Cyklamen

Cyklamen – piękna roślina, która jest bardzo niebezpieczna

Cyklamen należy do rośliny ozdobnej charakteryzującej się wyjątkowo piękną barwą kwiatów oraz niezwykle uroczymi i dekoracyjnymi liśćmi. Jednakże, jak to często bywa w pięknie tym tkwi coś niebezpiecznego.

Cyklamen perski pochodzi z obszaru Azji Mniejszej, gdzie nawet w dzisiejszych czasach można spotkać tę roślinę w formie dziko rosnącej. Co więcej, południowy obszar Europy, głównie lokalizacja Morza Śródziemnego stanowi naturalne siedlisko dla tej rośliny. W naszym kraju kwiat ten znany jest od wieku XVIII i należy do niezwykle popularnych roślin dekoracyjnych, hodowanych w formie doniczkowej.

Do Cyklamenów należy bardzo wiele gatunków roślin, jednakże wszystkie wyróżniają się bardzo pięknymi kwiatami, które łączy taka cecha jak delikatność, różnobarwność i niewielki rozmiar. Kwiaty mają barwy od czerwieni, przez róże oraz fiolety.

Cyklamen

W przypadku tej rośliny podejmowane były próby uprawy przez okres całego roku, jednakże kwitnienia ma tutaj miejsce w okresie jesienno-zimowym. Wówczas kwiaciarnie przechodzą obfitość fiołków alpejskich wyróżniających się różnorodnością kolorystyki. Kwiaty zapewniają uciechę dla naszego wzroku, a także ozdabiają nasze mieszkania i domy. Utrzymanie tej rośliny przy życiu na następny sezon jest rzeczą niezwykle trudną.

Trudno jest osiągnąć sukces w uprawie tych kwiatów. Potrafi ona bowiem zginąć w kilka dni. Ochronę przed taką sytuacją możemy uzyskać przez umiejętne zaaklimatyzowanie rośliny do warunków panujących w mieszkaniu. Aby osiągnąć sukces, w pierwszej kolejności należy przetrzymać roślinę w chłodnym pomieszczeniu oraz zadbać o wysoką wilgotność powietrza. Podkreślić należy zatem fakt, że im chłodniejsze pomieszczenie mamy tym zapewnimy dłuższe życie dla naszej rośliny. Najlepiej jest ustawić doniczkę z cyklamenem na kamieniach w podstawce zawierającej wodę bądź umieścić ja w doniczce wyposażoną w wilgotny torf.

Cyklamen – dlaczego jest niebezpieczny

Fiołek alpejski jest rośliną niezwykle trująca. Roślina wyróżnia się obecnością podziemnych bulw, które zwierają związki mające bardzo niebezpieczne działanie na zdrowie człowieka oraz zwierząt. Do tych substancji należą saponiny oraz glikozyd określany mianem cyklaminy. Kontakt z rośliną może przyczynić się do powstania rezultatu w formie podrażnienia skóry, a także reakcji alergicznej.

Najbardziej niebezpieczne skutki mogą pojawić się po spożyciu korzeni cyklamenu, jednakże pozostałe części tego niezwykłego kwiatu również są trujące, chociaż w zdecydowanie mniejszym stopniu.

Biorąc pod uwagę normalne warunki, spożycie korzenia tej rośliny jest raczej nieprawdopodobne, dlatego tez częściej dochodzi do przypadkowego kontaktu związków zawartych w roślinie z jamą ustną. Do takich sytuacji dochodzi podczas prowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż zbliżymy zanieczyszczone ręce do naszych ust.

Przeglądając jednak źródła literatury naukowej uzyskamy informację, że spożycie bulwy fiołka alpejskiego przyczynia się do nieprawidłowości o zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego. W tym przypadku pojawić się może biegunka, wymioty, a także inne dolegliwości związane z funkcjonowaniem żołądka, czasami pojawiają się także drgawki, a ponadto zawroty głowy. Dostanie się do układu pokarmowego człowieka większej ilości określonej rośliny może skutkować zagrożeniem dla życia człowieka.

Biorąc pod uwagę powyższe, z cyklamenem należy obchodzić się w sposób niezwykle ostrożny. W przypadku, gdy konieczne jest przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych polegających na przesadzaniu rośliny, nie wolno zapominać o stosowaniu rękawiczek ochronnych. Jest to bardzo ważne również w aspekcie zrywania suchych liści czy też ścinaniu pędów. Po takim działaniu koniecznie trzeba dokładnie przemyć dłonie.

Cyklamen – duże niebezpieczeństwo dla zwierząt domowych

Zwierzęta domowe również są bardzo narażone na niebezpieczeństwo ze strony fiołka alpejskiego. Szczególnie dotyczy to kotów oraz psów Pierwsze z wymienionych lubią przegryzać liście roślin doniczkowych. Psy natomiast chętnie wykopują korzenie. Takie dzianie może zakończyć się bardzo niekorzystnie dla naszego pupila.

Znane są również przypadki zgonu kotów po spożyciu bulwy opisywanej tutaj rośliny. Zjedzenie dużej ilości saponin może przyczynić się do powstania zaburzeń pracy serca, śpiączki oraz śmierci.

W przypadku, gdy w naszym domu przebywają dzieci oraz zwierzęta domowe koniecznie musimy zachować dużą ostrożność w użytkowaniu tego kwiatu. W związku z tym należy zadbać o to, żeby cyklamen umieszczony był w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz zwierząt. Warto również zwracać uwagę, na opadające listki i kwiatki, które powinny być na bieżąco sprzątane. Należy pamiętać, że zjedzenie nawet najmniejszego fragmentu rośliny może wpłynąć na wywołanie:

  • nudności,
  • dolegliwości bólowych ze strony żołądka,
  • wymiotów
  • biegunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *