turzyca piaskowa

Turzyca piaskowa – właściwości lecznicze, zastosowanie

Turzyca piaskowa (Carex arenaria) jest byliną z rodziny ciborowatych. Roślina pochodzi z Europy, a występuje również w Ameryce i Australii. Na terenie Polski jest rośliną powszechnie występującą, zwłaszcza na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Poza wybrzeżem spotyka się ja również w dolnym biegu Odry i Wisły. Ceni sobie gleby piaszczyste, zwłaszcza wydmy. W Polsce została objęta ochroną gatunkową.

Turzyca piaskowa – pokrój

Roślinę wyróżnia wzniesiona łodyga, która w trakcie owocowania lekko zwisa. Pokrój rośliny jest trójkanciasty. Wysokość do której dorasta sięga 15-60 cm. Liście turzycy są podobne do łodygi i cechuje je brązowawy kolor. Blaszki liści maja około 3 mm szerokości, zaś kwiaty są kłosami zebranymi po kilka. Mają one około centymetra długości. Kwiaty męskie usadowione są w górnej części kwiatostanu zaś żeńskie w dolnej.

Turzyca jest rośliną wiatropylną. Owocem turzycy jest orzeszek mający zaledwie 5 mm i żółtobrązową barwę. Ziele kwitnie wyłącznie w maju i czerwcu. Rozrastanie się rośliny jest charakterystyczne dla tego gatunku bowiem roślina rozmnaża się rozłogowo w sposób liniowy. Rozłogi mogą osiągać nawet dwa metry długości.

Właściwości lecznicze turzycy piaskowej

Surowcem zielnym turzycy jest jej kłącze, które obfituje w aminokwasy oraz zawiera olejki eteryczne, garbniki, służy i flawony. Przede wszystkim kłącze turzycy działa przeczyszczająco, oczyszcza ono krew, wyzbywa się toksyn a ponadto wykazuje działanie moczopędne.

Wśród właściwości towarzyszących warto wspomnieć iż turzyca piaskowa wzmacnia naczynia krwionośne oraz działa przeciw wysiękowo, pomaga również na zmiany gruźlicze i rany. Kłącze turzycy doskonale uzupełnia niedobory aminokwasów w organizmie. Obserwuje się działanie napotne turzycy wykorzystywane w regulacji przemiany materii.

Zastosowanie w ziołolecznictwie

Homeopatyczne zastosowanie turzycy piaskowej jest bardzo szerokie. Stosuje się z niej samodzielne napary jak również dodaje ją do mieszanek ziołowych o rozmaitym przeznaczeniu i złożonym działaniu. Odwar z turzycy zielarze polecają na bóle reumatyczne oraz zaburzenia metaboliczne. Wspomaga on w szczególności metabolizm skóry.

Na zewnątrz turzycę stosuje się pod postacią okładów na wypryski i trudno gojące się rany. Zaleca się również w pielęgnacji cery trądzikowej i zwiotczałej przemywanie odwarem z ziela. Z uwagi na działanie napotne i wykrztuśne turzycę stosuje się w napadach kaszlu i nieżytu układu oddechowego. Mając na uwadze asparginę w składzie ziela można ją stosować w odchudzaniu i pozbywaniu się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Sposoby zażywania

Na rynku dostępne są zarówno gotowe preparaty z turzycą lub na bazie turzycy piaskowej, jak też można znaleźć szereg przepisów na własnoręczne przygotowanie domowymi sposobami nalewki, bądź ekstraktu z turzycy. Do najpopularniejszych form aplikacji turzycy nalezą odwary i napary służące okładom, przymoczkom i piciu leczniczemu. Przygotowując odwar należy pamiętać aby nie gotować go dłużej niż pół godziny, gdyż po tym czasie ziele traci swe właściwości. Dawki odwaru to szklanka do dwóch na dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *