zaletą ziela jest niski indeks glikemiczny dzięki któremu mogą go stosować diabetycy jak również osoby na diecie odchudzającej. Zaletą ziela jest również fakt, iż wchłania się wolno i zapewnia uczucie sytości w żołądku. Od dawna ziele to jest wykorzystywane w medycynie ludowej. Surowcem leczniczym rośliny jest jej korzeń obfitujący w związki lecznicze.

Zastosowanie w medycynie naturalnej

Roślinę zaleca się w terapii stanów zapalnych, gojenia się ran, przy redukcji obrzęków oraz jako środek przeciwbólowe. Niegdyś wężymordem leczono dżumę, z czasem zaobserwowano iż wężymord działa zbawiennie na ukąszenia węży, stad też wzięła się nazwa rośliny. Ponadto stosuje się go w kuracji obniżającej cholesterol HDL zapobiegając miażdżycy i obniżającej ciśnienie tętnicze.

Regularne spożywanie ziela wężymordu zapewnia także dobrodziejstwo dla układu pokarmowego, bowiem ziele reguluje jego pracę, stymuluje produkcje naturalnej flory bakteryjnej, a inulina zawarta w zieli chroni żołądek. Delikatnie działa przeczyszczająco, jest lekiem na zaparcia nawykowe ale również doskonałym środkiem odchudzającym. Jego spożywanie wzmacnia wątrobę, odciąża nerki, zapobiega wielu dolegliwościom.

Surowiec

Korzeń rośliny należy poddać suszeniu, aby był zdatny do użytku. Można również przeznaczyć go na nawlekę alkoholową. Wówczas porcję korzenia należy zalać podgrzanym alkoholem 30%, po czym odstawić na dwa tygodnie w chłodne i ciemne miejsce. Dawką zalecaną jest 5ml trzy razy na dobę. Jeżeli wolimy spożywać ziele proszkowane wówczas dawka dzienna to 3 łyżeczki. Ze sproszkowanego korzenia wykonać można wywar zalewając 1 łyżkę korzenia dwoma szklankami wody. Mieszanina winna być gotowana przez około 10 minut po czym odcedzona i pozostawiona do wystudzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *