tojad mocny

Tojad mocny – zastosowanie dla zdrowia, charakterystyka, skład

Tojad mocny (Aconitum firmum) jest rośliną trującą, która czaruje swym pięknem kwiatów. W starożytności roślina była popularną trucizną. Przynależy do rodziny jaskrowatych i powszechnie rośnie w Azji i całej Europie. Dziko rosnącą w Polsce spotkamy ją w Karpatach oraz Sudetach.

Charakterystyka – tojad mocny

Silnie toksyczna roślina ma tez zastosowanie lecznicze. Niestety zerwanie gołą ręką kwiatu tojadu może skończyć się poważna reakcją alergiczną. Początkowo czujemy tylko mrowienie, jednak toksyny przenikają przez skórę i mogą działać paraliżująco na organy wewnętrzne, w tym mięśnie oddechowe i serce co dzieje się w przypadku spożycia rośliny doustnie. Surowcem zielnym jest cała roślina, zbiera się go w okresie kwitnienia. Do najbardziej trujących części rośliny należą nasiona oraz korzeń.

Skład rośliny

tojad mocny zawiera w swym składzie alkaloidy takie jak akonitynę, akonina, napelina i tym podobne. Ponadto w skaldzie znajdują się kwas akonitowy, jabłkowy oraz bursztynowy, skrobia i mannitol. W korzeniach rośliny znajdziemy żywice i cukry. Stężenie poszczególnych alkaloidów tojadu zależy od tego w jakim klimacie i jakiej glebie wzrastał.

Na zawartość ziela ma wpływ również okres zbierania, sposób suszenia i przechowywania preparatu. W ziołolecznictwie szczególnie ceniona substancją tojadu jest aknityna. Działa ona paraliżująco na zakończenia nerwowe dając efekt znieczulenia miejscowego.

Niegdyś stosowano tę formę leczenia na bóle reumatyczne, czy nerwobóle, uzyskując efekt przeciwbólowy, dziś tojad służy bardziej do znieczulania miejscowego przed zabiegiem kosmetycznym, czy drobnym zabiegiem chirurgicznym. Dawniej nie lada problemem było wyważenie stosownej dawki tojadu, by nie doprowadzić do zatrucia. Dziś również jest to spore ryzyko, dlatego ziela nie można aplikować dowolnie i samodzielnie, zawsze warto dokonać konsultacji ze specjalistą. Zabójcza dawką akonityny jest zaledwie 0,004 g substancji.

Zastosowanie

Zastosowanie w homeopatii tojadu jest dość popularne. Gotowe preparaty z tojadu są bezpieczne w użyciu i wygodne. Stosuje się je na przeziębienie, gdyż doskonale obniżają gorączkę, wpływają wykrztuśnie i spowalniają rytm serca. Poza tym tojad mocny przepisywany jest na liczne stany lękowe, napady paniki czy palpitacje serca.

Pomaga tez na mrowienia i uczucie drętwienia ciała. Ponadto znalazł zastosowanie w leczeniu zapalenia uszu, gardła, kaszlu, zapalenia oka i niezwykle uciążliwych bólów napięciowych głowy. Preparaty z tojadu to nic innego jak oczyszczony sok z rośliny zmieszany z alkoholem i rozcieńczony odpowiednio wodą.

Uwaga!

Tojad może powodować poważne zatrucie. Jak dotąd nie ma antidotum na tę truciznę, dlatego należy bardzo ostrożnie go stosować. Nawet najmniejszy kontakt z rośliną może porazić mięśnie i nabawić nas kłopotu. Dawka dla osób dorosłych preparatów na bazie tojadu to zaledwie 0,12 ml do 0,3 ml trzy razy na dobę. Dawkowania winno się przestrzegać, gdyż mimo wielu właściwości leczniczych ta roślina może zabić błyskawicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *