zasady stosowania antybiotyków

Badanie kału – przeciwwskazania, choroby zakaźne, pasożyty

Badanie kału – kał do badanie warto oddać profilaktycznie. Czasem jednak badanie kału wymusza diagnostyka danej choroby. Gdy masz podejrzenie choroby układu pokarmowego należy oddać kał do analizy.

Przede wszystkim badanie stolca przyda się w identyfikacji pasożytów, ale również w infekcjach bakteryjnych, wrzodach żołądka czy diagnozie raka jelita grubego. Niewłaściwe wyniki badania kały mogą wskazywać na zapalenie trzustki, zaburzenia wchłaniania i wiele innych schorzeń.

Badanie kału

Wbrew pozorom badanie kału wykonuje się często i jest ono bardzo wartościowym wskaźnikiem pomagającym potwierdzić lub wykluczyć szereg chorób. Określone dolegliwości żołądkowe oraz zaparcia, biegunki itp. to powód by jak najszybciej wykonać badanie stolca.

Ponadto dla osób pracujących w gastronomii, przemyśle spożywczych a także w handlu produktami żywieniowymi badanie kału jest obowiązkowym badaniem okresowym. Ma ono wyeliminować zagrożenie chorobami zakaźnymi i pasożytniczymi wśród personelu mającego styczność z artykułami spożywczymi.

Poza obowiązkowymi badaniami wypadającymi co kilka lat kał należy badać przy każdym podejrzeniu choroby. Wyniki badania dostępne są już w kilka godzin czasem dopiero po kilkunastu dniach, co zależy do bakterii znalezionych w próbce stolca. Kał wysiewa się na podłożu ze specjalnymi pożywkami, które determinują rodzaj bakterii.

Badanie kału – przeciwwskazania

Prócz wskazań do badania warto jest wspomnieć o przeciwwskazaniach. Kały do badania nie oddaje się gdy krwawimy z odbytu oraz w okresie krwawienia menstruacyjnego. Wówczas próbki mogą doznać zanieczyszczenia krwią i zafałszować wyniki badania. Również należy zwrócić uwagę na krew z dziąseł po umyciu zębów. Połknięta zafałszuje wynik kału wskazując na obecność krwinek w stolcu.

Badanie kału – choroby zakaźne

Jeżeli zauważasz naprzemienność normy stolca z biegunką sprawdź badanie kału, bowiem może być to objaw choroby zakaźnej jelit. Jeśli nie potrafisz pobrać odpowiedniej próbki stolca może być nią również kawałek bibuły nasączony kałem z biegunki. Co ważne nie może być to pielucha jednorazowa, czy podpaska. Badanie stolca luźnego jest równie wartościowe co zwyczajnej próbki.

Badanie kału – pasożyty

Z uwagi na obecność pasożytów w organizmie badanie stolca przeprowadza się najczęściej, zwykle u dzieci. Niestety nie zawsze badanie jest wiarygodne bowiem zależy to od fazy rozwoju pasożytów. Nie zawsze pasożyty są wydalane z kałem, dopiero odpowiednio dojrzałe larwy wydostają się z kałem.

Wbrew powszechnym plotkom nie ma to wiele wspólnego z pełnią Księżyca, czy ciśnieniem atmosferycznym a cyklem życia pasożytów. Ze względu na trudność w uchwyceniu pasożytów badanie wykonuje się wielokrotnie w różnych odstępach czasu zwykle dwu trzydniowych.

Jeżeli badanie ma wykazać istnienie główki tasiemca, do badania oddajesz cały kał. Bywa to trudne i czasochłonne ale tylko w ten sposób można ocenić istnienie pasożytów i fazę ich rozwoju w czasie. A to umożliwia skuteczne leczenie choroby pasożytniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *