Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Marzanka wonna – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Marzanka wonna- to roślina, której wysokość nie przekracza 30 centymetrów. Wytwarza liczne pędy i rośnie grupami, tworząc tak zwane łany. Charakteryzuje ją przyjemny zapach siana. Zawdzięcza to  kumarynie która  znajduje się w składzie marzanki wonnej. Kwitnie białymi niewielkimi kwiatami. Liście wyrastają w kółkach.

Co charakterystyczne marzanka wonna, początkowo występowała w rejonach Europy i Azji. Obecnie występuje także w klimacie umiarkowanym. W Polsce marzankę wonną, można znaleźć praktycznie na całym niżu. Rośnie w lasach liściastych. W Polsce, od pewnego czasu została objęta całkowitą ochroną gatunkową.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Marzanka wonna – zastosowanie

Marzanka ma przyjemny i intensywny zapach oraz gorzkawy smak. Używana jest do aromatyzowania owoców i tytoniu. W okręgu berlińskim w Niemczech podawany jest sok z marzanki z piwem pszenicznym Berliner Weiße. Już 1200 lat temu w Niemczech wytwarzano winną nalewkę z marzanki (tzw. napój majowy).

Kilka gałązek tego ziela włożonych do szafy nadaje przyjemny zapach bieliźnie. Wykorzystywana jest także w  przemyśle , szczególnie w produkcji likierów ziołowych oraz aromatyzowa­nia jednej z polskich wódek.

Wykorzystywana jest także do celów spożywczych w szczególności  można przyprawiać nią budynie, kompoty, słodycze i lody. Nigdy jednak nie dodaje się drobno posiekanych liści marzanki, jak to bywa w przypadku innych roślin, ale lekko przewiędnięte ulistnione pędy wkłada się do potraw na krótko i wyjmuje. Marzanka jest używana jako przyprawa do ciast, cukierków, napojów pitnych, zup, sosów i ziołowych herbatek.

Marzanka wonna – właściwości lecznicze

Zastosowanie marzanki wonnej jest bardzo szerokie, a to głównie dzięki zawartości asperulozydu i kumaryny, które wykazuje działanie przeciwskurczowe na mięśnie gładkie, nieznacznie przeciwzapalnie i uspokajająco na układ nerwowy.

Wewnętrznie stosowana jest także w zaburzeniach krążenia obwodowego, żylakach odbytu i nóg, zastojach żylnych, lekkich stanach skurczowych dróg moczowych i jelit. Również jako środek moczopędny o łagodnym działaniu. W stanach pobudzenia i nerwicach wegetatywnych.

Przetwory marzanki wonnej rozszerzają naczynia obwodowe, poprawiają krążenie krwi, wykorzystywane są także w zastojach żylnych, żylakach odbytu, nóg i podudzi. Odwar z ziela wykorzystywany jest w stanach skurczowych dróg moczowych i jelit, w nieżytach przewodu pokarmowego i jelit, w skąpym wydalaniu moczu i puchlinie nóg, w nerwicy wegetatywnej, snu, jako środek rozkurczowy i uspokajający przy bólach.
Picie odwaru z ziela powoduje lekkie przyciemnienie jasnej, bladej skóry.

W przeszłości marzankę wonną wykorzystywano w leczeniu chorób wenerycznych, hemoroidów, kamicy moczowej, puchliny wodnej, melancholii, histerii, gośćcu (reumatyzmie) i schorzeń wątroby (żółtaczka, obrzmienie).

Wodne wyciągi z przytulii działają regulująco na wypróżnienia, moczopędnie, rozkurczowo, uspokajająco i żółciopędne. Kąpiele z dodatkiem odwaru z ziela działają odkażająco, pobudzają krążenie obwodowe, są pomocne w zastojach żylnych, poprawiają pigmentację skóry.

Czasami marzanka wonna znajduje też zastosowanie przy łagodnych dolegliwościach trawiennych.
Zewnętrznie bywa stosowana do okładów w niektórych chorobach skóry (wysypkach, czyrakach).
Stanowi też surowiec do produkcji niektórych leków homeopatycznych.

Ziele to używane jest w postaci naparu jako środek uspokajający i wzmacniający system nerwowy. Surowiec ten działa także moczopędnie i łagodząco przy schorzeniach wątroby; trzustki, przy grysiku dróg moczowych, a także w puchlinie wodnej. Trzeba pamiętać, że długotrwałe przyjmowanie tego leku może uszkodzić wątrobę.

Marzanka wonna – sposób używania

Napar

Przepis; należy zalać 1 łyżkę marzanki wonnej, jedną szklanką wrzątku. Zaleca się stosowanie w dawce 50 ml 4 razy dziennie, przez 1-2 miesiące w leczeniu nadciśnienia, nadpobudliwości nerwowej, migreny, kamicy żółciowej i moczowej, chorób alergicznych i reumatycznych. Napar ten wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Marzanka wonnaNapar zastosowany na skórę odkaża i usuwa stan zapalny, zmniejsza łojotok, poprawia elastyczność skóry. Łagodzi objawy zaczerwienia na twarzy w przebiegu trądziku różowatego. W przypadku hemoroidów i zapalenia odbytu polecam mocny odwar doodbytniczo lub wyciąg gęsty (suchy) w czopkach i wlewkach, ponadto na podłożu żelowym, np. żelatynowym, agarowym.

Marzanką wonną można aromatyzować sałatki owocowe, słodkie zupy i lemoniady.

Przygotowuje się z niej również kruszon, zwany też majowym wówczas 2 – 3 świeże, ulistnione łodygi zalewa się 11 białego wina i pozostawia na 3 godziny, następnie przecedza, dolewa szampana i podaje z lodem. Marzanki należy używać z umiarem, gdyż duże dawki mogą spowodować zatrucie, u kobiet ciężarnych mogą być przyczyną poronienia.

Marzanka wonna korzystnie działa przy nieżytach układu oddechowego i zapaleniu płuc.

Nalewka marzankowa ma kumarynowy zapach i smak i może służyć do doprawiania nalewek smakowych. Gęsta nalewka na glicerynie czystej i alkoholu 40% (1:1) może być stosowana miejscowo w leczeniu stanów zapalnych i owrzodzeń narządów płciowych, odbytu i jamy ustnej (do pędzlowania). Warto mieć na uwadze to iż świeże ziele przytulii wonnej ma więcej kumaryn niż suche.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *