Fiołek polny to roślina lecznicza

Fiołek polny (Viola arvensis) zwany tez bratkiem polnym, dzikim czy sierotką również należy do roślin o leczniczym działaniu. Jest to bardzo delikatna roślina należąca do fiołkowatych, pospolita na terenie całego kraju. Rośnie niemal wszędzie, aczkolwiek jest rośliną jednoroczną maksymalnie dwuletnią. Fiołek polny umiejscawia się najczęściej w zbożu ozimym i jest przez rolników tępionym chwastem, porasta również łąki i bezdroża. Dorasta do 20cm.

Jak odróżnić fiołka polnego

Łodygi fiołka polnego są mocno rozgałęzione, zaś liście na początku okrągłe, z czasem karbowane. Roślina kwitnie od maja do listopada w odcieniach od białego do fioletowego z żółtym środkiem. Kwiaty osiągają około 1,5 cm średnicy. Z kwiatów rozwija się torebka nasienna a w niej wydłużone czarne nasiona, które uwalniane są w chwili pękania torebki na trzy części. Nasiona są niesione przez wiatr, zaś pojedyncza roślina może wydać ich tysiące. Fiołek polny może przypominać fiołka trójbarwnego, bowiem różni się od niego wyłącznie mniejszym rozmiarem kwiatu.

Skład i właściwości

Ziele fiołka obfituje w rutynę, garbniki, jak tez flawonoidy i witaminę C. ponadto zawiera karoten i liczne sole mineralne, olejki eteryczne oraz kwasy organiczne. Taki skald zapewnia fiołkowi bogate spektrum oddziaływania na zdrowie człowieka. Napar z fiołka wpływa moczopędnie i napotnie, a także wykrztuśnie. Zioło to odtruwa skutecznie i przeciwdziała alergii oraz zapaleniom różnego pochodzenia. Dodatkowo fiołek polny rewelacyjnie reguluje przemianę materii, wzmacnia naczynia krwionośne oraz działa przeciwwysiekowo. Znane jest także przeciwbólowe działanie fiołka. Wystarczy wykonać napar z ziela oraz ciepły kompres aby okazał się skuteczny na obolałe mięśnie, stawy czy inne miejsca bolesne. Substancje przeciwzapalne poza uśmierzeniem bólu wchłoną się przez skórę dzięki czemu w miejscach tych nie rozwinie się stan zapalny ani żadna infekcja.

Układ oddechowy

Ziele fiołka polnego stosowane jest głównie w produkcji preparatów wykrztuśnych, jak syropy i krople. Ekstrakt z fiołka działa napotnie i wykrztuśnie, dzięki czemu skutecznie leczy przeziębienia, astmę oraz stany chorobowe górnych dróg oddechowych. Picie naparu z fiołka oczyszcza oskrzela, pomaga wyzbyć się zalegającej wydzieliny, wzmaga odruch wykrztuśny. Odpowiadają za to saponiny zawarte w zielu. Co ciekawe napar z fiołka przygotować można zarówno na wodzie, jak i na mleku, które sprzyja upłynnieniu śluzu.

Fiołek w leczeniu chorób oczu

Fiołek polny jest doskonałym zielem pomagającym w podrażnieniach oczu oraz zapaleniach spojówek. Napar z fiołka służy przemywaniu oczu poprawiając kondycję siatkówki oraz naczyniówki. Ponadto napar z ziela fiołka działa łagodząco na obrzęki i sińce pod oczami. Poza wspomaganiem leczenia oczu fiołek działa pozytywnie na układ krwionośny. Znane i cenione są właściwości obniżające ciśnienie krwi naparem z fiołka, jak też stosowanie profilaktyczne przeciw miażdżycy i zapaleniu mięśnia sercowego. Substancje, które obecne są w kwiecie fiołka jak i jego liściach wzmagają elastyczność i kurczliwość naczyń krwionośnych oddziałując pozytywnie na pracę serca i wydolność układu krążenia.

Pomoc w dolegliwościach układu trawiennego

Fiołek polny jest zielem polecanym na schorzenia układu pokarmowego, między innymi skutecznym środkiem na wrzody, zaburzenia metaboliczne oraz stan zapalny przewodu pokarmowego. Co więcej fiołek to także lek o właściwościach moczopędnych. Co za tym idzie oczyszcza drogi moczowe z toksyn i leczy zaburzenia w oddawaniu moczu. Napar z fiołka polnego zaleca się w stanie zapalnym kłębuszków i miedniczek nerkowych jak i kamicy nerkowej, moczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *