masaż krocza

Masaż krocza przed porodem – wskazówki kiedy i jak masować krocze?

Masaż krocza wykonuje się przed porodem, by zapobiec pęknięciu krocza w czasie akcji porodowej. Wiele kobiet martwi się nacinaniem i pękaniem, tymczasem dobrze przygotowane mięśnie pozwalają urodzić dziecko naturalnie bez bólu, pęknięć i nacięć.

Masaż krocza przed porodem

Masaż krocza pomaga urodzić siłami natury bez wspomagania się nacinaniem. Należy o niego zadbać już w ciąży. Obecnie jest bardzo popularnym rozwiązaniem, po które sięga wiele kobiet w pierwszej ciąży. Należy dodać iż w kolejnych ciążach ryzyko pęknięcia i trudności z urodzeniem bez nacięcia maleją. Wyjątkiem jest specyficzna budowa ciała kobiety.

Masaż dodaje elastyczności tkankom i rozciąga okolice pochwy, wzmacnia mięśnie i zarazem rozluźnia. To nie tylko przygotowanie do porodu. Co więcej poza uniknięciem nacięcia masaż krocza wpływa na redukcje bólu porodowego. Rozciągnięta pochwa nie boli tak jak nierozciągnięta. Mimo wielu zalet masaż nie jest dla każdego wskazany, dlatego zanim podejmiesz się jego wykonania skonsultuj tę decyzję z lekarzem. Ponadto postaraj się o instruktaż profesjonalisty.

Masaż krocza przed porodem – kiedy masaż?

Masaż krocza należy wykonywać w ciąży systematycznie codziennie po około 10 minut. Zacząć należy po 30 tygodniu ciąży. Najlepszym momentem na wykonanie masażu jest wieczór, po ciepłej kąpieli kiedy ciało jest rozluźnione. Wówczas nabierz niewielką ilość olejku lub oliwki dla niemowląt, ogrzej w dłoni i nałóż na wejście do pochwy oraz wargi sromowe. Palcem masuj wnętrze pochwy do około 2 centymetrów głębokości oraz okolicę ujścia pochwy.

Wykonuj okrężne ruchy zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Kolejno włóż palec do pochwy i uciskaj w kierunku odbytu aż odczujesz pieczenie. Poza tym możesz szczypać delikatnie ścianki pochwy i okolicę wejścia do niej. Z czasem możesz dołączyć drugi palec i kolejne aż uzyskać efekt czterech palców. Ten etap gwarantuje iż pochwa jest w stanie się rozciągnąć na tyle by przeszłą przez nią główka dziecka.

Masaż krocza przed porodem – ważne wskazówki

By nie podrażnić śluzówki i skóry wokół pochwy koniecznie stosuj olejki naturalne. Najlepiej olejki roślinne takie jak z awokado lub oliwek czy olejek migdałowy. Poza tym że olejki ułatwiają masaż i chronią skórę uelastyczniają tkanki. By wzmocnić tkanki można do olejku wmasowywanego w krocze dodać płynną witaminę E.

Poprawi to kondycję pochwy w czasie porodu. Jeśli zastanawiasz siew jakiej pozycji wykonać masaż krocza to spróbuj w klęku. Jedną nogę wysuń w bok opierając ją na stopie. Inną pozycją jest siad po turecku, jednak to w jakiej pozycji najlepiej wykonać masaż zależy od indywidualnych cech kobiety, jej budowy, wagi a także wielkości brzucha.

Im bardziej ciąża zaawansowana tym trudniej jest samodzielnie masować krocze. Dlatego też możesz poprosić partnera o pomoc, ewentualnie położną lub inna zaufaną osobę. Najlepsze efekty uzyskasz masując samodzielnie krocze, mając pełne wyczucie kiedy ucisnąć mocniej a kiedy zaprzestać ruchu.

Masaż krocza przed porodem – gwarancja wygody?

Masaż krocza nie gwarantuje ze nasz poród będzie lekki i bezbolesny. To zaledwie elementem profilaktyki. Jeśli wiesz ze dziecko jest duże, a Ty masz wyjątkowo małą pochwę w szczególności powinnaś zadbać o masaż, zarazem podczas porodu nie opieraj się nacięciu jeśli zajdzie taka konieczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *